FPF:UBK00005 Dějiny české literatury I/1 - Informace o předmětu
UBK00005 Dějiny české literatury I/1
Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavězima 2008
- Rozsah
- 1/1/0. 3 kr. Ukončení: z.
- Garance
- Mgr. Jan Heczko, Ph.D.
Ústav bohemistiky a knihovnictví – Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě - Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
- Mateřské obory/plány
- Česká literatura (program FPF, B7310 Filo)
- Učitelství všeobecně vzdělávacích předmětů pro střední školy se specializací čeština (program FPF, M7504)
- Cíle předmětu
- Výklad o nejvýznamnějších památkách české literatury od Velké Moravy po husitství, znaky středověké literatury, specifika středověké "literární komunikace", poučení o žánrových systémech jednotlivých epoch; v seminářích analýza a interpretace vybraných památek.
- Osnova
- Cílem přednášek (v zimním i letním semestru) je seznámit posluchače s vývojem literatury od staromoravského období až po doznívání baroka a nástup osvícenství.
Tematické okruhy přednášek: Specifika staré české literatury. Problematika percepce a interpretace starých textů. Písemnictví Velké Moravy a spory o jeho další život v přemyslovských Čechách. Starší česká literatura a latinský středověk. Zrod česky psané literatury kolem roku 1300. Česká, latinská a německá literatura doby lucemburské. Husitská literatury. Žánrová charakteristika památek staré české literatury. Genologické systémy a jejich proměny.
Hlavní náplní semináře, který prohlubuje znalosti získané během přednášek, je četba a interpretace stěžejních památek české středověké literatury. Vzhledem ke svým specifickým rysům staročeské texty vyžadují přístup, který se v mnohém liší od interpretace literatury novodobé, přesto bude důraz kladen na to, jak se dají staročeské památky "číst i dnes".
Jelikož interpretace staročeských textů vyžaduje alespoň obecné povědomí o středověké filosofii, teologii, antropologii a mentalitě středověkého člověka, budou i těmto oblastem věnována alespoň krátká zastavení.
Předmět lze studovat během studijního pobytu v rámci projektu Erasmus-Sokrates distančně - nutná domluva s vyučujícím ÚBK.
- Cílem přednášek (v zimním i letním semestru) je seznámit posluchače s vývojem literatury od staromoravského období až po doznívání baroka a nástup osvícenství.
- Literatura
- povinná literatura
- LEHÁR, J. - STICH, A. - JANÁČKOVÁ, J. - HOLÝ, J. Česká literatura od počátků k dnešku. Praha, 1998. info
- ČERNÝ, V. Soustavný přehled obecných dějin literatury naší vzdělanosti. Jinočany, 1996. info
- MACHALA, L. - PETRŮ, E. et al. Panorama české literatury. Olomouc, 1994. info
- KOPECKÝ, M. Dějiny starší české literatury. Opava, 1992. info
- Vyučovací jazyk
- Angličtina
- Informace učitele
- Aktivní účast studentů na semináři (student, který nemá přečteny texty, které jsou náplní semináře, jako by v semináři nebyl). Povoleny jsou 3 absence.
Zpracování a přednes referátu. Referát se nesmí skládat pouze z výpisků z odborné literatury, student v něm musí prokázat také své interpretační dovednosti.
Seminární práce. Termín odevzdání je týden před zápočtovým týdnem. Práce se buď ve vytištěné podobě předá na semináři, nebo ji lze zasílat e-mailem na adresu: jheczko@seznam.cz, resp. jakub.chrobak@seznam.cz. Práce bude obsahovat VELMI STRUČNÉ zařazení analyzovaného díla do historického kontextu, dále pak analýzu založenou na vlastní čtenářské interpretaci podložené odbornou literaturou. Rozsah je max. 5 normostran.
Podmínky pro udělení zápočtu studenti splní DO ZAČÁTKU LETNÍHO SEMESTRU. V letním semestru už termíny pro udělení zápočtů za zimní semestr nebudou vypisovány.
- Další komentáře
- Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
- Statistika zápisu (zima 2008, nejnovější)
- Permalink: https://is.slu.cz/predmet/fpf/zima2008/UBK00005