J 2021

Pokročilý věk ženy a jeho zdravotní důsledky na těhotenství a novorozence

MIKUNDOVÁ, Michaela and Daniela NEDVĚDOVÁ

Basic information

Original name

Pokročilý věk ženy a jeho zdravotní důsledky na těhotenství a novorozence

Name (in English)

A woman´s advanced age and its health consequences for pregnancy and the newborn

Authors

MIKUNDOVÁ, Michaela (203 Czech Republic, guarantor) and Daniela NEDVĚDOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution)

Edition

Ošetřovatelské perspektivy, 2021, 2570-785X

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Článek v odborném periodiku

Field of Study

30307 Nursing

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

RIV identification code

RIV/47813059:19510/21:A0000356

Organization unit

Faculty of Public Policies in Opava

Keywords in English

advanced age of woman; pregnancy; health consequences; newborn
Změněno: 2/3/2022 16:35, PhDr. Mgr. Daniela Nedvědová, Ph.D.

Abstract

V originále

Míra těhotenství se v pokročilém věku žen neustále zvyšuje. Pokročilý mateřský věk je definován jako věk matky 35 let a více v době porodu dítěte. Svou roli v odkladu mateřství do vyššího věku hraje změna role ženy ve společnosti. Současné ženy chtějí být vzdělané, chtějí dosahovat vysokých profesních pozic a v neposlední řadě chtějí být finančně nezávislé. Na úkor výše zmíněných cílů, ale dochází k odsunu těhotenství a mateřství do vyššího, pokročilého věku ženy. S přibývajícím věkem ženy se také objevují civilizační choroby (hypertenze, nadváha, obezita, diabetes mellitus apod.), které už samy o sobě představují pro samotné těhotenství riziko.

In English

Pregnancy rates are steadily increasing as women age. Advanced maternal age is defined as a mother's age of 35 years or more at the time of childbirth. The change in the role of women in society is playing a role in the postponement of motherhood to an older age, with contemporary women wanting to be educated, wanting to achieve high professional positions and, last but not least, wanting to be financially independent. However, at the expense of the above-mentioned goals, pregnancy and motherhood are being pushed back to a woman's older age. As a woman gets older, she also develops diseases of civilisation (hypertension, overweight, obesity, diabetes mellitus, etc.), which in themselves pose a risk to the pregnancy itself.