FPF:UFMA17 Seminář k bakalářské práci 2 - Informace o předmětu
UFMA17 Seminář k bakalářské práci 2
Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavěléto 2014
- Rozsah
- 0/2/0. 5 kr. Ukončení: z.
- Garance
- Centrum interdisciplinárních studií – Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
- Předpoklady
- UFMA16 Seminář k bakalářské práci 1
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
- Mateřské obory/plány
- Multimediální techniky (program FPF, B1702 AplF)
- Cíle předmětu
- Předmět vhodný jako průprava pro počítačové zpracování diplomové práce. Cvičení jsou zaměřeny na fyzikální texty.
- Osnova
- Úvod. Vývoj typografie, nástup počítačů; role autora, grafika a sazeče; přehled počítačových typografických systémů, jejich přednosti a nedostatky.
Stručné principy TEXu. Nezávislost na zařízení, přehled implementací TEXu; viditelné značkování, programovatelnost; formáty v TEXu; algoritmy řádkového a stránkového zlomu, algoritmus dělení slov; matematická sazba; jak TEX pracuje s fonty; inicializace a spouštění TEXu.
Seznámení s uživatelským prostředím. Nezbytné příkazy operačního systému UNIX, editor GNU Emacs, spouštění LaTEXu, prohlížeč xdvi, prohlížeče Ghostview a Acrobat Reader.
Základy LaTEXu. Příprava zdrojového souboru a jeho struktura; vizuální versus logické značkování; logické členění dokumentu; výčty a seznamy.
Matematická sazba. Specifika matematické sazby; často používané struktury (zlomky, indexy, exponenty apod.); matematické symboly; matice; několikařádkové formule; ...a mnoho dalších.
Plovoucí objekty. Umisťování obrázků a tabulek jakožto "plovoucích" objektů a základní pravidla; alternativní způsoby umisťování.
Křížové reference. Odkazování pomocí dvojice \label{} a \ref{}; bibliografie a citace; automatická tvorba obsahu; tvorba rejstříku pomocí programu MakeIndex; tvorba bibliografie pomocí programu bibTEX.
Přizpůsobení vzhledu dokumentu. Dokument-class options, page styles; číslování; nastavení vlastních rozměrů, délek, šířek apod.
PostScript a obrázky. Základní informace o jazyku PostScript; TEXovský \special a ovladač dvips, PostScriptové fonty, tisk a prohlížení PostScriptového souboru.
Tvorba pdf výstupu. pdfTEX, práce s ním a jeho specifika; jak vytvořit hypertextový elektronický dokument.
- Úvod. Vývoj typografie, nástup počítačů; role autora, grafika a sazeče; přehled počítačových typografických systémů, jejich přednosti a nedostatky.
- Literatura
- doporučená literatura
- Lamport L. LATEX. A Document Preparation System. User's Guide and Reference Manual. Addison-Wesley Publishing Company, Inc, Reading,. info
- Knuth D. E. The TEXbook. Addison-Wesley Publishing Company, Inc, Reading. info
- Olšák P. Typografický systém TEX. Československé sdružení uživatelů TEXu, Praha, 1999. info
- Další komentáře
- Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
- Statistika zápisu (léto 2014, nejnovější)
- Permalink: https://is.slu.cz/predmet/fpf/leto2014/UFMA17