UBK20028 Analýza dramatického textu III

Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
zima 2010
Rozsah
0/2/0. 2 kr. Ukončení: z.
Vyučující
Mgr. Pavla Bergmannová (cvičící)
Garance
Mgr. Pavla Bergmannová
Ústav bohemistiky a knihovnictví – Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Seminář je zaměřen na analýzu dramatického textu tak, aby u studentů prohloubil a rozvinul schopnost přečíst a interpretovat umělecké dílo (dramatický text, předlohu) z hlediska mnohosti objektivních kontextů i osobnostního, individuálního zaměření čtenáře. V průběhu tří semestrů budou studenti podrobně analyzovat v divadelní historii nejvíce inscenovaná či jinak významná dramata významných světových i českých výrazných dramatiků (zejména William Shakespeare, A. P. Čechov, Ladislav Stroupežnický, bratři Mrštíci, Lenka Lagronová...). Důraz bude kladen na strukturu her, jejich členění a dějová fakta, stejně jako na výklad jednotlivých postav, odkrývání jejich témat, motivací, osudů. Studenti budou v týmech analyzovat jednotlivé texty, nastíní vlastní dramaturgicko-režijní koncepci a budou hledat témata rezonující s jejich vnímáním světa i s aktuálními tématy dnešní doby. Dále připraví úpravu zvolené hry pro jevištní ztvárnění pro konkrétní divadlo či konkrétní divadelní soubor. U zahraničních dramatiků budou srovnávat dostupné překlady. Budou se také zabývat srovnáním režijní výkladů a interpretací daných dramatických textů různými režisérskými osobnostmi nejen českého divadelnictví.
Osnova
  • Seminář je zaměřen na analýzu dramatického textu tak, aby u studentů prohloubil a rozvinul schopnost přečíst a interpretovat umělecké dílo (dramatický text, předlohu) z hlediska mnohosti objektivních kontextů i osobnostního, individuálního zaměření čtenáře. V průběhu tří semestrů budou studenti podrobně analyzovat v divadelní historii nejvíce inscenovaná či jinak významná dramata významných světových i českých výrazných dramatiků (zejména William Shakespeare, A. P. Čechov, Ladislav Stroupežnický, bratři Mrštíci, Lenka Lagronová...). Důraz bude kladen na strukturu her, jejich členění a dějová fakta, stejně jako na výklad jednotlivých postav, odkrývání jejich témat, motivací, osudů.
    Studenti budou v týmech analyzovat jednotlivé texty, nastíní vlastní dramaturgicko-režijní koncepci a budou hledat témata rezonující s jejich vnímáním světa i s aktuálními tématy dnešní doby. Dále připraví úpravu zvolené hry pro jevištní ztvárnění pro konkrétní divadlo či konkrétní divadelní soubor. U zahraničních dramatiků budou srovnávat dostupné překlady. Budou se také zabývat srovnáním režijní výkladů a interpretací daných dramatických textů různými režisérskými osobnostmi nejen českého divadelnictví.
    Přehled probírané látky
    1. Vstupní diskuse nad dramatickým textem.
    2. Fakta ze života dramatika.
    3. Reálie vztahující se k době, ve které dramatik žil a tvořil.
    4. Analýza dramatu.
    5. Dějová fakta, dramaturgicko-režijní koncepce.
    6. Úprava dramatického textu pro jevištní ztvárnění.
Literatura
    povinná literatura
  • Richter, L. Co skrývá text, Společenství pro pěstování divadla pro děti a mládež DDD, v Praze 2005. info
  • Brockett, B. O. Dějiny divadla, LNL a Divadelní ústav v Praze 1999. info
  • Pavis P. Divadelní slovník, Přeložila Daniela Jobertová, --1. vyd.-Divadelní ústav v Praze 2003. info
  • Richter, L. Praktické dramaturgie v kostce, Společenství pro pěstování divadla pro děti a mládež DDD, v Praze 2003. info
Informace učitele
1. Pro udělení zápočtu musí student aktivně navštěvovat seminář.
2. Napíše dějová fakta daných her.
3. Stručně nastíní svou dramaturgicko-režijní koncepci - inscenační klíč.
4. Vypracovaný úkol student dodá minimálně týden před vypsaným datem pro udílení zápočtů. Rozsah práce je minimálně 3 normostrany.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2009, zima 2011, zima 2012, zima 2013, zima 2014, zima 2015, zima 2016, zima 2017, zima 2018, zima 2019, zima 2020, zima 2021, zima 2022, zima 2023.