OPF:EK015S Prostorová ekonomie - Informace o předmětu
EK015S Prostorová ekonomie
Obchodně podnikatelská fakulta v Karvinézima 2008
- Rozsah
- 2/0/0. 5 kr. Ukončení: zk.
- Vyučující
- Mgr. Stanislav Martinát, PhD. (přednášející)
doc. Ing. Pavlína Pellešová, Ph.D. (přednášející) - Garance
- doc. Ing. Pavlína Pellešová, Ph.D.
Katedra ekonomie a veřejné správy – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné - Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
- Mateřské obory/plány
- Evropská integrace (program OPF, N_HOSPOL)
- Evropská unie (program OPF, M_HOSPOL)
- Cíle předmětu
- Cílem předmětu je seznámení studentů se základními pojmy prostorové ekonomie a urbanistické ekonomie. Pozornost je zaměřena na objasnění jednotlivých teorií zabývajících se problematikou lokalizace, regionálního růstu a rozvoje. Předmět vymezuje základní pojmy, prostor, sídla, sídelní struktura, municipality. Součástí předmětu je prostorová ekonomická analýza jako významná stránka územního plánování.
- Osnova
- 1. Základní pojmy prostorové ekonomie
2. Prostorová analýza, nabídka a poptávka
3. Lokalizační analýza a teoretická východiska
4. Prostorové plánování
5. Urbanizace, sídelní struktura a městské systémy
6. Veřejná správa
7. Hospodaření a efektivnost fungování měst a obcí
8. Teoretické směry v regionální ekonomii
Obsah předmětu:
1. Základní pojmy prostorové ekonomie
Vymezení pojmů region, regionalizace, rozvoj, růst, determinanty rozvoje, typy regionů. Prostorová struktura jako výsledek rozhodování aktérů, tři nejdůležitější aktéři: firmy, domácnosti, stát, jejich funkce a vztahy.
2. Prostorová analýza, nabídka a poptávka
Základní kategorie regionální poptávky - vnitřní, neohraničená, soustředná, produkční a souhrnná regionální poptávka, regionální poptávkové funkce, základní kategorie regionální nabídky - vnitřní, soustředná, produkční, souhrnná, Faktory působící na regionální poptávku a nabídku. Tržní rovnováha v prostorovém vyjádření.
3. Lokalizační analýza a teoretická východiska
Pojem lokalizace, faktory lokalizace a umístění, lokalizační analýza, koncepce lokalizační analýzy: neoklasická koncepce a behavioristická koncepce.
4. Prostorové plánování
Úkoly, cíle a faktory prostorového plánování. Faktory ovlivňující uspořádání prostoru. Územní plánování v ČR v minulosti, jeho současné funkce a priority. Hlavní rysy současného přístupu k územním plánům, metody a zásady tvorby územních plánů. Úloha veřejné správy ve sféře územního plánování.
5. Urbanizace, sídelní struktura a městské systémy
Urbanizace, suburbanizace, nepřímá urbanizace. Teorie centrálních míst, město jako urbanistický a ekonomický systém, městské systémy a jejich vývoj. Teorie centrálních míst. Teorie městských systémů. Hospodaření a efektivnost obcí. Aglomerace. Ekonomické vztahy a vazby v prostorové struktuře hospodářství.
6. Veřejná správa
Vymezení veřejné správy, její součásti - územní samosprávy a státní správa. Regionální a obecní samospráva. Funkce a orgány územní samosprávy. územní a věcná působnost státní správy, výkon státní správy (delegace, dekoncentrace, decentralizace). Evropská charta místní samosprávy. Územní členění ČR
7. Hospodaření a efektivnost fungování měst a obcí
Vymezení města, obce, znaky a hlavní funkce měst (městotvorná a městobslužná). Urbanizační procesy, význam dělby práce a průmyslové revoluce na vývoj měst. Aglomerační úspory a aglomerační ztráty. Optimální velikost a efektivnost měst, bod zvratu. Analýza vývoje nákladů. Efekty průmyslu a občanské a technické vybavenosti.
Problematika hodnocení celkových nákladů i výnosů, volba vhodných ukazatelů.
Rozpočtová soustava ČR, rozpočtová pravidla státu a územních celků, příjmy a výdaje státu, krajů, obcí a měst. Majetek města, podmínka územní samosprávy. Poskytování statků veřejného sektoru, veřejné statky, externality.
8. Teoretické směry v regionální ekonomii
Prostorová hlediska v ekonomickém myšlení v historických obdobích, dílčí teorie, noeklasický a keynesiánský přístup, přínos jednotlivých teorií a vliv prací jednotlivých autorů na vývoj regionálně ekonomického myšlení (např. W. Christallera, W. Isarda).
- 1. Základní pojmy prostorové ekonomie
- Literatura
- povinná literatura
- MATOUŠOVÁ, Z., MACHÁČEK, J., POSTRÁNECKÝ, J., TOTH, P. Regionální a municipální ekonomika. Praha, 2000. ISBN 80-245-0052-3. info
- MAIER, G., TÖDTLINGER, F. Regionálna a urbanistická ekonomika. Teória lokalizácie a priestorová štruktúra. Bratislava, 1997. ISBN 80-8044-044-1. info
- MAIER, G., TÖDTLINGER, F. Regionálna a urbanistická ekonomika 2. Regionálny rozvoj a regionálna politika. Bratislava, 1997. ISBN 80-8044-049-2. info
- MATOUŠOVÁ, Z., HALOUZKA, P., BRANDORVÁ, H., ČERNOCH, P. Úvod do prostorové ekonomiky. Praha, 1992. ISBN 80-7079-506-9. info
- TVRDOŇ, J. A KOL. Lexikon společenského styku. Bratislava, 1977. info
- Informace učitele
- V průběhu semestru studenti obhájí seminární práci v rozsahu 8 - 10 stran. Seminární práce bude klasifikována a toto hodnocení bude součástí celkové klasifikace předmětu. Předmět je ukončen ústní zkouškou.
- Další komentáře
- Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
- Statistika zápisu (nejnovější)
- Permalink: https://is.slu.cz/predmet/opf/zima2008/EK015S