FPF:UBKKM300 SZZk NM KKT/Teor. a metod. zák - Informace o předmětu
UBKKM300 Teoretické a metodologické základy oboru
Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavěléto 2019
- Rozsah
- 0/0. 0 kr. Ukončení: -.
- Garance
- Ústav bohemistiky a knihovnictví – Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
- Mateřské obory/plány
- Knihovnictví se zaměřením na veřejné knihovny komunitního typu (program FPF, N7201 InSK)
- Osnova
- Moderní česká žurnalistika - Počátky novodobé české žurnalistiky na konci 18. století; česká žurnalistika a rok 1848; liberalizace politických poměrů v 60. letech 19. století; periodický tisk na přelomu 19. a 20. století. Česká žurnalistika 1. poloviny 20. století, hlavní vývojové linie po roce 1945.
Konzervování knih a archivních fondů - Vlastnosti psacích látek a materiálů; technologie výroby psacích látek; stárnutí a degradace materiálů; typy napadení papíru a usně; preventivní péče a ochrana písemných památek; reprografické techniky; prevence a eliminace škod způsobených živelními pohromami.
Informační systém a technologie - charakteristické vlastnosti dokumentografických systémů zaměřených na muzejní sbírkové předměty; vstupy, výstupy systému, kódy a kódování informací; struktura záznamu popisující sbírkové předměty; uživatelé a prvky DIS, příklady nasazení systému v praxi.
Doporučený postup administrativní registrace a odborné dokumentace muzejních sbírkových předmětů - Chronologická evidence I. stupně a systematická evidence II. stupně muzejních sbírkových předmětů. Centrální evidence sbírek (CES).
Informační systém DEMUS - využití a popis základní funkcionality systému, popis modulů systému: Subsystém evidence, Subsystém katalog. Metodika zpracování vědeckých dat s využitím výpočetní techniky.
Dokumentace, evidence a katalogizace muzejních sbírkových předmětů - subsystém evidence - Principy deskripce a klasifikace sbírkových předmětů; mezinárodní standardy pro vývoj tezaurů; ICOM; vědecko-statistické vyhodnocení informací v sbírkových předmětech.
Historie elektronické komunikace. Základní pojmy (informace, komunikace a elektronická komunikace); doba předcházející elektronické komunikaci; milníky na cestě k elektronické komunikaci.
Elektronická komunikace jako součást průmyslu informací - modely elektronické komunikace; normy, standardy a mezinárodní organizace, vymezení termínu informační průmysl, vliv technologií na vývoj elektronické komunikace.
Elektronická komunikace z pohledu teorie komunikace - ochrana soukromí; základy kryptografie; digitální podpis; hypertext - všeobecné zásady tvorby hypertextového dokumentu; typy signálů.
Současné formy e-komunikace - služby informačních a komunikačních technologií, současné formy e-komunikace, principy telekomunikačních a počítačových sítí, charakteristika komunikace ve virtuálním světě, sociální sítě, e-commerce, komunikace ve veřejných informačních systémech, legislativní aspekty elektronické komunikace.
- Moderní česká žurnalistika - Počátky novodobé české žurnalistiky na konci 18. století; česká žurnalistika a rok 1848; liberalizace politických poměrů v 60. letech 19. století; periodický tisk na přelomu 19. a 20. století. Česká žurnalistika 1. poloviny 20. století, hlavní vývojové linie po roce 1945.
- Další komentáře
- Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
- Statistika zápisu (nejnovější)
- Permalink: https://is.slu.cz/predmet/fpf/leto2019/UBKKM300