FIN201 Měnová politika

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
zima 2006
Rozsah
2/1/0. 5 kr. Ukončení: zk.
Garance
prof. Ing. Lumír Kulhánek, CSc.
Katedra financí a účetnictví – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Objasnit pojetí strategií měnové politiky centrálních bank a jejich cíle, analyzovat způsob působení a účinnost využití jednotlivých nástrojů měnové politiky centrální banky obecně a ve vazbě na konkrétní fakta, možnosti a institucionální podmínky realizace měnové politiky v ČR.
Osnova
  • Struktura výkladu:
    1. Centrální banka a bankovní systém
    2. Pojetí měnové politiky
    3. Transmisní mechanismus a strategie měnové politiky
    4. ČNB jako nositel měnové politiky ČR
    5. Bankovní regulace a dohled
    6. Centrální banka a peněžní trh
    7. Utváření úrokových sazeb na peněžním trhu. Diskontní a lombardní politika
    8. Operace na volném trhu
    9. Politika minimálních povinných rezerv
    10. Devizová politika a pravidla mezinárodního pohybu kapitálu
    11. Měnová politika v různých systémech devizových kurzů
    Obsah kurzu:
    1. Centrální banka a bankovní systém
    Institucionální a funkční složka bankovního systému. Vznik a historický vývoj centrálních bank. Centrální banky a bankovní systémy v současnosti. Funkce centrální banky. Bilance centrální banky. Měnový přehled, měnová báze, měnové agregáty.

    2. Pojetí měnové politiky
    Podstata a vývoj měnové politiky. Cíle a místo měnové politiky v systému regulace tržní ekonomiky. Klasifikace nástrojů centrální banky. Faktor času a měnová politika. Dlouhodobý aspekt a krátkodobý aspekt v realizaci měnové politiky. Časová zpoždění a účinnost měnové politiky.
    3. Transmisní mechanismus a strategie měnové politiky
    Strategie měnové politiky. Měnový, úvěrový a kursový transmisní mechanismus měnové politiky. Zprostředkující kritéria a indikátory měnové politiky. Modifikace transmisních mechanismů měnové politiky. Uplatnění měnového transmisního mechanismu v ČR a ve světě. Cílování inflace a měnová politika ve světě a v ČR.
    4. ČNB jako nositel měnové politiky ČR
    Vznik dvoustupňové bankovní soustavy v české ekonomice. Měnová politika Státní banky československé. Zákon o České národní bance. Měnová odluka. Cíle a úkoly ČNB. Organizační struktura ČNB. Samostatnost ČNB. Oprávnění a obchody ČNB. Bilance a hospodaření ČNB. Měnový přehled České republiky.
    5. Bankovní regulace a dohled
    Důvody existence bankovní regulace a dohledu. Cíle a formy regulace a dohledu bankovního systému. Institucionální uspořádání bankovní regulace a dohledu v ČR a ve vybraných zemích. Povinné pojištění vkladů, věřitel poslední instance.
    6. Centrální banka a peněžní trh
    Předpoklady vzniku a fungování peněžního trhu. Struktura peněžního trhu. Likvidita obchodních bank a peněžní trh. Formy obchodů na peněžním trhu a peněžní zásoba. Úvěry na mezibankovním trhu, trh over-night a termínový. Obchody s cennými papíry peněžního trhu. Speciální obchody (transakce) centrální banky na peněžním trhu (repo, devizové swapy).
    7. Utváření úrokových sazeb na peněžním trhu. Diskontní a lombardní politika
    Disponibilní rezervy bankovního sektoru a jejich význam. Exogenní a endogenní změny rezerv. Změny situace na peněžním trhu. Faktory utváření úrokových sazeb na peněžním trhu. Vliv diskontní a lombardní sazby. Úvěry centrální banky, kvalitativní požadavky pro reeskont a lombard cenných papírů. Reeskontní rámce. Diskontní sazba a lombardní sazba v ČR a ve světě. Právní a institucionální podmínky realizace.
    8. Operace na volném trhu
    Operace na volném trhu a měnová báze, úrokové sazby a devizový kurs. Operace na kapitálovém trhu a operace na peněžním trhu. Přímé operace, repo operace, switch operace. Institucionální podmínky realizace. Průběh operací na volném trhu.
    9. Politika minimálních povinných rezerv
    Minimální povinné rezervy a likvidita bank. Sazby minimálních povinných rezerv a základna výpočtu rezerv. Přímé a nepřímé důsledky změn sazeb rezerv. Institucionální podmínky realizace. Další existence minimálních povinných rezerv.
    10. Devizová politika a pravidla mezinárod
Informace učitele
Klasifikace kurzu vychází z úspěšného zvládnutí seminárních úloh, kontrolního testu v průběhu výuky a vykonání zkoušky, která má písemnou a ústní část.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 1990, zima 1991, zima 1992, zima 1993, zima 1994, zima 1995, zima 1996, zima 1997, zima 1998, zima 1999, zima 2000, zima 2001, zima 2002, zima 2003, zima 2004, zima 2005, zima 2007.