B 2020

Média – Dějiny – Společnost : Obraz Polska a Poláků v českých médiích

ŽÁČEK, Rudolf, Milan HES, Monika HORSÁKOVÁ, Stanislava SCHUPPLEROVÁ, Jakub CHROBÁK et. al.

Basic information

Original name

Média – Dějiny – Společnost : Obraz Polska a Poláků v českých médiích

Name in Czech

Média – Dějiny – Společnost : Obraz Polska a Poláků v českých médiích

Name (in English)

Media – History – Society : The Image of Poland and Poles in the Czech Media

Authors

ŽÁČEK, Rudolf (203 Czech Republic, belonging to the institution), Milan HES (203 Czech Republic), Monika HORSÁKOVÁ (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution), Stanislava SCHUPPLEROVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution), Jakub CHROBÁK (203 Czech Republic, belonging to the institution), Martin NOVOSAD (203 Czech Republic, belonging to the institution), Ywona ŁYKO (616 Poland) and Miroslav KOUBA (203 Czech Republic)

Edition

1. vyd. Opava, 116 pp. nevyplněn, 2020

Publisher

Slezská univerzita v Opavě

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Odborná kniha

Field of Study

50802 Media and socio-cultural communication

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

Publication form

printed version "print"

RIV identification code

RIV/47813059:19240/20:A0000724

Organization unit

Faculty of Philosophy and Science in Opava

ISBN

978-80-7510-442-7

Keywords (in Czech)

media; společnost; historie; dějiny; Polsko; film; literatura; kulinární historie

Keywords in English

media; society; history; Poland; movie; literature; culinary history

Tags

International impact, Reviewed
Změněno: 9/3/2021 12:09, Mgr. Monika Horsáková, Ph.D.

Abstract

V originále

Kolektivní monografie Média – Dějiny – Společnost s podtitulem Obraz Polska a Poláků v českých médiích navazuje na 4. ročník stejnojmenné konference, která se od roku 2016 koná v Opavě. Kniha se snaží o interdisciplinární přístup – nabízí tak pohled na vytyčené téma z různých perspektiv, kulturních oblastí, mediálních vzorků a přístupů. A to jak ze strany akademiků, tak profesionálů z mediální praxe. Knihu tematicky ukotvuje stať věnovaná česko-polským historickým resentimentům, podstatě historických procesů v oblasti česko-slezsko-polských vztahů, postojů k Rusku a slovanské myšlence a konfliktu o Těšínské Slezsko a také roli médií ve formování těchto vztahů či v upevňování stereotypů, které tyto vztahy provázejí. Další část knihy se věnuje vzdělávání – na praktickém modelu práce s konkrétním dokumentárním snímkem o spolupráci polských a českých disidentů ukazuje možnosti výuky dějin sousedství v hodinách dějepisu. Další část knihy se věnuje formování obrazu Polska a Poláků ve zpravodajských médiích, česko-polským filmovým vztahům po 2. světové válce a jejich mediální reflexi, srovnání současné české a polské kinematografie či obrazu Polska v české literatuře a české literární kritice. Knihu pak uzavírá stať zaměřená na kulinární kulturu a její vliv na reflexi polské společnosti v Česku.

In English

The collective monograph Media – History – Society with the subtitle The Image of Poland and Poles in the Czech Media follows on from the 4th year of the conference of the same name, which has been held in Opava since 2016. The book strives for an interdisciplinary approach – thus offers a look at the set topic from different perspectives, cultural areas, media samples and approaches. Both from academics and professionals from media practice. Both from academics and professionals from media practice. The book is thematically anchored in an article devoted to Czech-Polish historical resentments, the essence of historical processes in Czech-Silesian-Polish relations, attitudes towards Russia and Slavic thought and the conflict over Cieszyn Silesia, as well as the role of the media in shaping these relations or strengthening stereotypes they accompany. The next part of the book is devoted to education – on a practical model of working with a specific documentary on the cooperation of Polish and Czech dissidents shows the possibilities of teaching the history of the neighborhood in history lessons. The next part of the book deals with the formation of the image of Poland and Poles in the news media, Czech-Polish film relations after World War II and their media reflection, a comparison of contemporary Czech and Polish cinema or the image of Poland in Czech literature and Czech literary criticism. The book concludes with an article focused on culinary culture and its influence on the reflection of Polish society in the Czech Republic.

Files attached