C 2024

Opavské korzo. Promenáda jako atribut moderního města

PELC, Martin

Základní údaje

Originální název

Opavské korzo. Promenáda jako atribut moderního města

Název česky

Opavské korzo. Promenáda jako atribut moderního města

Název anglicky

Opava corso. Promenade as an attribute of a modern city

Autoři

PELC, Martin (203 Česká republika, garant, domácí)

Vydání

1. vyd. Opava, 800 let města Opavy. Společnost, kultura, politika, od s. 139-153, 15 s. Opavská historická sympozia 5, 2024

Nakladatel

Slezská univerzita v Opavě

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Kapitola resp. kapitoly v odborné knize

Obor

60101 History

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Forma vydání

tištěná verze "print"

Odkazy

Organizační jednotka

Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě

ISBN

978-80-7510-595-0

Klíčová slova česky

korzo; promenáda; Opava; socializace; volný čas; urbánní dějiny

Klíčová slova anglicky

corso; promenade; Opava; socialization; leisure; urban history

Příznaky

Recenzováno
Změněno: 29. 11. 2024 14:56, doc. Mgr. Martin Pelc, Ph.D.

Anotace

V originále

Jako korzo se historicky označovala a) specifická forma společenského života, b) místo, kde se uskutečňoval. Jako praktika označuje korzo neinstitucionalizovanou formu společenského styku, odehrávající se v určitou denní dobu v pravidelném, obvykle týdenním nebo i každodenním rytmu. Scénou korza byla urbanisticky exponovaná místa jako hlavní náměstí, důležité ulice, jejich křižovatky, městské parky, kde se koncentrovaly městské funkce. Příspěvek zkoumá korzo v Opavě po dobu jeho přibližně stoleté existence od poloviny 19. do poloviny 20. století. Nejprve se zaměřuje na urbanistický prostor korza, následně na praktiku korza jako prostředek socializace a nakonec na korzo jako místo konfliktu.

Anglicky

Promenade (Corso) was historically a) a specific form of social interaction, b) a place where it was staged. As a social practice, promenade refers to a non-institutionalized form of social intercourse, taking place at a certain time of day in a regular, usually weekly or daily rhythm. The scenes of the promenade were the exposed urban spaces such as the main square, important streets, their intersections, and public parks, where city functions were concentrated. The paper examines the promenade in Opava (Troppau) during its approximately hundred years of existence from the middle of the 19th to the middle of the 20th century. First, it focuses on the urban space of the promenade, then on the social practice of the promenade as a means of socialization, and finally as a site of conflict.