D 2022

Národnostní menšiny a migrace ve střední Evropě po roce 1945: základní pojmy a teoretická východiska.

JANÁK, Dušan

Basic information

Original name

Národnostní menšiny a migrace ve střední Evropě po roce 1945: základní pojmy a teoretická východiska.

Name (in English)

National minorities and migration in Central Europe after 1945: basic concepts and theoretical starting points.

Authors

JANÁK, Dušan (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution)

Edition

1. vyd. Opava – Praha, Proměny národnostní struktury Československa, České republiky a střední Evropy v letech 1945–2020. p. 9-22, 14 pp. 2022

Publisher

Slezská univerzita v Opavě, Fakulta veřejných politik v Opavě a Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Stať ve sborníku

Field of Study

60101 History

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

Publication form

electronic version available online

References:

RIV identification code

RIV/47813059:19510/22:A0000456

Organization unit

Faculty of Public Policies in Opava

ISBN

978-80-7510-508-0

Keywords (in Czech)

Střední Evropa; střední a východní Evropa; Česká republika; národnostní a etnické menšiny; migrace

Keywords in English

Central Europe; Central Eastern Europe; Czech Republic; national and ethnic minorities; migration

Tags

Reviewed
Změněno: 19/4/2023 11:17, prof. PhDr. Dušan Janák, Ph.D.

Abstract

V originále

Cílem výsledku bylo objasnění základních a teoretických pojmů souvisejících s národnostní problematikou ve středoevropském regionu ve sledovaném období. První část se zabývá různými koncepty střední a východní Evropy a jejich uplatnění v českém i mezinárodním prostředí. Druhá podkapitola charakterizuje národnostní a etnické menšiny i proměnlivé aplikace národnosti a etnicita v různých společenských vědách, základní koncepty a modely asimilace a integrace menšin ve vztahu ke středoevropskému regionu a současné pojetí sociálního vyloučení a začleňování do menšinové politiky. Další část textu je věnována k připomenutí hlavních forem vnější (mezinárodní) a vnitřní (národní) migrace, jejich motivů a vzorců chování při politické a ekonomické migraci, a rozdíly mezi dobrovolnou a nucenou migrací. Jejich výskyt ve sledovaném regionu je ilustrován v závěrečném indikativním přehledu hlavní migrace procesů v České republice v letech 1945–2020.

In English

The aim of the introductory study was to clarify the basic concepts and theoretical starting points related to nationality issues in the Central European region in the period under review and to draw attention to differences in their application or use. The first part deals with various concepts of Central and Central Eastern Europe and their application in the Czech and international environment. The second subchapter characterizes national and ethnic minorities as well as variable applications of nationality and ethnicity in various social sciences, basic concepts and models of assimilation and integration of minorities in relation to the Central European region, and the current concept of social exclusion and inclusion in minority policy. The next part of the text is devoted to the reminder of the main forms of external (international) and internal (national) migrations, their motives and patterns of behaviour in political and economic migration, and the differences between voluntary and forced migration. Their occurrence in the monitored region is illustrated in the final indicative overview of the main migration processes in the Czech Republic in the years 1945–2020.