GABRYŠOVÁ, Marie, Pavla SÝKOROVÁ and Oldřich BERKA. Vybrané teoretické a empirické pohledy na inovace (Selected theoretical and empirical insights into innovation). Karviná: SU OPF Karviná, 2014, 108 pp. ISBN 978-80-7510-049-8.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Vybrané teoretické a empirické pohledy na inovace
Name in Czech Vybrané teoretické a empirické pohledy na inovace
Name (in English) Selected theoretical and empirical insights into innovation
Authors GABRYŠOVÁ, Marie (203 Czech Republic, belonging to the institution), Pavla SÝKOROVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Oldřich BERKA (203 Czech Republic, belonging to the institution).
Edition Karviná, 108 pp. 2014.
Publisher SU OPF Karviná
Other information
Original language Czech
Type of outcome Book on a specialized topic
Field of Study 50204 Business and management
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Publication form storage medium (CD, DVD, flash disk)
RIV identification code RIV/47813059:19520/14:N0000011
Organization unit School of Business Administration in Karvina
ISBN 978-80-7510-049-8
Keywords in English innovation; culture; society; ecology; economy; small and medium-sized enterprises
Links EE2.3.20.0016, research and development project.
Changed by Changed by: RNDr. Daniel Jakubík, učo 139797. Changed: 7/2/2020 10:57.
Abstract
První kapitola se zaměřuje na studium vzniku, podmínek a příčin inovativního myšlení. Náš postup využívá schumpeterskou triádu novace + invence + implementace, ale především triádu idea + inovace + difúze, s níž pracuje například dvojice Müller Prothmann a Nora Dörr. Výzkum se zaměřuje na elementární charakteristiky oblasti vzniku inovujících idejí a invencí: klíčovým pojmem se stává kreativní destrukce, jejíž pomocí lze dobře komparovat triadický Schumpeterův postup s evolučním výkladem například Schmooklera. Kontextem je kultura jako celek: od popisu mozkových funkcí po technologické změny. Jde samozřejmě o ideální prezentaci procesu, jehož jednotlivé etapy se v průběhu formování inovací mohou vzájemně ovlivňovat. (Nápady a ideje mohou vznikat i v okamžiku marketizace nějakého produktu.) Druhá kapitola má spíše empirický charakter. Popisuje systémy inovací od makrosystémů fungujících v hospodářských velmocích, přes systémy inovací v EU, až po národní a regionální. Do této části byly včleněny i inovační profily vybraných zemí Evropy, a také Austrálie, Kanady a USA. V části, která se věnuje kvalitativní podpoře inovaci, je zdůrazněna vzájemná relace mezi kvalitou a inovacemi. Kapitolu uzavírají výsledky výzkumu pohledu MSP na inovace v Moravskoslezském kraji.
Abstract (in English)
The first chapter focuses on the study of the origin, conditions and causes of innovative thinking. The second chapter is rather empirical. Describes innovation systems from macro systems operating in economic powers, through innovation systems in the EU to national and regional.
PrintDisplayed: 20/7/2024 16:21