UBKKM014 Systemová dokumentace a paměťové instituce 1

Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
zima 2017
Rozsah
Přednáška 6 HOD/SEM. 5 kr. Ukončení: z.
Garance
doc. Ing. Miloš Zapletal, Dr.
Ústav bohemistiky a knihovnictví – Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
Předpoklady
žádné
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Jednosemestrální přednáškový kurz doplněný seminářem si klade za cíl seznámit posluchače s využitím prostředků výpočetní techniky v muzejní praxi, zejména v oblasti dokumentace muzejních sbírkových předmětů. V kurzu je analyzována informační situace v muzeu a z ní: vyplývající koncepce automatizovaného informačního systému muzea. V kurzu jsou vysvětleny termíny související s automatizací informačních procesů v muzeích (informace, data, kódování informací, typy a struktura dat, relační databázový systém). V kurzu je vysvětleno využití relačního databázového systému pro dokumentaci sbírek, dále dokumentace, evidence a katalogizace muzejních sbírkových předmětů, chronologická evidence I. stupně a systematická evidence II. stupně sbírkových předmětů. V kurzu je vysvětlena tvorba katalogu muzejních sbírek na počítači, obsah katalogu, využití informačního systému DEMUS pro evidenci I. a II. stupně muzejních sbírkových předmětů.
Osnova
  • 1. Analýza informační situace v muzeu. Základní a průřezové informační subsystémy v muzeu.
    2. Vymezení a obsah pojmu informace, data, informační systém, číslicový počítač a uložení informací v paměti počítače.
    3. Informační věta (záznam) jako model reality, relační databázový systém, vyhledávání a třídění informací.
    4. Dokumentace, evidence a katalogizace muzejních sbírkových předmětů. Doporučený postup administrativní registrace a odborné dokumentace muzejních sbírkových předmětů.
    5. Chronologická evidence I. stupně a systematická evidence II. stupně muzejních sbírkových předmětů. Centrální evidence sbírek (CES).
    6. Katalogizace sbírkových předmětů. Systém katalogizace sbírkových předmětů na počítači. Obsah katalogu sbírkových předmětů na počítači. Přístupy ke klasifikaci sbírkových předmětů. Normy a standardy pro dokumentaci muzejních sbírkových předmětů.
Literatura
    povinná literatura
  • Buriánková, M., Komárková, A., Šebek, F.:. Úvod do muzejní praxe. Praha, 2010. info
  • Zapletal, M. Systémová dokumentace sbírek. Modulární systém studijních programů na vysokých školách v Moravskoslezském kraji a jeho realizace - CZ.04.1.03/3.2.15.2/0250. Opava, 2007. info
  • Macháček, J. Počítačová podpora v archeologii. Brno, 1997. info
  • Zapletal, M. Výpočetní technika a muzejní dokumentační systémy. Opava, 1992. info
  • Chenhall, R.:. Katalogizace muzejních sbírek ve věku počítačů. Praha, 1981. info
    doporučená literatura
  • Zůna, P.:. Informatika a výpočetní technika. Praha, 1993. info
  • HANOUSEK, Jan a Pavel CHARAMZA. Moderní metody zpracování dat - matematická statistika pro každého. Praha: Grada, 1992. Educa '99. ISBN 80-85623-31-5. info
  • Chenhall, R., Vance, D.:. Museum Collections and Today´s Computers. New York, 1988. info
  • Malina, J.:. Nové metody popisu tvaru sbírkových předmětů. České Budějovice, 1977. info
Výukové metody
Přednášení
Metody hodnocení
Známkou
Zápočet
Informace učitele
Na seminářích posluchač získá praktické znalosti v oblasti využití dokumentačního systému DEMUS pro evidenci I. stupně muzejních sbírkových předmětů. K úspěšnému absolvování semináře je třeba získat zápočet. Vedoucí semináře hodnotí úroveň zpracování evidence I. stupně vzorového sbírkového souboru a vypracování semestrální práce k danému tématu. Rozsah semestrální práce nesmí klesnout pod 20 normovaných stran, součástí práce jsou řádné citace použité odborné literatury.
AktivityNáročnost [h]
Přednáška2
Celkem2
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2010, zima 2011, zima 2012, zima 2013, zima 2014, zima 2015, zima 2016, zima 2018, zima 2019, zima 2020, zima 2021, zima 2022, zima 2023.