J 2023

An economic evaluation of the effectiveness of telemedicine in hematooncology

LEBIEDZIK, Marian, Kamila TUREČKOVÁ, Ingrid MAJEROVÁ, Jan NEVIMA, Katarina HRADSKA et. al.

Základní údaje

Originální název

An economic evaluation of the effectiveness of telemedicine in hematooncology

Název česky

Ekonomické zhodnocení efektivity telemedicíny v hematoonkologii

Autoři

LEBIEDZIK, Marian (203 Česká republika, garant, domácí), Kamila TUREČKOVÁ (203 Česká republika, domácí), Ingrid MAJEROVÁ (203 Česká republika, domácí), Jan NEVIMA (203 Česká republika, domácí), Katarina HRADSKA, Tereza POPKOVA, Michaela SKORUPOVA a Roman HAJEK

Vydání

PLOS ONE, San Francisco, USA, Public Library Science, 2023, 1932-6203

Další údaje

Jazyk

angličtina

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

50902 Social sciences, interdisciplinary

Stát vydavatele

Spojené státy

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Odkazy

URL

Kód RIV

RIV/47813059:19520/23:A0000436

Organizační jednotka

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné

DOI

http://dx.doi.org/10.1371/journal.pone.0291143

UT WoS

001124285200037

Klíčová slova česky

cost benefit analýza; hemataonkologie; telemedicína; Fakultní nemocnice Ostrava; veřejné zdravotnictví

Klíčová slova anglicky

cost benefit analysis; hemato-oncology; telemedicine; University Hospital Ostrava; public health

Příznaky

Mezinárodní význam
Změněno: 1. 4. 2024 19:40, Miroslava Snopková

Anotace

ORIG CZ

V originále

The article examines the effectiveness of remote monitoring and the evaluation of facts about patients with hematologic malignancies using telemedicine based on SMART technologies. The project was carried out in the Department of Haematooncology of the University Hospital Ostrava. Its objective was to test the efficacy of telemedicine in the treatment of patients with blood cancer. The cost-benefit analysis method was used to evaluate effectiveness, which also confirmed the feasibility of using this method to evaluate the costs and benefits of implementing specific medical projects. The conducted analysis demonstrated the effectiveness of using telemedicine procedures in the treatment of these patients, both in terms of quantifiable and non-quantifiable impacts on the Czech Republic’s health system. This was mainly due to a large shortening of the length of the hospitalisation period for patients with problems whose deterioration was discovered by remote monitoring and their treatment could begin promptly. The shortening of the hospitalization period was achieved by around 40%. As a result, the complexity of treatment has been greatly reduced, benefiting both the hospital and, most importantly, the patient. With this prevention, the patient’s chances of dying are reduced, as he or she is less likely to develop severe septic diseases. The total average financial savings of the Czech Republic’s entire health care system for a patient who does not become septic due to a delayed response to deteriorating health only in hospitalisation, treatment, and medications is approximately USD 2,800.

Česky

Článek zkoumá efektivitu vzdáleného monitorování a vyhodnocování faktů o pacientech s hematologickými malignitami pomocí telemedicíny založené na technologiích SMART. Projekt byl realizován na Hematoonkologickém oddělení Fakultní nemocnice Ostrava. Jeho cílem bylo otestovat účinnost telemedicíny při léčbě pacientů s rakovinou krve. K hodnocení efektivity byla použita metoda analýzy nákladů a přínosů, která také potvrdila proveditelnost použití této metody pro hodnocení nákladů a přínosů realizace konkrétních lékařských projektů. Provedená analýza prokázala efektivitu využití telemedicínských postupů při léčbě těchto pacientů, a to jak z hlediska kvantifikovatelných, tak nekvantifikovatelných dopadů na zdravotnický systém ČR. Bylo to způsobeno především velkým zkrácením délky hospitalizace u pacientů s problémy, u kterých bylo dálkovým monitorováním zjištěno zhoršení a jejich léčba mohla začít promptně. Zkrácení doby hospitalizace bylo dosaženo zhruba o 40 %. Díky tomu se výrazně snížila složitost léčby, z čehož profituje jak nemocnice, tak hlavně pacient. S touto prevencí se snižuje šance pacienta na smrt, protože je méně pravděpodobné, že se u něj rozvinou závažná septická onemocnění. Celková průměrná finanční úspora celého systému zdravotní péče ČR u pacienta, který nepropadne septikovi z důvodu opožděné reakce na zhoršení zdravotního stavu pouze při hospitalizaci, léčbě a lécích, je cca 2800 USD.
Zobrazeno: 8. 11. 2024 06:24