2024
Archeologie v Časopise Slezského zemského muzea (1951–2023). Pokus o zhodnocení sedmdesáti let a výhledy do budoucna
HOŘÍNKOVÁ, Andrea, Vratislav JANÁK, Hana LAFKOVÁ a Kateřina PAPÁKOVÁZákladní údaje
Originální název
Archeologie v Časopise Slezského zemského muzea (1951–2023). Pokus o zhodnocení sedmdesáti let a výhledy do budoucna
Název česky
Archeologie v Časopise Slezského zemského muzea (1951–2023). Pokus o zhodnocení sedmdesáti let a výhledy do budoucna
Název anglicky
Archaeology in the Journal of the Silesian Provincial Museum (1951–2023). An attempt to evaluate seventy years and prospects for the future
Autoři
HOŘÍNKOVÁ, Andrea (203 Česká republika, garant, domácí), Vratislav JANÁK (203 Česká republika, domácí), Hana LAFKOVÁ (203 Česká republika, domácí) a Kateřina PAPÁKOVÁ (203 Česká republika)
Vydání
Časopis Slezského zemského muzea série B - vědy historické, Opava, Slezské zemské muzeum Opava, 2024, 1211-3131
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Článek v odborném periodiku
Obor
60102 Archaeology
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Odkazy
Organizační jednotka
Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
Klíčová slova česky
dějiny bádání; slezsko; archeologie
Klíčová slova anglicky
history of research; Silesia; archaeology
Příznaky
Recenzováno
Změněno: 6. 1. 2025 08:45, Mgr. Andrea Hořínková, Ph.D.
V originále
První část článku se dotýká významné osobnosti Lumíra Jisla, jeho velkých poválečných příspěvků obnova slezské archeologie a názory na její novou roli. Především jeho četné články v Journal of the Slezské zemské muzeum (ČSZM) jsou dokladem jeho neutuchající píle při obnově archeologického muzea. válkou zničená místa a jejich koncepce i konkrétní zaměření směřuje ke konečnému cíli – uchopit českou část povodí horní Odry (českého Slezska) z archeologického hlediska jako jednotná oblast („Slezsko“) s jednotně organizovaným výzkumem. Prvním praktickým krokem k tomu a spolu s rekapitulačním vstupem by měla být syntézou prehistorie této (slezské) oblasti. Druhá část článku se pokouší popsat charakter a úloha příspěvků s převážně archeologickou tematikou, publikovaných v ČSZM od r. založení v roce 1951. Na základě toho je třeba zhodnotit dosavadní existenci časopisu a názor autorů na je třeba upřesnit směr, kterým by se měla její strategie v budoucnu ubírat. Seznam relevantních dokumentů je přiložen.
Anglicky
The first part of the article touches on the important personality of Lumír Jisl, his great contributions to the post war restoration of Silesian archaeology and opinions on its new role. Above all, his numerous articles in the Journal of the Silesian Museum (ČSZM) are evidence of his unceasing diligence in the restoration of the museum‘s archaeological site destroyed by the war, and their concept as well as specific focus point to the final goal – to grasp the Czech part of the upper Odra River Catchment (of Czech Silesia), from the archaeology perspective, as a unified area („Silesia“) with uniformly organized research. The first practical step towards this, and together with the recapitulation input, should be a synthesis of the prehistory of this (Silesian) area. The second part of the article attempts to describe the nature and role of contributions with a predominantly archaeological topic, published in the ČSZM since its foundation in 1951. On this basis, the magazine‘s existence up to now is to be evaluated and the authors‘ opinion on the direction its strategy should take in the future is to be specified. A list of relevant papers is attached.