Informační systém SU
CZECHOWICZ, Boguslaw. Wstęp. In Bogusław Czechowicz. Gdy średniowiecze stawało się nowożytnością…. 1. vyd. Wrocław: Chronicon, 2024, s. 9-35. VII Kongres Mediewistów Polskich 4. ISBN 978-83-968811-4-4.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Wstęp
Název česky Úvod
Název anglicky Foreword
Autoři CZECHOWICZ, Boguslaw (616 Polsko, garant, domácí).
Vydání 1. vyd. Wrocław, Gdy średniowiecze stawało się nowożytnością… od s. 9-35, 27 s. VII Kongres Mediewistów Polskich 4, 2024.
Nakladatel Chronicon
Další údaje
Originální jazyk polština
Typ výsledku Kapitola resp. kapitoly v odborné knize
Obor 60101 History
Stát vydavatele Polsko
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání tištěná verze "print"
Organizační jednotka Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
ISBN 978-83-968811-4-4
Klíčová slova česky Středověk; historiografie; interpretační schémata; umění; Evropa
Klíčová slova anglicky Middle Ages; historiography; interpretive schemes; art; Europe
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnil: prof. PhDr. Boguslaw Czechowicz, Dr., učo 54877. Změněno: 28. 6. 2024 22:20.
Anotace
oOpracowanie nosi skromny tytuł, ale w swej istocie jest szeroko zakrojoną, przeglądowo-problemową rozprawą anonsującą zagadnienia podnoszone w tomie, kontekstualizującą je, jak też podnoszącą szereg kwestii szczegółowych. Jedną z nich jest bizantyjski komponent w ideologii władzy i sztuce, zwłaszcza w architekturze Europy Zachodnej i Środkowej dojrzałego i późnego średniowiecza. Chodzi na przykład o katedry Akwitanii czy rolę paryskiej Saiinte Chapelle. Wskazano też na przejmowanie bodźców ideowych znad Bosforu przez Rzym czasów Bonifacego IX czy Pragę Karola IV i jego synów. Odnotownao wreszcie refleksy teologicznego sporu Wschodu i Zachodu w ołtarzu gandawskim czy bizantyjski komponenty różnch reformacji. Na końcu skomentowano przebieg obrad sekcji, odnotowując tez wystąpienia, które nie trafiły do tomu pokongresowego.
Anotace česky
Studie má skromný název, ale ve své podstatě jde o obsáhlé pojednání zaměřené na problémy, které oznamuje otázky nastolené ve sborníku, uvádí je do souvislostí i nastoluje řadu podrobných problémů. Jedním z nich je byzantská složka v ideologii moci a umění, zejména v architektuře západní a střední Evropy vrcholného a pozdního středověku. Týká se to například katedrál v Akvitánii nebo role Saiinte Chapelle v Paříži. Bylo také poukázáno na to, že Řím Bonifáce IX. a Praha Karla IV. a jeho synů převzaly ideologické podněty z Bosporu. Nakonec byly zaznamenány reflexe teologického sporu mezi Východem a Západem na gentském oltáři a byzantské složky různých reformací. Na závěr byl komentován průběh jednání sekce s upozorněním i na vystoupení, která nebyla zařazena do posjezdového sborníku.
Anotace anglicky
The study has a modest title, but in its essence it is a wide-ranging, problem-oriented treatise announcing the issues raised in the volume, contextualizing them, as well as raising a number of detailed issues. One of them is the Byzantine component in the ideology of power and art, especially in the architecture of Western and Central Europe in the high and late Middle Ages. This concerns, for example, the cathedrals of Aquitaine or the role of the Saiinte Chapelle in Paris. It was also pointed out that the Rome of Boniface IX and the Prague of Charles IV and his sons took over the ideological stimuli from the Bosphorus. Finally, reflections of the theological dispute between East and West in the Ghent altar and the Byzantine components of various Reformations were noted. At the end, the course of the section's deliberations was commented on, also noting the speeches that were not included in the post-congress volume.
Zobrazeno: 21. 8. 2024 14:23