FPF:UAAR002 Archaeology - Course Information
UAAR002 Archaeology
Faculty of Philosophy and Science in OpavaSummer 2019
- Extent and Intensity
- 0/0. 0 credit(s). Type of Completion: -.
- Guaranteed by
- Institute of Historical Sciences – Faculty of Philosophy and Science in Opava
- Course Enrolment Limitations
- The course is also offered to the students of the fields other than those the course is directly associated with.
- fields of study / plans the course is directly associated with
- Archaeology in combination with another discipline (programme FPF, B6107 HuSt)
- Archaeology in combination with another discipline (programme FPF, B7105 HiVe)
- Syllabus (in Czech)
- 1. Paleolit a mezolit v českých zemích. Chronologie. Přírodní prostředí, antropologie, ekonomická, sociální a duchovní charakteristika, hmotná kultura. Badatelé a literatura.
2. Neolit a eneolit v českých zemích. Chronologie. Neolitizace střední Evropy. Eneolitické inovace a nástup epochy barevných kovů. Kulturní systematika a vzájemné vztahy kultur. Přírodní prostředí, ekonomická, sociální a duchovní charakteristika, hmotná kultura. Význam pro další historický vývoj našich zemí. Badatelé a literatura.
3. Starší a střední doba bronzová v českých zemích. Chronologie. Bronz a jeho význam pro rozvoj technologie. Kulturní systematika a vzájemné vztahy kultur. Přírodní prostředí, ekonomická, sociální a duchovní charakteristika, hmotná kultura. Badatelé a literatura.
4. Kultury popelnicových polí v českých zemích jako vrchol doby bronzové. Chronologie . Kulturní systematika a vzájemné vztahy kultur. Přírodní prostředí, ekonomická, sociální a duchovní charakteristika, hmotná kultura. Badatelé a literatura. Význam bronzové doby a epochy barevných kovů vůbec pro další historický vývoj našich zemí.
5. Halštatské osídlení českých zemí jako nástup doby železné. Chronologie. Železo a jeho význam pro rozvoj technologie. Kulturní systematika a vzájemné vztahy kultur. Přírodní prostředí, ekonomická, sociální a duchovní charakteristika, hmotná kultura. Badatelé a literatura.
6. Doba laténská. Chronologie. Etnické poměry v českých zemích, jejich osídlení Kelty. Antické písemné prameny. Problematika oppid a plochých pohřebišť. Přírodní prostředí, ekonomická, sociální a duchovní charakteristika, hmotná kultura. Badatelé a literatura. Historický význam keltského osídlení.
7. Doba římská a stěhování národů. Chronologie. Antické písemné prameny. Imperium Romanum. Stýkání a potýkání Imperia a barbarů v českých zemích. Přírodní prostředí, ekonomická, sociální a duchovní charakteristika, hmotná kultura. Badatelé a literatura. Historický význam doby.
8. Doba předhradištní a starší doba hradištní. Chronologie. Etnogeneze Slovanů a naše území. Slované a Avaři. Přírodní prostředí, ekonomická, sociální a duchovní charakteristika, hmotná kultura. Badatelé a literatura. Historický význam počátků Slovanů.
9. Střední a mladší doba hradištní. Chronologie. Přírodní prostředí, ekonomická, sociální a duchovní charakteristika, hmotná kultura. Badatelé a literatura.
10. Velká Morava mezi Východem a Západem. Písemné a archeologické prameny. Úloha křesťanství. Řemesla a zemědělství. Politické osudy a historický význam doby.
11. Hradiště raného středověku v našich zemích (základní charakteristika hradišť; řemeslná produkce a obchod, správní a vojenská funkce, hradská soustava mladší doby hradištní).
12. Ekonomika doby hradištní. Zemědělství raného středověku, jeho archeologický obraz. Řemeslo a obchod.
13. Duchovní život raného středověku. Christianizace a její význam , dvojvěří. Církevní stavby. Pohřební ritus.
14. Nástup vrcholného středověku. Strukturální změny 13.století očima archeologa (proměny struktury osídlení, proměny materiální kultury). Proměny duchovní a význam "období změny."
15. Feudální sídla a vsi vrcholného středověku v českých zemích. Stavební typy feudálních sídel a jejich vybavení, typy vsí, usedlost jako základní jednotka, typy domů, plužina. Zemědělství (základní charakteristika), řemesla a obchod ve venkovském prostředí.
16. Město vrcholného středověku jako archeologický fenomén (půdorys,hradba, area, parcela a její členění, městský dům a jeho zázemí, hygiena a její odraz v archeologických pramenech, zahloubené objekty;
- 1. Paleolit a mezolit v českých zemích. Chronologie. Přírodní prostředí, antropologie, ekonomická, sociální a duchovní charakteristika, hmotná kultura. Badatelé a literatura.
- Language of instruction
- Czech
- Further Comments
- The course can also be completed outside the examination period.
- Enrolment Statistics (Summer 2019, recent)
- Permalink: https://is.slu.cz/course/fpf/summer2019/UAAR002