FPF:HKDRPBP031 Moderní metody zpřístupnění ku - Informace o předmětu
HKDRPBP031 Moderní metody zpřístupnění kulturního dědictví
Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavěléto 2025
- Rozsah
- 1/1/0. 3 kr. Ukončení: z.
- Vyučující
- Ing. Milena Botlíková, Ph.D. (přednášející)
Ing. Milena Botlíková, Ph.D. (cvičící) - Garance
- Ing. Milena Botlíková, Ph.D.
Ústav historických věd – Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě - Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
- Mateřské obory/plány
- Historie a kulturní dědictví v regionální praxi (program FPF, HKDvRP)
- Cíle předmětu
- Předmět je zaměřen na problematiku moderního zpřístupnění kulturního dědictví formou digitalizace, přenosu ikonografie, kartografie ad. Přiblíženy jsou moderní elektronické metody, které umožňují zpřístupnění kulturního dědictví co nejširší veřejnosti; vysvětleny jsou přínosy online zpřístupnění kulturního dědictví pro vzdělávací a vědecké účely, pro obnovu a zachování hmotných památek a také přínosy pro znevýhodněné osoby. Charakterizovány jsou činnosti související s digitalizací a online zpřístupněním kulturního dědictví, manipulace s digitálními kopiemi, komunikace a propagace kulturního dědictví. Studenti se seznámí s možnostmi vyhledávání a prezentace získaných informací koncovému uživateli, poznají hlavní tuzemské a zahraniční organizace působící v oblasti digitalizace a zpřístupnění kulturního dědictví. Obsah seminářů je zaměřen na prezentaci konkrétních příkladů zpřístupnění kulturního dědictví a na práci v systémech, které studenti využijí jako nástroj při studiu původních materiálů a zpracování seminární práce.
- Osnova
- 1. Úvod do problematiky, využívané metody, literatura, specifické prameny a informační zdroje.
- 2. Problematika kulturního dědictví a zpřístupnění kulturního dědictví s využitím elektronických metod, význam a role, současná podoba, základní pojmy a terminologie.
- 3. Chronologický vývoj problematiky zpřístupnění kulturního dědictví, organizace a projekty zaměřené na ochranu a zpřístupnění kulturního dědictví v minulosti, jejich úspěšnost a příklady dobré praxe.
- 4. – 5. Zpřístupnění mezinárodního kulturního dědictví UNESCO (E-Heritage, DigiCULT, Memory of the World Programme ad.).
- 6. Digitální zpřístupnění knihovních fornů (World Digital Library, American Memory Library of Congress Project, Europeana). Masová digitalizace dokumentů (Google Book Search atd.)
- 7. Evropské iniciativy zpřístupnění kulturního dědictví a digitalizace dokumentů.
- 8. – 9. Zpřístupnění kulturního dědictví v ČR (vývoj, koncepty, systematická digitalizace, NKP).
- 10. Zpřístupnění a činnosti v oblasti digitalizace a zpřístupnění kulturního dědictví v ČR (Kramerius, Manuscriptorium, Digitalizační středisko AV, digitalizace starých tisků NTK, Paměť národa aj.)
- 11. Systémy zaměřené na zpřístupnění a propagaci regionální kultury.
- 12. Možnosti využití moderního zpřístupnění kulturního dědictví v cestovním ruchu (kulturním turismu).
- 13. Závěrečná syntéza získaných vědomostí.
- Literatura
- povinná literatura
- Ministerstvo kultury České republiky a Národní knihovna České republiky. Koncepce rozvoje knihoven v České republice na léta 2017–2020. Praha 2017.
- Copeland, T. Edukace jako cesta ke zkvalitňování péče o kulturní dědictví pohledem zahraničních odborníků. Praha 2016.
- Cubr, L. Dlouhodobá ochrana digitálních dokumentů. Praha 2010.
- Lu, D. – Pan, Y. Digital preservation for heritages: technologies and applications. New York 2010.
- Gausdal, L. R. Cultural heritage for all – on digitisation in the archive, library and museum sector. Oslo 2006.
- doporučená literatura
- Dokumenty, materiály
- E-heritage UNESCO (http://www.unesco.org/new/en/newdelhi/areas-of-action/culture/culture-and-development/e-heritage/), Europeana (https://www.europeana.eu/portal/cs), Google Books (http://books.google.com/)
- Kramerius NK ČR (http://kramerius.nkp.cz/), Manuscriptorium (http://www.manuscriptorium.com/)
- Online Computer Library Center (www.oclc.org).
- Digital Cultural Heritage Conference (https://pro.europeana.eu/).
- SKIP. Evropský průvodce kompetencemi v oboru knihovnických a informačních služeb. Praha, 2006. ISBN 80-85851-17-2. info
- Koncepce trvalého uchování knihovních sbírek tradičních a elektronických dokumentů v knihovnách ČR do roku 2010. Knihovna, [online] (http://knihovna.nkp.cz/knihovna52/koncepce_uchovavani.htm).
- Koncepce rozvoje knihoven ČR na léta 2011 – 2015 včetně internetizace knihoven: knihovny pro EVROPU 2020. Národní knihovna ČR, [online] (http://knihovnam.nkp.cz/docs/koncepce2011-14/Koncepce_PIK_Rozp.doc).
- Metody hodnocení
- Písemný test. Docházka na semináře (75 %). Seminární práce a její prezentace.
- Statistika zápisu (léto 2025, nejnovější)
- Permalink: https://is.slu.cz/predmet/fpf/leto2025/HKDRPBP031