UBKKK005 Dějiny knižní kultury 1

Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
zima 2010
Rozsah
Přednáška 6 HOD/SEM. 2 kr. Ukončení: z.
Vyučující
Mgr. Jana Brožovská Onderková, Ph.D. (přednášející)
Garance
Mgr. Jana Brožovská Onderková, Ph.D.
Ústav bohemistiky a knihovnictví – Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem přednášek je seznámit s přehledem o historickém vývoji knihy z hlediska vývoje psacích látek a nástrojů, písma, zabývá se podobami knihy v jednotlivých světových kulturách. Vznik a formy psané knihy. Vzhled a poslání středověké knihy. Hlavní rysy a prvky výzdoby knihy ve středověku. Předstupně vynálezu knihtisku. Gutenbergův vynález a jeho rozšíření. Charakter knižní kultury po vynálezu knihtisku. První fáze uplatnění ručního knihtisku, další vývoj a proměny ve způsobu výroby a výzdoby knihy. Tiskařské řemeslo, jeho specifika, význam. Vznik tiskařského průmyslu. Pojem knižní kultury v jednotlivých obdobích historického vývoje. Typografické minimum. Výzdoba knihy, knižní vazba. Hlavní střediska knihtisku v Čechách a na Moravě. Světová střediska knihtisku. Obroda české knihy na počátku 20. století. Významné české knižní edice a rozvoj bibliofilie. Význam knižní kultury pro celospolečenský rozvoj. Problematika knižní kultury v současnosti. Předmět lze studovat během studijního pobytu v rámci projektu Erasmus-Sokrates distančně - nutná domluva s vyučujícím ÚBK.
Osnova
  • Předpoklady vzniku písma.. Psací látky a psací prostředky. Dějiny písma. Ručně psaná kniha, její formy, specifika, výzdoba, knižní vazba. Vrcholy knižní kultury v Českých zemích v době ručně psané knihy. Skriptoria, jjejich poslání a význam. Nejvýznamnější písařské dílny v Čechách a na Moravě v době středověku. Doba Karla IV. a česká kniha. Panovníkův podíl na rozvoji knižní kultury. Tzv. zlidovění kultury v době husitské. Vliv na další rozvoj knižní kultury v Čechách a na Moravě. Předstupně vynálezu knihtisku.
Literatura
    povinná literatura
  • BOHATCOVÁ, M. et al. Česká kniha v proměnách staletí. Praha, 1990. info
  • HORÁK, F. Pět století českého knihtisku. Praha, 1968. info
Výukové metody
Přednášení
Metody hodnocení
Písemná zkouška
Informace učitele
Aktivní účast na přednáškách (75 %).
- průběžné studium doporučené literatur
- úspěšné zvládnutí zápočtového testu
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2009, zima 2011, zima 2012, zima 2013, zima 2014, zima 2015, zima 2016, zima 2017, zima 2018, zima 2019, zima 2020, zima 2021, zima 2022, zima 2023, zima 2024.