KOVÁČIK, Peter. Historická krajina na pomezí Slezska a Moravy (Historical landscape on the border of Silesia and Moravia). 2021.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Historická krajina na pomezí Slezska a Moravy
Name (in English) Historical landscape on the border of Silesia and Moravia
Authors KOVÁČIK, Peter (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition 2021.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Organization of a workshop
Field of Study 60102 Archaeology
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
RIV identification code RIV/47813059:19240/21:A0000808
Organization unit Faculty of Philosophy and Science in Opava
Keywords in English workshop; archeological site; landscape; research; map; lidar
Links DG18P02OVV017, research and development project.
Changed by Changed by: Mgr. Andrea Hořínková, Ph.D., učo 26586. Changed: 15/2/2022 09:38.
Abstract
Jedním z nosných cílů workshopu bylo seznámení zúčastněných s aktuálním výsledkem – tj. „Mapou vývoje historické krajiny na pomezí Slezska a Moravy“, představení možností jejího využití zejména v archeologii a dalších vědných oborech, dále ve výuce a samozřejmě v památkové péči. Diskuse nastínila možnosti a limity dalšího vývoje mapy směrem k podrobnější specifikaci jednotlivých antropogenních areálů a rozšíření filtrování. Důležitou součástí workshopu byla prezentace výzkumu v krajiny mikroregionu okolí Čierneho hradu v pohoří Tríbeč slovenskými kolegy a to především ohledně komparace použitých metod a výsledků. Další inspirativní podněty přinesla diskuse s polskými hosty z Wroclawské univerzity a s kolegy z partnerského projektu NAKI „Paměť krajiny moravských a slezských Sudet v ohrožení“. Drobným tematickým vybočením byla prezentace metody eye-trackingu na příkladu analýzy leteckého a lidarového snímkování, resp. porostových a dalších příznaků existence archeologických lokalit v krajině, přičemž její využití se rýsuje především v edukaci a v oblasti vývoji metodiky průzkumu krajiny za pomocí letecké prospekce, leteckého a lidarového snímkování. Terénní část workshopu sloužila: 1. k prezentaci činnosti a sbírky Historicko – vlastivědného spolku Odry, díky čemuž si účastníci mohli udělat ucelenější obraz o připravované výstavě a katalogu (předběžně únor – duben 2022 v Odrách, následně v prostorách VŠB – TUO a Slezské univerzity v Opavě. 2. k prezentaci některých reprezentativních pravěkých a historických lokalit na zájmové území (neolitické sídliště, „návršní“ sídliště doby popelnicových polí, výšinná sídliště a hradiště půchovské kultury v době laténské a římské, historické hraniční a komunikační areály, exploatační a zpracovatelské areály) s ohledem na zamýšlenou dvousvazkovou publikaci v roce 2022.
Abstract (in English)
One of the main goals of the workshop was to acquaint the participants with the current result - ie "Map of the development of the historic landscape on the border of Silesia and Moravia", presentation of the possibilities of its use especially in archeology and other disciplines, teaching and of course in monument care. The discussion outlined the possibilities and limits of further development of the map towards a more detailed specification of individual anthropogenic areas and the expansion of filtering. An important part of the workshop was the presentation of research in the landscape of the micro-region around Čierny hrad in the Tríbeč Mountains by Slovak colleagues, especially regarding the comparison of the methods and results used. Other inspiring stimuli were provided by a discussion with Polish guests from Wroclaw University and with colleagues from the NAKI partner project "Memory of the Landscape of the Moravian and Silesian Sudetenland in Peril". A small thematic deviation was the presentation of the eye-tracking method on the example of the analysis of aerial and lidar photography, respectively. vegetation and other signs of the existence of archaeological sites in the landscape, while its use is outlined mainly in education and in the development of landscape survey methodology using aerial prospecting, aerial and lidar photography. The field part of the workshop served: 1. to present the activities and collection of the Historical and National History Association of the Odra, thanks to which the participants could get a more complete picture of the upcoming exhibition and catalog (preliminary February - April 2022 in Odra, then in the premises of VŠB - TUO and Silesian University in Opava). 2. to present some representative prehistoric and historical localities in the area of interest (Neolithic settlements, "hill" settlements of the garbage dump period, highland settlements and fortifications of the Pechov culture in the La Tène and Roman times, historical border and communication areas, exploitation and processing areas) to the intended two-volume publication in 2022.
PrintDisplayed: 27/7/2024 22:13