FIN507S Financování a řízení korporací

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
zima 2008
Rozsah
2/1/0. 5 kr. Ukončení: zk.
Garance
Ing. Michaela Roubíčková, Ph.D.
Katedra financí a účetnictví – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem kurzu je seznámit posluchače s podstatou a modely fungování a financování korporací ve vyspělých zemích a v České republice. Kromě teoretického rámce zahrnujícího vznik a vývoj alternativních teorií firmy, bude pozornost věnována též teoriím kapitálové struktury a dividendové politiky. V jednotlivých tématických okruzích však bude kladen důraz na integraci teoretického a praktického pojetí, včetně prezentace aktuálního stavu a předpokládaných vývojových tendencí v dané oblasti. Budou zde objasňovány rozdíly vlivu vlastníků, kapitálových trhů, bank a subjektů s hmotným zájmem na výkonnost korporací v jednotlivých zemích. Kurz volně navazuje na Firemní finance A a předpokládá znalost mikroekonomie, obchodního práva, mezinárodních financí, bankovnictví a podstaty peněžních a kapitálových trhů.
Osnova
  • Struktura výkladu:
    1. Vznik a definice korporací.
    2. Mikroekonomický exkurz, rozdíly v přístupu neoklasické teorie firmy a institucionální ekonomie.
    3. Vymezení pojmu ovládání korporace, jeho význam, vymezení finančních systémů a rozdíly ve smluvních vztazích.
    4. Modely ovládání korporací.
    5. Role kapitálových trhů při ovládání korporací.
    6. Role bank při ovládání korporací.
    7. Teorie kapitálové struktury a stanovení optimální kapitálové struktury.
    8. Dividendová politika a její význam.
    9. Dividendová politika v praxi.
    10. Specifika řízení a financování korporací v České republice.
    Obsah kurzu:
    1. Vznik a definice korporací.
    Vznik a definice jednotlivých forem podnikové organizace, faktory vzniku korporací, výhody a nevýhody korporace jako formy podnikání, definice veřejné a uzavřené společnosti, právní úprava korporací s důrazem na specifika v EU, vymezení pojmu koncern a holding.

    2. Mikroekonomický exkurz, rozdíly v přístupu neoklasické teorie firmy a institucionální ekonomie.
    Pohledy tradiční neoklasické teorie firmy a institucionální a neoinstitucionální ekonomie, objasnění zastupitelských problémů a mechanismy pro minimalizaci jejich vzniku.

    3. Vymezení pojmů ovládání korporace, jeho význam, vymezení finančních systémů a rozdíly ve smluvních vztazích.
    Rozdělení finančních systémů na financování orientované na kontrolu a tzv. volné financování; rozdíly ve smluvních vztazích, generické formy smluvních vztahů mezi podnikatelskými subjekty a jednotlivými články korporace - volné vertikální smluvní vztahy vs. formálně striktní smluvní vztahy.

    4. Modely ovládání korporací.
    Modely ovládání korporací, srovnání anglosaského modelu a kontinentálně-evropského modelu, vymezení rozdílů při zabezpečování podnikové kontroly, uspořádání podle firemního práva a ostatní regulační mechanismy v jednotlivých modelech (antimonopolní zákony, daňové a účetní zákony, zákony regulující akvizice a fúze, zákony regulující vlastnické podíly jednotlivých typů investorů, atd.). Empirické poznatky soudobé finanční ekonomie, klady a zápory jednotlivých modelů financování a ovládání korporací na příkladech USA, Velké Británie, Německa a Japonska.

    5. Role kapitálových trhů při ovládání korporací.
    Kapitálový trh jako nástroj kontroly společnosti, definování převzetí, akvizice a fúze, způsoby nepřátelských převzetí, techniky jejich financování a způsoby obrany, klady a zápory převzetí.

    6. Role bank při ovládání korporací.
    Právní restrikce bank při investování ve vybraných zemích, způsoby ovládání korporací bankami, klady a zápory role bank jako aktivních investorů, ostatní formy institucionálních investorů a jejich vliv na ovládání korporací.

    7. Teorie kapitálové struktury a stanovení optimální kapitálové struktury
    Nejvýznamnější teoretické pohledy na kapitálovou strukturu. Stanovení optimální kapitálové struktury v různých typech korporací, vzory financování korporací v jednotlivých zemích.
    8. Dividendová politika a její význam
    Dividendová politika jako kompromis mezi zadržením příjmů a výplatou hotovosti. Teorie dividendové politiky, jejich geneze. Škola dividendové irelevance, škola dividendové relevance.
    9. Dividendová politika v praxi
    Druhy dividendové politiky. Dividendy a jejich členění. Výplatní dividendová procedura na příkladu USA, Německa a České republiky. Zpětný odkup jako alternativa k dividendové politice. Způsoby provedení zpětného odkupu. Efekt zpětného odkupu. Dividendový reinvestiční plán.
    10. Specifika řízení a financování kor
Literatura
    povinná literatura
  • HUČKA, M. Vlastnická Správa korporací. Ostrava: VŠB-TU, 2002. ISBN 80-248-0133-7. info
  • JINDŘICHOVSKÁ, I., BLAHA, Z.S. Podnikové finance. Praha: Management Press, 2001. ISBN 80-7261-025-2. info
  • MAREK, P. Rozdělování hospodářského výsledku a dividendová politika. Praha: Ekopress,, 2000. ISBN 80-86119-28-9. info
  • ROUBÍČEK, L. Corporate governance. Správa a řízení společností. Ostrava: VŠB-TU, 1998. ISBN 80-7078-592-6. info
  • MLČOCH, L. Institucionální ekonomie. Praha: Karolinum, 1996. ISBN 80-7258-562-6. info
    doporučená literatura
  • MONKS, RAG., MINNOW, N. Corporate Governance 3th Edition. Oxford: Balckwell Publishing,, 2004. ISBN 1-4051-1698-6. info
  • CORREIA D.A., SYLVA, L., GOERGEN, M., RENNEBOOG, J. Dividend policy and corporate finance. Oxford: University Press, 2004. ISBN 0-19-925930-5. info
  • MALÝ, M., THEODOR, M., PEKLO, J. Řízení a správa společností (corporate governance). Praha: VŠE, 2002. ISBN 80-245-0390-5. info
  • JIRÁSEK, J.A. Podnikatelská správa akciových společností. Praha: Professional Publishing, 2001. ISBN 80-86419-14-2. info
  • ELIÁŠ, K. Akciová společnost, Systematický výklad obecného akciového práva se zřetelem k jeho reformě. Praha: Linde, 2000. ISBN 80-7201-232-0. info
  • LEASE, R.C., JOHN, K., KALEY, A., LOEWENSTEIN, U., SARIG, O.H. Dividend policy - its impact on the firm value. Boston: Harvard Business School Press, 2000. ISBN 0-87584-497-9. info
Informace učitele
Kurz je zakončen zkouškou, která má písemnou formu a do celkového hodnocení se započítává bodové hodnocení aktivit v průběhu semestru a průběžného testu.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2007, léto 2008, léto 2009, zima 2009, léto 2010, zima 2010, léto 2011, zima 2011, léto 2012.