D 2022

Teoretický koncept zámeckých a panských brownfieldů v České republice

TUREČKOVÁ, Kamila, Lubomír NENIČKA and Kateřina PŘIKRYLOVÁ

Basic information

Original name

Teoretický koncept zámeckých a panských brownfieldů v České republice

Name in Czech

Teoretický koncept zámeckých a panských brownfieldů v České republice

Name (in English)

Theoretical concept of chateau and mansion brownfields in the Czech Republic

Authors

TUREČKOVÁ, Kamila (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution), Lubomír NENIČKA (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Kateřina PŘIKRYLOVÁ (203 Czech Republic)

Edition

Brno, XXV. mezinárodní kolokvium o regionálních vědách. Sborník příspěvků. p. 173-178, 6 pp. 2022

Publisher

Masarykova univerzita

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Stať ve sborníku

Field of Study

50701 Cultural and economic geography

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

Publication form

electronic version available online

RIV identification code

RIV/47813059:19520/22:A0000317

Organization unit

School of Business Administration in Karvina

ISBN

978-80-280-0068-4

Keywords (in Czech)

brownfield; zámek; panské sídlo; Česká republika; teoretický koncept zámeckých brownfieldů

Keywords in English

brownfield; chateau; castle; mansion; Czech Republic; theoretical concept of chateau brownfields
Změněno: 5/7/2022 22:01, doc. Ing. Kamila Turečková, Ph.D., MBA

Abstract

V originále

Zámky a panské dvory jsou v našich podmínkách České republiky běžnou součástí vesnických a městských sídel. Vzhledem k přerušení vlastnicko-majetkových vztahů k těmto objektům v průběhu 20. století řada z nich ztratila svůj původní nebo dodatečný užitný účel, byla opuštěna a chátrala. Současná doba regeneraci a obnově těmto zámeckým a panským sídlům přeje, a ony se tak opět staly významným historickým, urbanistickým a společenským prvkem v rozvoji území a kulturní krajiny. Vhledem k absenci teoretického vymezení tohoto typu brownfieldu, je cílem předloženého příspěvku se o toto pokusit prostřednictvím syntézy odborných znalostí z oblasti brownfieldů a historických souvislostí existence zámeckých a panských objektů a areálů. Záměrem je také identifikovat dějinné mezníky, které k formování zámeckých brownfieldů přispěly. Zjištěné poznatky jsou induktivním způsobem zobecněny ve vytvořeném koncepčním schématu geneze a obnovy zámeckých a panských brownfieldů. Definován byl termín zámecký brownfield a byly akcentovány hlavní historické milníky, které významným způsobem přispěly ke vzniku tohoto typu brownfieldů na území České republiky.

In English

Chateaus (castles) and mansion houses (residences) are a common part of village and town settlements in our conditions in the Czech Republic. Due to the interruption of ownership and property relations to these buildings during the 20th century, many of them lost their original or additional useful purpose, were abandoned and fell into disrepair and ruins. Nowadays, these chateau and mansion houses wish regeneration and renewal, and they have thus become an important historical, urban and social element in the development of the territory and cultural landscape. Due to the absence of a theoretical definition of this type of brownfield, the intention of this paper is to try to do this through a synthesis of expertise in the field of brownfields and the historical context of the existence of chateaus (castles) and mansions and grounds (areas). The intention is also to identify the historical milestones that contributed to the formation of the castle brownfields. The findings are inductively generalized in the created conceptual scheme of the genesis and restoration of chateau and mansion brownfields. The term castle brownfield was defined and the main historical milestones were emphasized, which significantly contributed to the emergence of this type of brownfield in the Czech Republic.