C 2022

Finanční stabilita municipalit Moravskoslezského kraje

MAJEROVÁ, Ingrid, Irena SZAROWSKÁ, Radim DOLÁK, Tomáš PRAŽÁK, Jarmila DUHÁČEK ŠEBESTOVÁ et. al.

Basic information

Original name

Finanční stabilita municipalit Moravskoslezského kraje

Name (in English)

Financial Stability of Municipalities of Moravian-Silesian Region

Authors

MAJEROVÁ, Ingrid (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution), Irena SZAROWSKÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution), Radim DOLÁK (203 Czech Republic, belonging to the institution), Tomáš PRAŽÁK (203 Czech Republic, belonging to the institution), Jarmila DUHÁČEK ŠEBESTOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Marian LEBIEDZIK (203 Czech Republic, belonging to the institution)

Edition

Cieszyn, Polsko-czeska współpracatransgraniczna w świetle wyzwańpandemicznych i postpandemicznych, p. 97-113, 17 pp. svazek VIII, 2022

Publisher

Polska Akademia Nauk Oddział w Katowicach

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Kapitola resp. kapitoly v odborné knize

Field of Study

50204 Business and management

Country of publisher

Poland

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

Publication form

electronic version available online

References:

URL

RIV identification code

RIV/47813059:19520/22:A0000340

Organization unit

School of Business Administration in Karvina

ISBN

978-83-66055-26-1

DOI

http://dx.doi.org/10.34916/tc.2022.08

Keywords in English

liquidity; Moravian-Silesian Region; debt; financial stability

Tags

International impact, Reviewed
Změněno: 11/4/2023 19:31, Miroslava Snopková

Abstract

ORIG EN

V originále

Obce se při svém hospodaření mohou dostat do situace, kdy v rozpočtu nemají do-statečné množství finančních prostředků na pokrytí výdajů, jako je údržba, výstavbaa rekonstrukce infrastruktury, či na rozvoj svého území. To je pak vede k hledání cizíchzdrojů, buď ve formě nenávratných, nebo návratných finančních prostředků, a tedy k za-dlužování. V České republice patří otázka zadluženosti obcí a územně samosprávných celků mezi diskutovaná témata. Důvodem je donedávna rostoucí objem zadluženostiobcí, který akceleroval v porevolučních letech velice rychlým tempem a dosud se do-týká více než poloviny obcí. Pokud obce nedisponují dostatečným množstvím svýchfinančních prostředků, nutných k financování běžných a investičních výdajů, musí na-lézt cizí zdroje. To s sebou nese nejen pozitivní efekty v podobě zvyšování kvality živo-ta obcí, ale také efekty negativní v podobě neschopnosti výše uvedené cizí zdroje splá-cet a zvyšovat tak riziko finanční nestability obcí. Proto je nutno veřejné zdroje a jejichvyužívání monitorovat a kontrolovat. Jedním z významných ukazatelů monitoringuje likvidita obcí. Autoři tohoto článku chtějí představit efektivní nástroj na sledováníukazatelů zadluženosti nebo likvidity aplikaci Finanční stabilita municipalit Morav-skoslezského kraje. Pro ilustrativní přehled konkrétních výsledků byl vybrán ukazatelpodílu celkového dluhu na saldu běžného rozpočtu a obce byly monitorovány v obdo-bí od roku 2010 do roku 2016. V aktuální době měla na finanční stránku municipalitvliv pandemie COVID-19. Proto je důležité znát aktuální vývoj sledovaných ukazatelůzadluženosti a likvidity. Na základě znalosti těchto údajů mohou být přijímaná strate-gická rozhodnutí při řízení obce.

In English

With respect to the manner of the funds management, municipalities may find them-selves in the situation, where no sufficient funds are in their budget for covering costsand expenses such as maintenance, construction and reconstruction of infrastructure,or the development of its territory. It may in turn lead to the need of looking some ex-ternal sources, either in the form of non-repayable or repayable funds, and thus to in-debtedness. In the Czech Republic, the issue of indebtedness of municipalities and lo-cal authorities is one of the frequently discussed subjects. The reason is the balance ofindebtedness of municipalities (so far growing), which quickly accelerated in the post-revolutionary years and now affects more than a half of municipalities. If municipalitiesdo not dispose of sufficient financial resources to finance current and capital expendi-tures, they must find external sources. This brings not only positive effects in the formof increasing the quality of life in municipalities, but also negative effects in the formof the inability to repay the above-mentioned foreign resources and thus increase therisk of financial instability of municipalities. Therefore it is very important to superviseand monitor public sources and their use. One of the significant monitoring indicatorsis the liquidity of municipalities. Authors of this article aim to present an effective toolfor observing indicators of indebtedness or liquidity – the app Finance stability of mu-nicipalities of the Moravian-Silesian region. For an illustrative overview of specific re-sults, an indicator of the share of total debt in the current budget balance was selectedand municipalities were monitored in the period from 2010 to 2016. In the current pe-riod, the financial situation of municipalities was affected by the pandemic COVID-19.Therefore, it is important to know the current development of monitored indebted-ness and liquidity indicators.
Displayed: 8/11/2024 04:21