UVSRPE0034 Základy diplomatické teorie a praxe

Fakulta veřejných politik v Opavě
léto 2012
Rozsah
0/2/0. 2 kr. Ukončení: z.
Garance
PaedDr. Zbyšek Ondřeka
Ústav veřejné správy a sociální politiky – Fakulta veřejných politik v Opavě
Předpoklady
žádné
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Cíle předmětu
Prostřednictvím předmětu se studenti seznámí se základními pojmy z teorie diplomacie, historie vývoje diplomatických styků, základními funkcemi a strukturou diplomatických zastoupení, formami a zásadami diplomatického protokolu a politických, obchodních a společenských jednání, to vše se zřetelem na možné využití získaných znalostí v praxi - v mezistátní i regionální úrovni a v oficiální i soukromé sféře. Zvláštní pozornost je věnována regionu střední Evropy v rámci Evropské unie, který je předpokládanou sférou působení studentů v jejich budoucí praxi, proto je téma samotné diplomatické teorie a praxe rozšířeno o základní penzum informací o tomto prostoru a to z hlediska zájmů české zahraniční politiky, zejména politiky ekonomické, bezpečnostní a kulturní. Studenti získají rovněž odkazy na informační zdroje z této oblasti včetně informací o možnostech diplomatické a zahraniční služby v českých i evropských politických a obchodních strukturách.
Osnova
  • 1. Diplomacie a její význam pro mezinárodní spolupráci (základní pojmy a členění - politická diplomacie, konzulární styky, vojenská, kulturní a obchodní diplomacie, diplomatické výsady a imunity, Vídeňská konvence).
    2. Historie vývoje diplomatických styků a základní data z dějin světové a české (československé) diplomacie. Mezinárodní úmluvy, pakty a organizace, základní principy mezinárodního práva.
    3. Zdroje informací o české zahraniční politice, diplomatické službě, možnosti studia diplomacie, diplomatická akademie a ÚMV, zahraniční služba v českých a evropských strukturách, odborná literatura a periodika.
    4. Ministerstvo zahraničních věcí ČR a systém českých diplomatických misí a zastoupení ve světě (vyslanectví a velvyslanectví, konzuláty, honorární konzuláty, kulturní a informační mise, stálá zastoupení a mise, obchodní zastoupení, vládní agentury v zahraničí).
    5. Střední Evropa jako předmět zájmu československé a české diplomacie při budování československé resp. české státnosti -Versailleský systém, Trianon, přístupová jednání ČR s NATO a EU.
    6. Diplomatické zastoupení a aktivity ČR v zemích Visegradu.
    7. Diplomatické zastoupení a aktivity ČR v Německu a Rakousku.
    8. Česká republika v Evropské unii - základní pojmy a vymezení, struktury, zásady a smlouvy.
    9. Česká republika v mezinárodních organizacích (NATO, OSN, bezpečnostní, obchodní a hospodářské organizace, Visegradský kulturní fond).
    10. Diplomatická praxe 1 - formy a metody jednání a komunikace (bilaterální jednání, oficiální a pracovní jednání, konference, mnohostranná jednání, záznamy, nóty)
    11. Diplomatická praxe 2 - formy a metody jednání a komunikace v kulturní diplomacii, obchodní a ekonomické diplomacii
    12. Diplomatický protokol a základy etikety a společenského chování - zásady, příklady
Literatura
    povinná literatura
  • FELTHAM, R.G. Příručka diplomata. Praha: SLON, 2003. info
  • ADAMOVÁ, K., KŘÍŽKOVSKÝ, L. Stručné dějiny diplomacie. Praha: C.H. Beck, 2002. info
  • BYSTRICKÝ, Ľ., KUKAN, E. Základy diplomacie. Bratislava: Dilema, 2000. info
  • BAYER, A., ŠRONĚK, I. Společenský styk a diplomatický protokol. Praha: VŠE, 1993. ISBN 80-7079-507-7. info
    doporučená literatura
  • BERRIDGE, G.R. Diplomacy : theory and practice. Basingstoke: Palgrave, 2002. info
  • BERRIDGE, G.R., JAMES, A. A dictionary of diplomacy. Hampshire: Palgrave, 2001. info
Výukové metody
Přednáška s aktivizací
Přednáška s diskusí
Metody hodnocení
Analýza výkonů studenta
Didaktický test
Informace učitele
Písemný test zaměřený jak na prověření znalostí teoretického rámce problematiky (terminologie, chronologie, mezinárodněprávní a historicko-politický kontext vývoje diplomacie, smlouvy) tak diplomatické praxe.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích léto 1994, léto 1995, léto 1996, léto 1997, léto 1998, léto 1999, léto 2000, léto 2001, léto 2002, léto 2003, léto 2004, léto 2005, léto 2007, léto 2008, léto 2009, léto 2010, léto 2011.
  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.slu.cz/predmet/fvp/leto2012/UVSRPE0034