FIN504 Akciové a portfoliové analýzy

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
zima 2006
Rozsah
1/2/0. 4 kr. Ukončení: zk.
Garance
Ing. Stanislav Matuszek
Katedra financí a účetnictví – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Kurz rozvíjí a prohlubuje znalosti teoretických přístupů a metodických nástrojů akciových a portfoliových analýz. Důraz je kladen na praktické uplatnění metod fundamentální a technické analýzy, teorii portfolia a portfolio management finančních instrumentů. Výuka zahrnuje podrobnou analýzu a metodiku určování efektivních portfolií, model oceňování kapitálových aktiv, faktorové modely a model arbitrážního oceňování. Koncepce kurzu předpokládá seznámení se standardními softwarovými produkty používanými v uvedených oblastech a s aplikací ekonometrických metod na akciové trhy.
Osnova
  • Struktura výkladu:
    1. Akcie a jejich trhy
    2. Fundamentální analýza
    3. Technická analýza
    4. Psychologická analýza
    5. Teorie portfolia
    6. Model oceňování kapitálových aktiv - CAPM
    7. Faktorové modely a teorie arbitrážního oceňování - APT (APM)
    8. Portfolio management
    9. Nové analytické metody
    10. Ekonometrie akciových trhů
    Obsah kurzu:
    1. Akcie a jejich trhy
    Druhy a homogenní skupiny, faktory působící na ceny, tržní ukazatele a vztah výnos-riziko-likvidita. Akciové trhy a jejich obchodní systémy. Pozice investorů - long a short; short sell, obchodní příkazy - cenové, podmíněné cenové, časové a objemové.
    2. Fundamentální analýza
    Základní východiska a metodické nástroje, globální, odvětvová a firemní analýza. Poměrové ukazatele a jejich význam při odhadu vnitřní hodnoty, syntetické modely a statistické metody, systémy včasného varování a predikční - bonitní a bankrotní modely. Fundamentální modely vnitřní hodnoty.
    3. Technická analýza
    Hlavní zásady a teoretická východiska. Techniky záznamu kurzů. Metodické nástroje: grafické formace a "charting", pohyblivé (klouzavé) průměry, indikátory a oscilátory, cykly, vlny a pásma. Používání nástrojů technické analýzy v praxi, optimalizace parametrů. Seznámení se softwarovým produktem MetaStock. Využití modulů Pointer, Tester, Explorer a DownLoader. Tvorba uživatelských multiindikátorových systémů.
    4. Psychologická analýza
    Význam lidského faktoru na akciových trzích v běžných a kritických situacích. Emoce a individuální nebo skupinové selhání. Psychologie investorského prostředí, Keynesova investiční a Kostolanyho burzovní psychologie. Teorie cenových extrémů.
    5. Teorie portfolia
    Geneze, vznik a extenze teorie portfolia. Markowitzův model, předpoklady platnosti. Indiferenční křivky investorů. Časové preference investorů. Očekávaná míra výnosu, rozptyl a směrodatná odchylka, kovariance a korelační koeficient. Historický, expertní a ekonometrický přístup. Přípustná a efektivní množina portfolií, Markowitzova a Sharpova koncepce efektivních portfolií. Metody stanovení efektivních portfolií. Optimální portfolio. Modely s aplikací na trhy futures, opcí a při investování do zahraničních aktiv. Tobinův model s bezrizikovým aktivem a s možností prodeje nakrátko (short sell).
    6. Model oceňování kapitálových aktiv - CAPM
    Předpoklady platnosti modelu. Tržní (systematické) a jedinečné riziko, diverzifikace a její vliv na celkové riziko portfolia. Separační teorém. Tržní portfolio, přímka kapitálového trhu (CML) a přímka trhu cenných papírů (SML). Faktory beta a alfa, adjustace a predikce beta. Modifikované verze CAPM. Výhody a nedostatky modelu, kritika CAPM (R. Roll).
    7. Teorie arbitrážního oceňování - APT (APM)
    Jedno-faktorové a více-faktorové modely. Modely založené na globálních (makroekonomických), odvětvových a mikroekonomických faktorech. Arbitrážní přístup k tvorbě cen kapitálových aktiv, koeficienty senzitivity. Spojený model CAPM-APM, faktorové beta.
    8. Portfolio management
    Investiční proces, funkce a cíle portfolio managementu. Výběr strategie, aktivní, pasivní a smíšené řízení. Alokace a selekce aktiv, tržní časování, strategie indexace a imunizace. Správa a revize portfolií, hodnocení výkonnosti portfolií podle indexů (Sharpe, Treynor a Jensen indexy). Konstrukce optimálního aktivně řízeného portfolia rizikových aktiv (metoda Elton-Gruber-Padberg). Aplikace metody VaR (Value-at-Risk) na akciová portfolia. Řízení portfolií obligací (aktivní a pasivní) a fondů peněžního trhu. Dekompozice celkového výnosu (E. Fama).
    9. Analytické metody
    Umělá inteligence a neuronové sítě. Evoluční a
Informace učitele
Kurz je ukončen písemnou zkouškou. Podmínkou zkoušky je vypracování seminární práce (ve formě praktické případové studie) a její obhajoba. Maximální rozsah práce je 10 stran (+ grafy a tabulky). Výsledná známka je dána součtem získaných bodů ze všech aktivit.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 1990, zima 1991, zima 1992, zima 1993, zima 1994, zima 1995, zima 1996, zima 1997, zima 1998, zima 1999, zima 2000, zima 2001, zima 2002, zima 2003, zima 2004, zima 2005, zima 2007, zima 2008, zima 2009, zima 2010, zima 2011.