OPF:EVSBAEUN The European Union - Informace o předmětu
EVSBAEUN The European Union
Obchodně podnikatelská fakulta v Karvinézima 2016
- Rozsah
- 2/1/0. 5 kr. Ukončení: zk.
- Vyučující
- doc. Ing. Marian Lebiedzik, Ph.D. (přednášející)
prof. Mgr. Ing. Michal Tvrdoň, Ph.D. (přednášející)
prof. Mgr. Ing. Michal Tvrdoň, Ph.D. (cvičící) - Garance
- prof. Mgr. Ing. Michal Tvrdoň, Ph.D.
Katedra ekonomie a veřejné správy – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
Kontaktní osoba: Dr. Ing. Ingrid Majerová - Předpoklady
- K absolvování předmětu nejsou vyžadovány žádné podmínky a předmět může být zapsán nezávisle na jiných předmětech.
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
- Mateřské obory/plány
- Banking (program OPF, B_HOSPOL)
- Business Economics and Management (program OPF, B_EKOMAN, směr Business)
- Business Economics and Management (program OPF, B_EKOMAN, směr Corporate Finance)
- Business Economics and Management (program OPF, B_EKOMAN, směr Economy of Tourism)
- Business Economics and Management (program OPF, B_EKOMAN, směr Marketing and Trade)
- Managerial Informatics (program OPF, B_SYSINF)
- Cíle předmětu
- Cílem předmětu je poskytnout posluchačům poznatky o Evropské unii, zejména pak o jejím vývoji, cílech a principech, na kterých je založena a v neposlední řadě o mechanismu jejího fungování. Předmět se také zaměřuje na ekonomicko-právní aspekty evropské integrace v podobě právního rámce fungování Evropské unie a vymezení souboru hospodářských politik. Kurz se zaobírá i předpoklady a důsledky členství České republiky v Evropské unii.
- Osnova
- 1. Teoretická východiska analýzy integračních procesů
2. Geneze Evropské unie I - specifika a počátky evropské integrace
3. Geneze Evropské unie II - od Maastrichtské smlouvy po současnost
4. Charakteristika Evropské unie
5. Právní rámec fungování EU
6. Institucionální rámec Evropské unie I
7. Institucionální rámec Evropské unie II
8. Financování aktivit Evropské unie - rozpočet EU
9. Procesy vytváření a fungování hospodářské a měnové unie
10. Společná obchodní a společná dopravní politika EU
11. Společná zemědělská politika EU
12. Vybrané sdílené politiky EU
13. Česká republika v evropské integraci
1. Základy teorie mezinárodní ekonomické integrace. Podstata, formy a nástroje integrace. Stupně ekonomické integrace. Úloha integračních procesů v soudobé světové ekonomice.
2. Hybné síly evropského integračního procesu a jeho specifické projevy. Úloha a charakteristické rysy Evropského společenství uhlí a oceli. Vznik Evropského hospodářského společenství a Evropského společenství pro atomovou energii. První vlny rozšiřování.
3. Přechod Evropských společenství k jednotnému vnitřnímu trhu. Maastrichtská smlouva a vytvoření Evropské unie. Amsterdamská smlouva. Nicejská smlouva. Rozšíření Evropské unie o země východní a střední Evropy. Lisabonská smlouva.
4. Základní geografický a ekonomický profil Evropské unie (ekonomická pozice členských zemí v rámci EU, meziregionální rozdíly v rámci Evropské unie). Přidružení zámořských zemí a území k EU. Evropská unie ve světové ekonomice.
5. Právní systém Evropské unie. Princip nadstátnosti, postavení orgánů v nadstátní integrační organizaci oproti klasické mezinárodní organizaci. Vývoj právní subjektivity Evropských společenství a EU. Vztah EU k členským státům z hlediska pravomocí, princip subsidiarity a proporcionality.
6. Institucionální struktura Evropské unie. Postavení a pravomoci hlavních orgánů Unie. Vazby mezi jednotlivými orgány z hlediska vzájemných kontrol a kooperace v rozhodovací činnosti. Evropská rada. Rada. Evropská komise.
7. Institucionální struktura Evropské unie. Evropský parlament. Jednotlivé rozhodovací procedury. Soudní systém Unie. Poradní orgány EU.
8. Principy a postup sestavování rozpočtu EU. Zdroje příjmů rozpočtu. Výdaje rozpočtu. Finanční rámec rozpočtu na období 2007 - 2013.
9. Hospodářská a měnová unie. Přechod k hospodářské a měnové unii, podmínky a etapy její realizace. Principy fungování a institucionální rámec. Evropská centrální banka. Efekty měnové unie.
10. Pojetí a realizace společné obchodní politiky a dopravní politiky EU, jejich cíle, zásady a význam pro fungování Evropské unie.
11. Pojetí a realizace společné zemědělské politiky a rybolovné politiky EU, jejich cíle, zásady a význam pro fungování Evropské unie.
12. Pojetí, cíle a realizace politiky soudržnosti EU. Cíle a financování politiky soudržnosti. Předvstupní pomoc EU. Rozvojová pomoc EU.
13. Vznik nových podmínek pro evropský integrační proces zánikem RVHP. EU a země střední Evropy. Vznik asociačních dohod. Evropská dohoda o přidružení České republiky k ES. Vstup ČR do EU. Efekty plynoucí z členství České republiky v Evropské unii. Další směřování Evropské unie.
- 1. Teoretická východiska analýzy integračních procesů
- Literatura
- doporučená literatura
- JOVANOVIC, M., N. The Economics of European Integration. Limits and Prospects. Cheltenham: Edward Elgar, 2005. ISBN 1-84542-377-1. info
- Výukové metody
- Demonstrace dovedností
Seminární výuka - Metody hodnocení
- Známkou
Kombinovaná zkouška - Vyučovací jazyk
- Angličtina
- Informace učitele
- Aktivní vystoupení studentů k aktuálním problémům integračních procesů se základním zaměřením na Evropskou unii, dva průběžné testy, písemná a ústní zkouška, účast na seminářích min. 60 %.
Ostatní studijní zátěž: studium odborné literatury, vyhledávání a následné studium aktuálních materiálů věnovaných dané problematice.Aktivity Náročnost [h] Ostatní studijní zátěž 70 Přednáška 26 Seminář 13 Zkouška 40 Celkem 149 - Další komentáře
- Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
- Statistika zápisu (zima 2016, nejnovější)
- Permalink: https://is.slu.cz/predmet/opf/zima2016/EVSBAEUN