UAA0209 Mince v antice a v evropském pravěku II

Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
léto 2017
Rozsah
2/0/0. 3 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
PhDr. Jiří Militký, Ph.D. (přednášející)
Garance
Ústav historických věd – Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
Předpoklady
Základní znalosti tématu kurzu.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem výuky daného předmětu je seznámení s úvodem do antické (řecké a římské) numismatiky. Absolvent kurzu bude seznámen se základní literaturou a přehledem typologie. Zvláštní pozornost bude zaměřena na problematiku importu římských mincí do barbarika a jejich interpretaci.
Osnova
  • 1. Úvod do studia doby laténské. Chronologické systémy a základní charakteristika materiální kultury. Středoevropští Keltové ve světle písemných pramenů.
    2. Keltská numismatika - úvod do problematiky. Dějiny bádání a základy terminologie a typologie. Charakteristika druhů pramenů - nálezy a sbírky. Vymezení tzv. bójského teritoria ve střední Evropě. 3. Počátky keltského mincovnictví ve střední Evropě. Mincovnictví Filipa II. a Alexandra III. Makedonského. Keltská expanze do antického světa. Historické předpoklady keltského mincovnictví. Nejstarší typy bójských mincí.
    4. Starší fáze středoevropského (bójského) mincovnictví (polovina 3. až 2. třetina 2. století před Kristem). Obchodně-produkční centra horizontu LC1-C2 (Němčice nad Hanou, Roseldorf, Nowa Cerekvia) a jejich mincovní produkce.
    5. Bójské mincovnictví horizontu LC1-C2 v Čechách. Mince tzv. vedlejších řad a a jejich interpretace.
    6. Keltské mincovnictví v českých zemích v době oppid (LTC2/D1). Mincovní produkce na oppidu Stradonice, Třísov, Závist, Staré Hradisko. nterpretace pokladů zlatých mincí - Podmoky, Stradonice, Starý Kolín.
    7. Bratislavské oppidum (LTD1/D2) a epilog bójského mincovnictví. Chronologie mincí typu Biatec. Historická interpretace bratislavského mincovnictví - vztahy k římské říši a úpadek po porážce s Burevsitou.
    8. Oppidum Oberleiserberg (LTC2/D1-D1) v horním Rakousku. Příklad naleziště na pomezí bójského světa. Keltské mincovnictví v Noriku, Burgenlandu a Panonii.
    9. Keltské mincovnictví v oblasti půchovské kultury na Slovensku - epilog středoevropské mincovní produkce doby laténské. Hlavní naleziště a lokální typy mincí.
    10. Keltské mincovnictví v Bavorsku. Mincovní produkce na oppidech Manching, Berching Pollanten a sídlištích Stöffling a Egelfing. Interpretace pokladů zlatých a stříbrných mincí - Manching, Gross Bischendorf, Neusses.
    11. Surovinové zdroje doby laténské ve střední Evropě. Ložiska a těžba drahých kovů ve středoevropském prostoru. Technologické postupy při těžbě zlata a stříbra. Problém identifikace původu zlata a stříbra na základě analýz dochovaného materiálu. Doklady dálkového obchodu a obchodu s drahým kovem.
    12. Technologie výroby keltských mincí od získání kovu po ražbu. Tavící destičky jako doklad výroby střížků. Razidla keltských mincí. Prostorová distribuce dokladů mincovní výroby v rámci výrobních center. Zlato středoevropských Bójů jako exportní zboží keltském a antickém světě. Nálezy - doklady - interpretace. Importované stříbro doby laténské ve střední Evropě.
Metody hodnocení
Známkou
Informace učitele
Splnění studijní povinnosti.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích léto 2012, léto 2015.
  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.slu.cz/predmet/fpf/leto2017/UAA0209