J 2023

Možnosti subjektivního nahlížení pracovníků OSPOD v procesu svěřování dětí do NRP příbuzných a blízkých osob a jejich využívání.

HOZOVÁ, Leona and Renata KYZLINKOVÁ

Basic information

Original name

Možnosti subjektivního nahlížení pracovníků OSPOD v procesu svěřování dětí do NRP příbuzných a blízkých osob a jejich využívání.

Name in Czech

Možnosti subjektivního nahlížení pracovníků OSPOD v procesu svěřování dětí do NRP příbuzných a blízkých osob a jejich využívání.

Name (in English)

Possibilities of Subjective Observation of Social Workers from Social and Legal Protection of Children in the Process of Entrusting Children to the Kinship Care and Itts Use

Authors

HOZOVÁ, Leona and Renata KYZLINKOVÁ

Edition

Sociální práce/sociálná práca, 2023, 1213-6204

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Článek v odborném periodiku

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

References:

URL

Keywords (in Czech)

sociální pracovník, sociálně-právní ochrana dětí, náhradní rodinná péče příbuzenských a blízkých osob, aspekty rozhodování

Keywords in English

social worker, social and legal protection of children, kinship care, aspects of decision making

Links

IP70616, plan (intention).
Změněno: 3/2/2024 13:04, PhDr. Mgr. Leona Hozová, MBA, Ph.D.

Abstract

ORIG EN

V originále

CÍLE: Cílem výzkumu v této stati je porozumět mechanismům formujícím proces rozhodování sociálních pracovníků OSPOD při řešení otázky svěřování dětí do NRP příbuzných a blízkých osob. TEORETICKÁ VÝCHODISKA: Výzkum se teoreticky opírá o komplexní modely procesu rozhodování a modely znalostních parametrů vstupujících do rozhodování sociálních pracovníků při volbě intervence. METODY: K zodpovězení výzkumných otázek byl využit smíšený výzkum s akcentem na tematickou analýzu polostrukturovaných rozhovorů s pracovníky OSPOD, dat z fokusních skupin a dat z otevřených otázek v rámci dotazníkového šetření napříč OSPD. VÝSLEDKY: Analýza potvrdila, že rozhodování sociálních pracovníků v oblasti NRP je ovlivňováno dvěma základními determinantami – vnějšími a vnitřními. Vnější prvky v sobě zahrnují legislativní a sociální prostředí, kulturní determinanty, regionální vlivy a pracovní prostředí pracovníka. Vnitřní prvky se týkají osobnostních charakteristik a odborných kompetencí pracovníka včetně jeho hodnotové orientace, práce s mocí, etickými principy a mírou empatie. Rozhodovací proces v oblasti NRP je na všech úrovních protnut prvkem nejednoznačnosti a nejednotnosti, což vede u sociálních pracovníků k pocitům nejistoty a frustrace. IMPLIKACE: Výzkum přispívá k hlubší znalosti problému v případě nutnosti přijímat opatření ke zvýšení efektivity a transparentnosti procesů a intervenčních strategií sociální práce.

In English

OBJECTIVES: The aim of the research in this section is understanding the mechanisms shaping the decision making process social workers from social and legal protection of children when they deal the issue of entrusting children to kinship care. THEORETICAL BASE: The research is theoretically based on complex models of the decision making process and on models of knowledge parameters entering into the decision making of social workers when choosing an intervention. METHODS: Mixed research was used to answer the research questions, with an emphasis on thematic analysis of semi-structured interviews with staff from the area of Social and Legal Protection of Children, data from focus groups and data from open-ended questions in a questionnaire survey. OUTCOMES: The analysis confirmed that the decision making of social workers in the area of Social and Legal Protection of Children, it is influenced by two basic determinants – external and internal. External elements include the legislative and social environment, cultural determinants, regional influences and the worker’s working environment. Internal elements relate to the personal characteristics and professional competences of the worker, including his value orientation, work with power, ethical principles and a degree of empathy. The decision making process in the field of Social and Legal Protection of Children is laced with an element of ambiguity and disunity, leading to feelings of uncertainty and frustration among social workers. SOCIAL WORK IMPLICATIONS: The research contributes to a deeper understanding of the problem in case of the need to take measures to increase the efficiency and transparency of the processes and intervention strategies of social work.
Displayed: 29/12/2024 16:08