FIN205S Platební a zúčtovací styk

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
zima 2006
Rozsah
2/1/0. 5 kr. Ukončení: zk.
Garance
Ing. Ilja Skaunic, MBA, Ph.D.
Katedra financí a účetnictví – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem kurzu Platební a zúčtovací styk je seznámit posluchače s problematikou zabezpečení realizace tuzemských i zahraničních obchodních operací platebními a zajišťovacími nástroji. Podrobně jsou probrány organizace a nástroje platebního styku včetně jejich zajišťovací funkce (platby dokumentární, nedokumentární, záruky, šeky, směnky, elektronické bankovnictví). Součástí kurzu je i problematika obchodních metod a obchodních operací včetně nezbytného osvětlení jejich rizik Významný podíl výkladu je věnován právní základně platebního styku v ČR a jejímu souladu s právem Evropské unie. V nezbytné míře jsou posluchači seznamováni s problematikou alternativních forem financování obchodních operací (factoring, forfaiting, leasing, výměnné a vázané operace).
Osnova
  • Struktura výkladu:
    1) Platební styk, jeho členění a organizace
    2) Legislativní rámec platebního styku
    3) Obchodní operace, jejich rizika
    4) Dokumentární platby
    5) Šeky a směnky
    6) Elektronický platební styk
    7) Vybrané zajišťovací a finanční operace
    Obsah kurzu:
    1) Platební styk, jeho členění a organizace
    Úloha centrální a komerčních bank v platebním styku. Bankovní převody. Běžný účet jako předpoklad platebního styku. Platební, zúčtovací a vypořádací systémy v ČR a v EU, jejich vzájemná vazba. Úloha hotovosti v platebním styku.
    2) Legislativní rámec platebního styku
    Základní vymezení platebního styku v právním řádu ČR - obchodní zákoník, zákon o ČNB, zákon o bankách, devizový zákon. Zákon o platebním styku a jeho návaznost na směrnice a doporučení EU v oblasti platebního styku. Licenční řízení ČNB při vzniku platebních systémů a vydávání elektronických platebních prostředků. Právní režim přeshraničních plateb v EU.
    3) Obchodní operace, jejich rizika
    Typy rizik jednotlivých fází obchodní operace. Rating. Komerční pojištění. Řešení obchodních sporů, rozhodčí řízení. Obchodní metody. Subjekty a fáze obchodní operace. Kupní smlouva a mezinárodní kupní smlouva. Obchodní dokumenty, dodací a platební podmínky. Doprava, skladování, celní řízení.
    4) Dokumentární platby,
    Dokumentární akreditiv a dokumentární inkaso. Právní úprava, mezinárodní zvyklosti, průběh a typy dokumentárních plateb, jeich výhody a nevýhody.
    5) Šeky a směnky
    Zákon šekový a směnečný. Podstata šekových a směnčných závazků, zákonné náležitosti šeků a směnek, rozhodující doložky, protest. Směnka jako platební, zajišťovací a úvěrový prostředek, druhy směnečných úvěrů. Cestovní šeky.
    6) Elektronický platební styk
    Platební styk a elektronické bankovnictví, nové technologie a distribuční kanály. Platební karty, jejich princip, druhy platebních karet. Čipové karty, elektronické peněženky
    7) Vybrané zajišťovací a finanční operace
    Bankovní záruky, jejich princip a průběh použití. Cesse pohledávek, factoring, forfaiting. Výměnné a zajišťovací operace. Leasing, franchising, licence.

    V rámci výuky předmětu a k jeho prezentaci jsou využívána prezentační média (dataprojektor, meotar).
Informace učitele
V průběhu výuky absolvují posluchači dva bodově hodnocené písemné testy. Je zadána seminární práce, jejíž vypracování je předpokladem k přijetí k závěrečné zkoušce. Mimořádně kvalitní seminární práce je ohodnocena bodově a může zlepšit závěrečnou klasifikaci studenta. Závěrečná zkouška má písemnou formu a je bodově hodnocena. Součet bodů dosažených v průběžných testech a závěrečné zkoušce je měřítkem pro klasifikaci.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 1990, zima 1991, zima 1992, zima 1993, zima 1994, zima 1995, zima 1996, zima 1997, zima 1998, zima 1999, zima 2000, zima 2001, zima 2002, zima 2003, zima 2004, zima 2005, zima 2007, zima 2008, zima 2009, zima 2010, zima 2011.