OPF:FIN506M Bankovní modely a analýzy - Informace o předmětu
FIN506M Bankovní modely a analýzy
Obchodně podnikatelská fakulta v Karvinézima 2007
- Rozsah
- 1/2/0. 5 kr. Ukončení: z.
- Garance
- Katedra financí a účetnictví – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
- Mateřské obory/plány
- předmět má 12 mateřských oborů, zobrazit
- Cíle předmětu
- Kurs je zaměřen na prohloubení teoretických znalostí ve vybraných aktuálních oblastech finančního trhu se zvláštním důrazem na bankovnictví a s jejich následnou aplikací do české ekonomiky. Důraz je kladen na seznámení se s teoretickými přístupy modelování banky, optimalizace jejího chování, regulace bankovnictví, auditu bank a vytváření jednoduchých modelů "early warning signals". Nedílnou součástí kursu je analýza faktorů způsobujících selhání finančních institucí a finančních systémů, restrukturalizace a sanace bankovních systémů.
- Osnova
- Struktura výkladu:
1. Teoretické modely finančního rozvoje, finanční a bankovní systémy
2. Modely finančního rozvoje
3. Bankovnictví a jeho regulace
4. Management úvěrování
5. Audit finančních institucí
Obsah kurzu:
1. Teoretické modely finančního rozvoje, finanční a bankovní systémy
Banky a peněžní trh (teoretické přístupy k teorii banky jako firmy, zásady finančního zprostředkovatele). Bankovní systémy. Universální bankovnictví versus investiční, bankovní systémy (USA, Japonsko, Velká Británie, Německo, bankovní systémy v zemích střední a východní Evropy).
2. Modely finančního rozvoje
Teoretické modely finančního rozvoje (finanční restrikce a finanční represe - McKinnon, Shaw). Model perfektní konkurence v bankovním sektoru, Monti-Kleinův model monopolní banky, monopolní konkurence (Salopův kruh). Finanční liberalizace - neostrukturální modely (Van Wijnberg, Taylor). Problémy konkurence v bankovnictví - (empirické modely pro měření konkurenceschopnosti komerčních bank, S-C-P, Efficiency, Rosse - Panzar statistics, aj.).
3. Bankovnictví a jeho regulace
Teoretické aspekty bankovní regulace, důvody pro regulaci finančního trhu, nástroje pro regulace bank a úloha centrální banky. Optimalizace pojištění vkladů, problém morálního hazardu. Likvidita a kapitálová přiměřenost, systémové riziko a "run" na banku - definice kapitálu banky, důležitost kapitálové přiměřenosti, Value at Risk model. Krize v bankovních systémech, příčiny krize z makroekonomického a mikroekonomického pohledu, úpadky komerčních bank ve světě, restrukturalizace bankovního sektoru - případové studie.
4. Management úvěrování
Úvěrová rozhodnutí, úvěrové riziko, úvěrový proces z pohledu komerčních bank, Zeta analýza, Altmanova metoda, Probit a Logit model, neuronové sítě- úvod do problematiky.
5. Audit finančních institucí
V rámci výuky předmětu a k jeho prezentaci jsou využívána prezentační média (dataprojektor, meotar).
- Struktura výkladu:
- Informace učitele
- Od studentů se očekává samostatné studium odborných článků v angličtině z předních amerických a evropských ekonomických časopisů. Kurz je zakončen písemnou zkouškou, součástí hodnocení je seminární práce. Hodnocení je závislé ze 30 % na úrovni seminární práce, ze 70 % na písemné zkoušce.
- Další komentáře
- Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
- Statistika zápisu (zima 2007, nejnovější)
- Permalink: https://is.slu.cz/predmet/opf/zima2007/FIN506M