Představení studijního programu

Profesně zaměřený studijní program Archeologie nabízí uchazečům studium dvou specializací:

1/Archeologie středověku a novověku

2/ Krajinná archeologie.

Obě specializace se zaměřují jak na získání teoretických vědomostí, které absolvent uplatní při své další práci, tak na získání praktických dovednosti, úzce spjatých se samotnou terénní prací na archeologických průzkumech a výzkumech. Studiem tak uchazeč získá ucelenou kvalifikaci pro práci archeologa na pozici terénního technika, jenž je dnes nezbytností pro každou regulérní archeologickou akci v terénu. Důraz se při studiu klade na zapojení odborníků z praxe, kteří předávají své znalosti studentům v rámci výuky různých předmětů, ale především povinných praxí. Během studia si studenti osvojí všechny potřebné dovednosti od realizace a vedení výkopových prací, přes jejich dokumentaci až po zpracování archeologických nálezů a celkové vyhodnocení výsledků. Nedílnou součástí studia jsou také cílené povrchové průzkumy za vužití detektoru kovů a dalších přístrojů. Smyslem studia je nejen pochopení samotné archeologické práce, ale také její propojení s historickou krajinou a jejími přírodními procesy, jež po tisíciletí utvářely místo k životu pravěkých, středověkých a novověkých společenství.

V rámci naplňování badatelských záměrů Ústavu archeologie, jež se dlouhodobě orientuje na výzkum periferních sídelních oblastí, budou studenti konfrontováni s moderními badatelským postupy, souvisejícími s průzkumem takových území. Průzkumy se soustředí na dlouhodobě opomíjenou oblast Oderské brány a její nejbližší „středohorské“ okolí jakožto protikladu tradičních sídelních území.

Graduovaný absolvent by se měl orientovat ve všech oblastech archeologické práce s důrazem na celkové pochopení historických a archeologických procesů promítajících se v krajině. Měl by získat komplexní samostatné myšlení spojené s archeologickými dovednostmi a takové pensum základních znalostí oboru, které by mu umožnilo úspěšné pokračování v případném studiu magisterského.stupně.

Studijní plány

Přijímací řízení
FPF - 2. kolo přijímací řízení 2024/2025 - Bc. studium
Termín podání do půlnoci 12. 7. 2024

Studium

  • Cíle

    Profesně zaměřený studijní program poskytuje odborné vzdělání archeologickým pracovníkům na střední úrovni (technici aj.). Tomuto požadavku odpovídá skladba studijních plánů, která je zaměřena na praktické předměty a dvanáctitýdenní odbornou praxi, vykonávanou v profesně uznávaných odborných pracovištích. Posluchači získají během studia potřebné znalosti, umožňující zvládnutí metody a techniky práce archeologa v praktické rovině (terénní, konzervační, depoziční, evidenční). Absolventi se mohou uplatnit ve všech typech institucí, spojených s archeologií.

  • Výstupy z učení

    Absolvent je po úspěšném ukončení studia schopen:

    • prokázat znalost archeologických pramenů od pravěku do novověku;
    • orientace v dějinách archeologického bádání a historických reáliích;
    • znalost principů získávání, zpracování a uchovávání archeologických nálezů;
    • samostatně provádět archeologické dohledy, drobné průzkumy a záchranné akce v terénu;
    • provádět terénní výzkum pod vedením (exkavace, dokumentace, administrativa, evidence nálezů, nálezová zpráva);
    • praktického využití prostorových dat (GIS: sběr a zpracování, analýza a vizualizace);
    • provedení prvotního ošetření archeologických nálezů, provizorní uložení, adjustace;
    • znalost laboratorního ošetření, depozice, evidence a dokumentace nálezů ve sbírkách;
    • popularizace a publikace výsledků terénních, laboratorních a depozitárních činností;

  • Uplatnění absolventa

    Na základě profesní praxe s kvalifikací archeologa bakalářského stupně (tzv. střední kádr) se absolvent může uplatnit ve všech typech institucí, spojených s archeologií (Archeologické ústavy AV ČR, Ústavy archeologické památkové péče, Národní památkové ústavy, muzea všech typů, neziskové společnosti zabývající se archeologickou činností, ve státní správě a samosprávě, případně v zařízeních cestovního ruchu).

    Absolvent studijního programu může pokračovat ve studiu v navazujících magisterských studijních programech z oboru archeologie na našich i zahraničních vysokých školách.

  • Pravidla a podmínky pro vytváření studijních plánů

    Studijní plán se opírá o standardy a metodiku, doporučené Národním akreditačním úřadem a pravidla kreditového systému ECTS. Standardní doba studia je tři roky a standardní počet kreditů 180; to odpovídá 60 kreditům za absolvovaný ročník při standardním tempu studia. Délka jedné vyučovací hodiny je 45minut.

    Student se řídí při průchodu studiem studijním katalogem svého imatrikulačního ročníku. Přístup ke studijním katalogům jednotlivých imatrikulačních ročníků je k dispozici na webových stránkách fakulty.

  • Praxe

    Studijní plán zachovává vyvážený poměr mezi teoretickou a praktickou částí výuky, k níž patří povinná praxe v LS 1. ročníku, a v ZS i LS 2. ročníku, po 20 dnech / 160 hod v každém semestru, z jedné poloviny vykonávanou během semestru, z druhé poloviny o prázdninách, jednak na půdě SU a dále u dalších kompetentních externích institucí.

Základní údaje

Zkratka
ARCH-bak
Typ
bakalářský
Profil
profesní
Titul
Bc.
Doba studia
3 roky
Vyučovací jazyk
čeština čeština

50
počet aktivních studentů