2023
Pomezí adverbií a partikulí z perspektivy lexikografické
VONDRÁČEK, MiloslavZákladní údaje
Originální název
Pomezí adverbií a partikulí z perspektivy lexikografické
Název anglicky
Delimitation of synsemantic parts of speech from a lexicographic perspective (with focus on the transposition of adverbs into particles)
Autoři
Vydání
2023
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Vyžádané přednášky
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Odkazy
Organizační jednotka
Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
Příznaky
Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 5. 1. 2024 18:35, doc. PhDr. Miloslav Vondráček, Ph.D.
V originále
Osvětluji základní rozdíly mezi tím, jak ke slovním druhům, zejména synsémantikům, a zejména synsémantikům jako výsledkům slovnědruhové konverze (nebo aktuálně se nacházejícím v různém stupni konverze) může přistoupit gramatik a jaká je perspektiva lexikografa. Při popisu gramatického systému lze v závislosti na teoretických východiscích zohlednit přirozenou mlhavost, s níž přirozený jazyk strukturuje svět, neostrost předělů jazykových kategorií, poukázat na centrum jevu a jeho periferii s explicitní tematizací povlovných přechodů škálovým hodnocením ve smyslu ,spíše partikule – a tím spíše neadverbium‘, ,spíše interjekce – a tím spíše neverbum‘, respektive přicházejí k užitku neslovnědruhové třídy slov typu relátor, kvantifikátor, operátor, marker apod., nebo kombinace přístupů (pronominální numerální adverbium). Slovník – rovněž v závislosti na zvolené koncepci – vyžaduje pevnější interpretační strukturu. Nezbytný selektivní přístup okrajové jevy popisu ušetří, u frekventovaných hraničních jevů je často optimálním řešením jejich popis v rámci analytické struktury (víceslovného pojmenování či frazému). Zaznamenáváme-li zejména u synsémantik ve vznikajícím ASSČ časté odchýlení od slovnědruhového hodnocení starších slovníků, není hlavní příčinou dynamika jazykového systému, jako spíše příklon k funkční klasifikaci na úkor popisu formálního. Na zpracování několika polyfunkčních lexémů ukazuji kritéria, jež pro hodnocení výrazu slouží a jež se současně promítají do výběru prototypických dokladů z jazykového materiálu Českého národního korpusu.
Anglicky
I describe the difference between the approach of a grammarian and a lexicographer to the category of part of speech, especially to synsemantics, and especially to the results of part-of-speech conversion. I demonstrate the criteria used for part of speech classification on several polyfunctional lexemes. These criteria are also reflected in the selection of a prototypical exemplification from the language material of the Czech National Corpus.