FVP:XUVSRP3551 Veřejná správa v ČR - Informace o předmětu
XUVSRP3551 Veřejná správa v ČR
Fakulta veřejných politik v Opavěléto 2014
- Rozsah
- 0/0. 4 kr.
- Garance
- PhDr. Martin Jemelka, Ph.D.
Ústav veřejné správy a sociální politiky – Fakulta veřejných politik v Opavě - Předpoklady
- Předmět navazuje na znalosti z Dějin a Teorie veřejné správy i Správního práva a souvisí i s dalšími speciálními předměty (např. Lokální politika, Nevládní neziskové organizace, Transformace českých regionů).
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
- Cíle předmětu
- Předmět navazuje na znalosti z dějin a teorie veřejné správy i správního práva a souvisí i s dalšími speciálními předměty. Jeho cílem je objasnit změny územně správního členění a struktury veřejné správy od roku 1945 do současnosti v politických, ekonomických a sociálních souvislostech, analyzovat současnou strukturu a fungování státní správy a územní samosprávy na místní, regionální i celostátní úrovni i úlohu orgánů veřejné správy v procesu přičleňování ČR k Evropské unii. Podrobněji jsou sledovány vztahy místních a ústředních orgánů veřejné správy, otázky veřejné správy a veřejné politiky i podpora spolupráce mezi institucemi a orgány státní správy a územní samosprávy, lokálními asociacemi a sdruženími, neziskovými organizacemi a dalšími subjekty komunitní práce při řešení současných problémů. Detailněji je zachycen průběh reformy veřejné správy od roku 1990 včetně hodnocení OECD, postavení a činnost obcí a krajů i možnosti přeshraniční spolupráce v rámci Rady Evropy a Evropské unie. V seminářích budou posluchači vedeni k samostatné analýze a hodnocení konkrétních problémů, k porovnání teorie a praxe; součástí bude seznámení s činností orgánů veřejné správy (návštěva jednání městského zastupitelstva, diskuse s představiteli a pracovníky samosprávy a státní správy).
- Osnova
- 1. Obecně teoretické a terminologické otázky související s analýzou veřejné správy : veřejná moc a veřejná politika; stát a demokracie; subjekty veřejné správy; organizace veřejné správy; působnost a pravomoci orgánů veřejné správy.
2. Územně správní členění Československa a ČR od roku 1945 do současnosti: jednotlivé etapy a jejich profilující rysy.
3. Vývoj ústavního systému a organizace veřejné správy v Československu v letech 1945-1989.
4. Ústavní instituce a dělba moci v podmínkách ČR (od 90. let do současnosti): základní charakteristika ústavních institucí, legislativa, praxe.
5. Reforma veřejné správy od vzniku ČR (1993) do současnosti: hlavní fáze, jejich úkoly a výsledky.
6. Ústřední orgány státní správy: organizace, působnost a pravomoci.
7. Územní orgány státní správy: organizace , působnost a pravomoci.
8. České obecní zřízení: obec jako základ místní samosprávy; legislativa; hlavní oblasti působnosti obcí; kategorizace obcí.
9. České krajské zřízení: kraj jako VÚSC; samosprávný kraj; utváření krajského zřízení v kontextu reformy veřejné správy; legislativa; hlavní oblasti působnosti krajů.
10. Hodnocení a kontrola ve veřejné správě: systémy a typy kontroly a auditu.
11. Personální otázky ve veřejné správě: úředníci a ostatní zaměstnanci veřejné správy; výkon funkcí; legislativa; etické otázky; vzdělávání ve veřejné správě.
12. Integrace ČR do Evropské unie a veřejná správa; mezinárodní, příhraniční a přeshraniční spolupráce; euroregiony; regionální a strukturální politika EU.
- 1. Obecně teoretické a terminologické otázky související s analýzou veřejné správy : veřejná moc a veřejná politika; stát a demokracie; subjekty veřejné správy; organizace veřejné správy; působnost a pravomoci orgánů veřejné správy.
- Další komentáře
- Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
- Statistika zápisu (nejnovější)
- Permalink: https://is.slu.cz/predmet/fvp/leto2014/XUVSRP3551