J 2024

“What We Can Do.” New Year’s Pioneer Revue at Prague Castle and the New Image of Socialist Childhood.

KNAPÍK, Jiří

Základní údaje

Originální název

“What We Can Do.” New Year’s Pioneer Revue at Prague Castle and the New Image of Socialist Childhood.

Název česky

„Co my dokážem“ Novoroční pionýrská revue na Pražském hradě a nový obraz socialistického dětství.

Autoři

KNAPÍK, Jiří (203 Česká republika, garant, domácí)

Vydání

Historia scholastica, Praha, Technická univerzita Liberec, Národní ped. muzeum J. A. Komenskéhlo, 2024, 1804-4913

Další údaje

Jazyk

angličtina

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

60101 History

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Odkazy

Organizační jednotka

Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě

Klíčová slova česky

dětství; pionýři; oslavy; propaganda; Pionýrská organizace ČSM; televize; pionýrská revue; estráda; Antonín Novotný

Klíčová slova anglicky

childhood; pioneers; celebrations; propaganda; Pioneer Organization of the Czechoslovak youth Union (PO ČSM); television; pioneer revue; variety show; Antonín Novotný

Příznaky

Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 3. 2. 2025 17:56, prof. PhDr. Jiří Knapík, Ph.D.

Anotace

V originále

This study examines a pioneer revue, which was broadcast live from Prague Castle by Czechoslovak Television on 1st January 1965. By reconstructing the programme, the study aims to shed light on the circumstances surrounding the creation of the revue, examining both the critical reflection on the pioneer movement at the time and the formulation of a new image of socialist childhood influenced by changes in the post-Stalin Soviet Union – two general aspects previously explored in the literature. Utilizing cultural historical research methods, the study combines media research and the cultural-political elements of the children’s movement within the socialist state. It investigates contemporary attitudes towards some of the values associated with childhood and the image of the ideal pioneer (e.g. children’s public service activities, engagement, physical fitness, and relationship with authority), linking them to efforts to reform the pioneer movement in the second half of the 1960s.

Česky

Studie se zabývá pionýrskou revuí, kterou v přímém přenosu vysílala Československá televize z Pražského hradu 1. ledna 1965. Rekonstrukce pořadu slouží k pochopení pozadí vzniku revue, a to z hlediska tehdejší kritické reflexe pionýrského hnutí i formulování nového obrazu socialistického dětství, motivovaného změnami v poststalinském Sovětském svazu; tyto oba obecnější aspekty již byly zachyceny v odborné literatuře. Studie se opírá o kulturněhistorické metody výzkumu, které kombinuje s výzkumem médií a kulturně politickými aspekty dětského hnutí v socialistickém státě. Všímá si proto dobového přístupu k některým hodnotám spojeným s dětstvím a obrazem ideálního pionýra (veřejně prospěšné aktivity dětí, iniciativnost, fyzická zdatnost, vztah k autoritám apod.), které identifikuje se snahami o reformu pionýrského hnutí ve 2. polovině 60. let.