ARCHSTN022 Úvod do studia kulturního dědictví

Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
zima 2024
Rozsah
2/0/0. 4 kr. Ukončení: z.
Vyučující
prof. PhDr. Irena Korbelářová, Dr. (přednášející)
Garance
prof. PhDr. Irena Korbelářová, Dr.
Ústav historických věd – Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
Rozvrh
Po 9:45–11:20 M6
Předpoklady
Pro bakalářské studenty
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Předmět poskytuje vstupní informace o kulturním dědictví jako souhrnu hmotných a nehmotných artefaktů, vzniklých v minulosti jako výsledek mnohovrstevnatých profesních, kulturních, každodenních i výjimečně motivovaných aktivit lidských jedinců a společnosti. Vysvětluje je jako neobnovitelné hodnoty, nenahraditelné zdroje informací o životních podmínkách, celkovém rámci a životě lidských jedinců v různých historických etapách. Upozorňuje na neodmyslitelnost vazeb kulturního dědictví na lokální/regionální původ, na krajinu a sociální prostředí.
Výstupy z učení
Student dokáže charakterizovat kulturní dědictví, teoreticky i prakticky rozpoznat, určit, deskribovat a vyhodnotit kulturní dědictví podle kategorií /hmotné - movité a nemovité, nehmotné/, podle sociálních, kulturních a historických souvislostí. Zná a umí používat základní terminologii, prameny a literaturu. Je připraven prohloubit si poznatky ve specializovaných předmětech se zaměřením na druhy a typy kulturního dědictví ad.
Osnova
  • 1. Terminologie, metodologie, prameny a literatura. 2. Koncepty pojetí kulturního dědictví, možnosti klasifikace a třídění. 3. Hmotné kulturní dědictví nemovité (architektura a stavby, sídla a sídelní komplexy ad.). 4. Hmotné kulturní dědictví movité (archeologické artefakty, umění, řemeslnická produkce ad.). 5. Nehmotné kulturní dědictví (náboženské/lidové tradice, rituály a festivity, hudba, tanec, ústní slovesná tvorba ad.). 6. Možnosti pasportizace kulturního dědictví, jeho ochrany a péče (archivy, muzea, instituce památkové péče ad.). 7. Možnosti vědeckého výzkumu kulturního dědictví na interdisciplinární bázi. 8. Mezinárodní úroveň ochrany kulturního dědictví (UNESCO). 9. Národní/státní úroveň ochrany kulturního dědictví (národní kulturní/ kulturní památky, památkové rezervace, památkové zóny ad.) 10. Kulturní dědictví v každodennosti a vytváření soudobých kulturních hodnot. 11. Kulturní dědictví v regionálním a lokálním kontextu. 12. Kulturní dědictví v mezioborovém kontextu: prezentace, edukace, cestovní ruch/kulturní turismus. 13. Kulturní dědictví, místní rozvoj a udržitelnost.
Literatura
    povinná literatura
  • Patočka, J. – Heřmanová, E.: Lokální a regionální kultura v České republice. Praha, 2008.
  • Foltýn, D. a kol.: Prameny paměti. Sedm kapitol o kulturně historickém dědictví pro potřeby výchovné praxe. Praha 2008.
  • Horák, P. – Nejedlý, V.: Základní pojmy v péči o kulturní dědictví. Pardubice 2013.
  • Petráň, J. (ed.): Dějiny hmotné kultury I/1-2. Praha, 1985; II/1, Praha 1995, II/2. Praha 1997.
    doporučená literatura
  • Johnová, R.: Marketing kulturního dědictví a umění. Art marketing v praxi. Praha 2008.
  • Howard, P.: Heritage – management, interpretation, identity. London 2003.
  • Foltýn, D. - Havlůjová, H. (eds.).: Kulturní dědictví a udržitelný rozvoj místních komunit / Cultural Heritage and Sustainable Development of Local Communities. Praha 2012.
Výukové metody
Přednáška, brainstorming, diskuse, příklady dobré praxe, case studies, komentovaná prohlídka, exkurze.
Metody hodnocení
Zápočet, písemné přezkoušení
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2022, zima 2023.
  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.slu.cz/predmet/fpf/zima2024/ARCHSTN022