UBKCU001 Vývoj spisovné češtiny

Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
zima 2017
Rozsah
1/1/0. 2 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
doc. PhDr. PaedDr. Zbyněk Holub, Ph.D. (přednášející)
doc. PhDr. PaedDr. Zbyněk Holub, Ph.D. (cvičící)
Garance
doc. PhDr. PaedDr. Zbyněk Holub, Ph.D.
Ústav bohemistiky a knihovnictví – Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem předmětu je seznámit posluchače s přehledem vývoje češtiny (od doby nejstarších českých písemných záznamů); v novější době pak zejména od 19. století po současnost.
Osnova
  • Předmět je zaměřen na vývoj českého jazyka a jeho kontaktů s dalšími evropskými jazyky. Studenti se seznámí s našimi jazykovědnými pracovišti, lingvistickými směry a nejnovějšími přístupy k jazyku. Teoretické poznatky získané při výkladu v rámci přednášek jsou aplikovány v seminářích při rozboru textů. Výklad o vývoji jazyka od přelomu bude doveden po současnost. Na seminářích budou studenti pracovat s ukázkami dobových textů.
Literatura
    povinná literatura
  • CUŘÍN, F. Vývoj spisovné češtiny. Praha : SPN, 1985. info
  • ŠLOSAR D., VEČERKA R., DVOŘÁK J., MALČÍK P. Spisovný jazyk v dějinách české společnosti. Host, Brno 2009. Brno, 2009. info
    doporučená literatura
  • NECHUTOVÁ, J. a kol. Čítanka ze slovanské jazykovědy v českých zemích I. FF MU, Brno 1982. info
  • HAVRÁNEK, B. Vývoj českého spisovného jazyka. Praha 1980. info
    neurčeno
  • CUŘÍN, F. Vývoj českého jazyka a dialektologie. Praha: SPN 1977. info
  • PLESKALOVÁ, J. Vývoj spisovné češtiny. In Kapitoly z dějin české jazykovědné bohemistiky. Praha: Academia 2007, s.473-498. info
Metody hodnocení
Známkou
Ústní zkouška
Informace učitele
Aktivní účast na seminářích (při větší absenci je nutno vypracovat seminární práci; min. je ale 50 % účasti na seminářích).
Zpracování a přednes referátu nebo prezentace jiného typu komentáře k vybranému problému (seznam témat bude předložen v úvodním semináři), prezentace analýzy k vybranému historickému českému textu (seznam textů nebo odkaz na zdroj bude poskytnut na počátku semestru).
Zkouška se bude skládat ze dvou částí, a to z písemného testu, který je předpokladem pro ústní část, a z ústní části (vycházející z rozboru textu).
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2011, zima 2012, zima 2013, zima 2014, zima 2015, zima 2016, zima 2018, zima 2019, zima 2020, zima 2021, zima 2022, zima 2023.