d
2023
Litomyšl – Nedošín 11: nejstarší neolitický rondel v Čechách?
JANÁK, Vratislav
Basic information
Original name
Litomyšl – Nedošín 11: nejstarší neolitický rondel v Čechách?
Name (in English)
Litomyšl – Nedošín 11: the oldest Neolithic roundel in Bohemia?
Publisher
Regionální muzeum v Litomyšli
Other information
Type of outcome
Popularizační texty a aktivity
Field of Study
60102 Archaeology
Country of publisher
Czech Republic
Confidentiality degree
není předmětem státního či obchodního tajemství
RIV identification code
RIV/47813059:19240/23:A0001287
Organization unit
Faculty of Philosophy and Science in Opava
Keywords in English
Neolithic settlement; distribution of Cracow silicite in the 6th millennium B.C.; roundel of the 5th millennium B.C.; translation of roundel architecture to the north
V originále
Přednáška pro veřejnost se uskutečnila v rámci výstavy Po stopách nejstarších zemědělců. Neolit na Litomyšlsku a Moravskotřebovsku ve světle nejnovějších nálezů. Výstava vznikla spoluprací Regionálního muzea v Litomyšli a Ústavu archeologie Filozoficko – přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě (v rámci projektu Slezské univerzity SGS/6/2023 Lokalita Nedošín 11 na pravobřežní terase Loučné. Sídliště k. s lineární keramikou ±5100 B.C. spojeno s distribucí krakovského silicitu. Po jeho zániku sídliště k. s vypíchanou keramikou ±4800 B.C. s rondelem. Založeno snad komunitou ustupující z Moravy, která sebou přinesla novou ideu rondelové architektury a navazující společenské a duchovní inovace a prostředkovala je dále do Polabí a Poodří.
In English
The public lecture took place as part of the exhibition In the Footsteps of the Oldest Farmers. The Neolithic in Litomyšl and Moravsko-Třebovsk in the light of the latest finds. The exhibition was created by the cooperation of the Regional Museum in Litomyšl and the Institute of Archeology of the Faculty of Philosophy and Natural Sciences of the University of Silesia in Opava (within the project of the University of Silesia SGS/6/2023 Location Nedošín 11 on the right bank terrace of Loučné. Settlement c. with linear pottery ±5100 B.C. associated with the distribution of Kraków silicite. After its demise, the settlement c. with pierced pottery ±4800 B.C. with roundel. Perhaps founded by a community retreating from Moravia, which brought with it the new idea of roundel architecture and subsequent social and spiritual innovations and conveyed them further to Polabí and Poodří.
Displayed: 4/1/2025 12:20