UFMM514 Počítačová grafika - 2D Grafika

Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
zima 2020
Rozsah
1/1/0. 3 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
Mgr. Adam Hofer (přednášející)
MgA. Václav Minařík (přednášející)
Mgr. Adam Hofer (cvičící)
MgA. Václav Minařík (cvičící)
Mgr. Martin Petrásek, Ph.D. (náhr. zkoušející)
Garance
doc. RNDr. Stanislav Hledík, Ph.D.
Centrum interdisciplinárních studií – Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
Rozvrh
každé liché pondělí 16:25–18:00 PU-UF
  • Rozvrh seminárních/paralelních skupin:
UFMM514/A: každé liché pondělí 18:05–19:40 PU-UF, A. Hofer
Předpoklady
TYP_STUDIA(B)
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem předmětu je seznámit studenty s úvodem do bitmapové grafiky. Předmět by měl dodat potřebné množství informací pro práci s digitálními fotoaparáty a dalšími zobrazovacími systémy. Naučí studenty chápat význam světla a barvy a naučí jej s nimi pracovat. Cílem je pochopit celý proces od vzniku snímku až po jeho interpretaci na monitoru nebo tiskárnou.
Osnova
  • Digitální fotografie: Rozlišení obrázků, pixely, DPI, světlo, expozice, clona, clonové číslo, rychlost závěrky, ISO, citlivost čipu, komprimace
    Skenování: Rozlišení obrázků, pixely, DPI, optická densita, barevné modely CMYK, RGB, principy správného skenování, nastavení histogramu a křivky, restaurace snímku pomoci digital ICE, zvolení správné velikosti skenovaného snímku.
    Práce v programu Adobe Photoshop a Gimp: Otevření, uložení, export, konverze, změna velikosti, transformace snímku, vyrovnání linearity, křivky, histogramy, jas a kontrast, vyvážení barev, míchaní kanálů, práce s kanály, vrstvami a výběry, ořezové cesty a masky, práce s textem, základní filtry.
    Pokročilé techniky úpravy fotografií: obarvovaní a odbarvování, nahrazení barev, retuš, spojování snímků, speciální efekty.
    Postupy při konverzi konverze RGB do CMYKu, barevné posuny při tisku a jejich eliminace. Skládání různých expozic identické scény do jednoho snímku s rozšířeným tonálním rozsahem, HDR formát a 32bit barevná hloubka. Manipulace s barvou, selektivní posuny barev a nahrazování specifických barev. Postupy lokálních úprav obrazu s použitím výběrů a alfa kanálů. Úvod do problematiky Správy barev, její význam pro barvové ujednocení obrazu v závislosti na charakteru V/V zařízení a pracovních prostředích softwarových aplikací, barevný režim a barevný gamut. praktické používaní ICC profilů, kalibrace zařízení. Konverze mezi jednotlivými barevnými prostory a profily. Vytváření kalibračních profilů digitálního fotoaparátu.
Literatura
    doporučená literatura
  • ŽÁRA, J., BENEŠ, B., FENKEL, P. Moderní počítačová grafika. Brno Computer Press, 1998. ISBN 80-7226-049-9. info
Informace učitele
* 75% aktivní účast na semináři
* všechny uložené úkoly odevzdány a schváleny
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2013, zima 2014, zima 2015, zima 2016, zima 2017, zima 2018, zima 2019, zima 2021, zima 2022.