UFMMT02 Multimediální techniky

Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
zima 2017
Rozsah
0/0. 0 kr. Ukončení: -.
Garance
Centrum interdisciplinárních studií – Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Zkouška z tohoto předmětu je součástí Státní závěrečné zkoušky bakalářského studia Multimediálních technik.
Osnova
  • 1. Myšlení obrazem. Záznam obrazu v historii i dnes. Kompoziční prvky: skladebné principy (princip role, rytmu, symetrie, kontrastu a proporce), lineární kompozice (linie, křivky, směr), tonální kompozice (tvary, textura, velikost), prostor a perspektiva. Barevná kompozice. Zlatý řez. Kompoziční techniky: hloubka ostrosti, pohybová neostrost, plány, rakurz, velikosti záběrů.
    2. Fotografie. Typy fotografických přístrojů a jejich konstrukce. Fotografická optika, typy objektivů, jejich kategorizace, speciální typy objektivů. Princip a způsob záznamu obrazu od prvního optického členu až po světlocitlivou vrstvu. Zpracování fotografií chemickou i digitální cestou.
    3. Světlo ve filmu a fotografii. Světlo. Fotometrie ve filmu a fotografii. Zdroje světla, studiové osvětlení. Přirozené vs. umělé světlo. Příklady přirozeného světla a vliv na scénu. Techniky svícení umělým světlem. Měření světla. Příklady svícení (výpověď v místnosti, rozhovor dvou osob,?).
    4. Scenáristika a dramaturgie. Základy teorie dramatu. Skladba dramatu (expozice, kolize, krize, peripetie, katastrofa,?). Námět, autorská explikace, pitch, synopse, treatment, bodový scénář. Dramaturgie ve filmu. Filmový jazyk. Základní výrazové prostředky AV díla a jejich vliv na filmové sdělení. Filmový scénář, televiziní scénář, divadelní scénář, rozhlasový scénář. Technický scénář. Storyboard.
    5. Režie a filmová produkce. Předprodukce, produkce, postprodukce a distribuce filmu. Filmový štáb a vliv jednotlivých profesí na výsledné AV dílo. Role režiséra. Komunikace ve filmovém štábu. Rozdíl mezi tvorbou scénáře dokumentárního a hraného filmu.
    6. Záznam a zpracování zvuku. Zařízení pro záznam zvuku a jejich správné užití (mikrofony, kabelový a bezdrátový přenos, úroveň zvukového signálu, rekordéry). Snímání a záznam zvuku pro reportáž, dokument/hraný film. Záznam hudby ve studiu, na koncertě. Praktická akustika prostředí a specifika postupu záznamu zvuku v nich. Ruchy. Postsynchrony. Základní postupy při zpracování zvuku (export/import, editace, čistění, barva a dynamika).
    7. Zvuk, akustika a zvukově-hudební dramaturgie. Základy fyziologické akustiky (zdroj, šíření, příjem a vnímáni zvuku, dozvuk, ozvěna). Historie zvukové tvorby a filmového zvuku, vývoj zvukových zařízení a zvukových studií. Umělecké vnímání zvuku (dramatická funkce, experimentální tvorba 20. století). Mono, stereo a vícekanálové systémy. Zvuk ve filmu a televizi. Práce zvukového mistra. Postupy při tvorbě zvukové složky AV díla. Zvukový mix. Mastering.
    8. Základy kamerové tvorby. Kompozice pohyblivého obrazu. Čas, filmová osa, druhy záběrů. Světlotonální řešení scény, příklady. Kamera a její technické specifikace, kamerová technika a příslušenství; vliv na výslednou kvalitu obrazu. Filmlook. Obrazové formáty. Technická kvalita filmového obrazu. Role kameramana ve filmovém štábu.
    9. Střih a střihová skladba. Střih jako výrazový prostředek. Funkce záběru. Délka záběru, návaznost, čas a prostor, vizuální skladba a skladebné formy, zvuková skladba. Montáž. Střihová skladba s ohledem na žánr: reportáž, klip, dokument, hraný film. Rozdíly. Rozdíl mezi způsobem práce střihače v dokumentu a v hraném filmu.
    10. Dokumentární tvorba. Postavení dokumentární tvorby v kontextu kinematografie. Rešerše a produkční příprava, jejich význam pro přípravu dokumentárního filmu. Dokumentární film v kině a televizi. Vliv psychologie a práce s respondentem na natáčení dokumentárního filmu.
Informace učitele
Uspokojivé zodpovězení otázek před komisí pro SZZk.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2010, léto 2011, zima 2011, léto 2012, zima 2012, léto 2013, zima 2013, léto 2014, zima 2014, léto 2015, zima 2015, léto 2016, zima 2016, léto 2017, léto 2018, zima 2018, léto 2019, léto 2020.