EKNKVEB Veřejná ekonomie

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
zima 2013
Rozsah
Přednáška 12 HOD/SEM. 5 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
Ing. Silvie Chudárková (přednášející)
doc. Ing. Pavlína Pellešová, Ph.D. (přednášející)
Garance
doc. Ing. Pavlína Pellešová, Ph.D.
Katedra ekonomie a veřejné správy – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
Předpoklady
K absolvování předmětu nejsou vyžadovány žádné podmínky a předmět může být zapsán nezávisle na jiných předmětech.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Cíle předmětu
Cílem předmětu je prohloubit ekonomické znalosti studentů, objasnit základní teoretická východiska existence veřejného sektoru a jeho postavení ve smíšené ekonomice. Studentům bude prostřednictvím ekonomické analýzy postupně objasněn význam a postavení veřejných statků a externalit v ekonomice, budou seznámeni s teorií veřejné volby a jejího uplatnění ve společenské praxi, se základními nástroji, které se uplatňují při aplikaci veřejné ekonomie v praxi a jejich fungování v prostředí české ekonomiky.
Osnova
  • 1. Úvod do ekonomie veřejného sektoru
    2. Příčiny existence veřejného sektoru, smíšená ekonomika
    3. Vládní selhání
    4. Ekonomická analýza veřejných statků
    5. Ekonomická anylýza externalit
    6. Teorie veřejné volby a její uplatnění
    7. Kolektivní volba
    8. Společenské rozhodování v přímé a nepřímé demokracii
    9. Veřejné finance
    10. Veřejné investice a veřejná podpora
    11. Veřejné zakázky a koncesní smlouvy
    12. Veřejná kontrola
    13. Veřejná informatika
    1. Vymezení veřejné ekonomie a základní ekonomické otázky. Vymezení veřejného sektoru, hlavní znaky veřejného sektoru, úkoly a funkce veřejného sektoru. Velikost veřejného sektoru.
    2. Mikroekonomické, makroekonomiecké a mimoekonomické příčiny existence veřejného sektoru. Národní hospodářství a kritéria jeho členění. Ziskový a neziskový sektor.
    3. Hlavní okruhy problémů státních zasahů. Podstata politických procesů a kolektivní rozhodování. Zájmy a schopnosti byrokracie. Obtížnost předvídání státních zásahů. Problém ukazatelů.
    4. Definice veřejných statků a jejich klasifikace, vztah mezi veřejným a soukromým poskytováním veřejných statků. Problém "černého pasažéra". Efekt přetížení. Charakteristické znaky poptávkové křivky po veřejných statcích.
    5. Definice externalit a jejich klasifikace. Grafické znázornění pozitivní a negativní externality, zásahy vlády. Veřejná a soukromá řešení externalit. Pigouovské daně a dotace. Coaseho teorém.
    6. Vývoj teorie veřejné volby prizmatem evoluce ekonomických teorií, hlavní představitelé a jejich přínos pro rozvoj teorie veřejné volby. Základní principy a východiska teorie veřejné volby. Uplatnění teorie veřejné volby v rozhodovacím procesu ve společenské praxi a v procesu tvorby a realizace hospodářsko politických rozhodnutí.
    7. Definování problému kolektivní volby. Pravidla hlasování a jejich srovnání. Pravidlo jednomyslného konsensu, většinová pravidla, prostá a kvalifikovaná většina. Volební paradox, Arrowův teorém. Teorém voliče mediána, logrolling, rent seeking.
    8. Referendum. Výhody a nevýhody přímé demokracie. Aspekty nepřímé (reprezentativní) demokracie. Volební systémy, poměrné zastoupení stran, většinová volba osob, poměrné zastoupení kandidátních listin.
    9. Charakteristika veřejných financí. Principy a funkce veřejných financí. Struktura veřejných financí, soustava veřejných rozpočtů, státní rozpočet, mimorozpočtové fondy. Veřejné příjmy a veřejné výdaje. Mezinárodní veřejné finance.
    10. Vymezení pojmu veřejná investice a veřejná podpora. Legislativní úprava veřejné podpory. Podpora malého rozsahu. Spolupráce soukromého a veřejného sektoru (PPP), výhody a formy spolupráce.
    11. Vymezení pojmu veřejné zakázky a koncesní smlouvy. Legislativní úprava veřejných zakázek a koncesních smluv. Typy zadavatelů veřejných zakázek. Zadávací řízení a zadávací dokumentace. Výkon dohledu nad zadáváním veřejných zakázek. Kontrola veřejných koncesí.
    12. Veřejná kontrola a její pojetí, členění veřejné kontroly. Instituce kontrolního systému v České republice. Státní kontrola a veřejný ochránce práv. Finanční kontrola.
    13. Informační systém veřejné správy, informační politika státu. Registry veřejné správy, registr obyvatel, registr práv a povinností, registr osob, registr územní identifikace, adres a nemovitostí. Informační a komunikační nástroje veřejné správy.
Literatura
    doporučená literatura
  • ŠPALEK, J. Veřejné statky: Teorie a experiment. Praha: C. H. Beck, 2011. ISBN 978-80-7400-353-0. info
  • SOJKA, M. Dějiny ekonomických teorií. Praha: Havlíček Brain Team, 2010. ISBN 978-80-87109-21-2. info
  • PROVAZNÍKOVÁ, R. Financování měst, obcí a regionů: teorie a praxe. Praha: Grada Publishing, 2009. ISBN 978-80-247-2789-9. info
  • TETŘEVOVÁ, L. Veřejný a podnikatelský sektor. Praha: Professional Publishing, 2009. ISBN 978-80-86946-90-0. info
  • HALÁSEK, D. A KOL. Rozhodování ve veřejném sektoru. Ostrava: VŠB-TU, 2004. ISBN 80-248-0570-7. info
  • FRANK, H. R., BERNANKE, S. B. Ekonomie. Praha: Grada, 2003. ISBN 80-247-0471-4. info
  • PEKOVÁ, J., PILNÝ, J. Veřejná správa a finance veřejného sektoru. Praha: ASPI, 2002. ISBN 80-86395-21-9. info
  • DUBEN, R. Ekonomie veřejného sektoru II. (některá teoretická východiska, formy a nástroje realizace činností ve veřejném sektoru). Praha: VŠE, 2001. ISBN 80-56255-2. info
  • NEMEC, J. Verejná ekonómia. Banská Bystrice: UMB, 2000. ISBN 80-8055-385-8. info
  • NEMEC, J. Verejná ekonómia. Banská Bystrica, 2000. ISBN 80-8055-385-8. info
  • STRECKOVÁ, Y., MALÝ, I. A KOL. Veřejná ekonomie pro školu i praxi. Praha: Computer Press, 1998. ISBN 80-7226-112-6. info
Výukové metody
Individuální konzultace
Demonstrace dovedností
Samostudium studentů
Metody hodnocení
Známkou
Kombinovaná zkouška
Informace učitele
Absolvování předmětu je podmíněno napsáním a odevzdáním eseje na aktuální téma a úspěšným absolvováním testu v průběhu studia. Závěrečná klasifikace předmětu je souhrnem hodnocení eseje, testu a písemné zkoušky.
Ostatní studijní zátěž: studium odborné literatury, vyhledávání a následné studium aktuálních materiálů věnovaných dané problematice.
AktivityNáročnost [h]
Konzultace6
Ostatní studijní zátěž97
Přednáška6
Zkouška40
Celkem149
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2012.
  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.slu.cz/predmet/opf/zima2013/EKNKVEB