N 2021

Atlas národnostních a náboženských menšin v Českém Slezsku a na severní Moravě

JANÁK, Dušan, Lubomír HLAVIENKA and Ondřej KOLÁŘ

Basic information

Original name

Atlas národnostních a náboženských menšin v Českém Slezsku a na severní Moravě

Name (in English)

Atlas of National and Religious Minorities in Bohemian Silesia and Northern Moravia

Authors

JANÁK, Dušan (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution), Lubomír HLAVIENKA (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Ondřej KOLÁŘ (203 Czech Republic)

Edition

2021

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Cert., akred., schvál. metodiky, specializované mapy, léčebné, památkové postupy

Field of Study

60101 History

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

References:

URL

RIV identification code

RIV/47813059:19510/21:A0000285

Organization unit

Faculty of Public Policies in Opava

Keywords (in Czech)

menšiny; národnostní problematika; náboženská problematika; demografie; Slezsko; severní Morava; Československo; Česká republika

Keywords in English

minorities; national issues; religious issues; demography; Silesia; northern Moravia; Czechoslovakia; Czech Republic

Technical parameters

Atlas je určen uřednickým profesím, které se zabývají problematikou národnostních menšin a připravují podklady pro vyjednávání vlády České republiky s institucemi Evropské unie, počínaje Úřadem vlády, ministerstvy, přes krajské úřady i místní samosprávu v oblastech, kde národnostní menšiny dosahují vyššího podílu obyvatelstva, dále středním a vysokým školám věnujícím se oblastem historie, sociologie, antropologie, organizacím národnostních menšin, církví a náboženské společnosti, využití v rámci navazujících výzkumů etnicity a kolektivních identit.

Tags

Reviewed

Links

DG18P02OVV064, research and development project.
Změněno: 11/4/2022 09:31, Jana Tamfalová

Abstract

ORIG EN

V originále

Atlas je rozdělen do šestitematických bloků, přičemž těžiště práce leží v blocích 3 až 6, které zachycují proměny národnostní a náboženské struktury Českého Slezska a přilehlé severní Moravy v průběhu 20. a 21. století. Jednotlivé mapové listy vycházejí primárně z výsledků sčítání lidu, což umožňuje za využití stejné metodiky a na jasně definovaném území zobrazit dlouhodobé vývojové trendy jednotlivých národností, ale je s to i zachytit náhlé a radikální proměny, jako bylo především vysídlení německého obyvatelstva po roce 1945. Atlas se speciálně zabývá také vývojem dvou národnostně i nábožensky specifických oblastí Českého Slezska, jimiž jsou Těšínsko a Hlučínsko. Součástí atlasu je i rozsáhlá teoretická část, která se zabývá nejenom technickým popisem přípravy atlasu, ale také charakteristikou zkoumaného území. Konečný výstup tak představuje ojedinělý počin, jež poprvé komplexně a metodicky zachycuje národnostní a náboženské proměny Českého Slezska a severní Moravy.

In English

The atlas is divided into six-thematic blocks, with the focus of the work in blocks 3 to 6, which capture the changes in the national and religious structure of Bohemian Silesia and adjacent northern Moravia during the 20th and 21st centuries. The individual map sheets are based primarily on census results, which allows using the same methodology and clearly defined long-term development trends of individual nationalities, but it is also able to capture sudden and radical changes, such as the displacement of the German population after 1945. Atlas also deals specifically with the development of two nationally and religiously specific areas of Bohemian Silesia, which are the Těšín and Hlučín regions. The atlas also includes an extensive theoretical part, which deals not only with the technical description of the atlas preparation, but also with the characteristics of the researched area. The final output thus represents a unique act, which for the first time comprehensively and methodically captures the national and religious changes of Czech Silesia and northern Moravia.
Displayed: 20/11/2024 11:29