UVSRPVK055 Regionalistika a regionální rozvoj

Fakulta veřejných politik v Opavě
zima 2010
Rozsah
Přednáška 9 HOD/SEM. 4 kr. Ukončení: zk.
Garance
prof. RNDr. Vladimír Baar, CSc.
Ústav veřejné správy a sociální politiky – Fakulta veřejných politik v Opavě
Předpoklady
žádné
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem předmětu je seznámit studenty s obecnými principy, nástroji a cíli regionální politiky jako takové a poskytnout jim podrobné znalosti o společné regionální politice EU a o zásadách a cílech regionální politiky České republiky ve srovnání se sousedními středo-evropskými zeměmi (Slovensko, Polsko, Maďarsko, Německo). Studenti budou rovněž poučeni o specifických mechanismech provádění regionální politiky, jakož i o institucích, které se na něm podílejí. Posluchači budou v úvodu seznámeni se základními pojmy z regionalistiky, s teoriemi regionu, obecnými předpoklady a východisky regionálního rozvoje, osídlením a regionální struktura (administrativní, geografická, demografická) ČR a okolních středoevropských zemí. Těžištěm předmětu bude regionální politika - její vymezení, motivy vzniku, zaměření dle kategorizace regionů, pojetí, cíle a nástroje. V těchto souvislostech bude v semináři pojednáno i zjišťování sociálních potřeb obcí, krajů a regionů, základní metody regionálního plánování (SWOT-analýza), příprava rozvojových plánů a realizace sociálních změn s využitím nástrojů a prostředků regionální politiky. Poslední část kurzu bude věnována podrobnému rozboru společné regionální resp. strukturální politiky EU včetně seznámení s koncepčními dokumenty (Evropa 2000+) a aplikaci jejích principů v regionální politice ČR (Strategie regionálního rozvoje, Národní rozvojový plán) a okolních středoevropských států.
Osnova
  • 1. Region (definice, druhy regionů, metody regionalizace), regionalismus
    2. Teorie regionu
    3. Osídlení a jeho struktura (definice zákl. pojmů, procesy změny sídelní struktury, sídelní struktura ČR a středoevropských států)
    4. Regionální struktura ČR a okolních středoevropských států. Aplikace regionálního členění EU (NUTS)
    5. Regionální politika (obecné vymezení, motivy, nástroje, cíle, stručná historie vývoje reg. politiky v evropských státech)
    6. Metodologie a strategie regionálního rozvoje (metody strategického plánování, cíle dopady a specifické rysy prostorového plánování)
    7. Regionální politika EU (obecné vymezení, motivy, nástroje, stručná historie vývoje)
    8. Regionální politika EU (programy, strukturální fondy, vývoj cílů a nástrojů reg. politiky na základě rozboru koncepčních dokumentů EU)
    9. Regionální politika ČR (obecné vymezení, koncepce a právní prostředí, stručná historie vývoje české reg. politiky v 90. letech)
    10. Regionální politika ČR (současné cíle a nástroje reg. politiky ČR na základě rozboru koncepčních dokumentů, mechanismy, instituce a jejich kompetence)
    11. Programy rozvoje obcí měst a regionů (právní východiska, cíle, obsah a metodika zpracování v závislosti na zásadách reg. politiky EU a ČR)
    12. Regionální politika v sousedních zemích (srovnání zákl. principů a nástrojů reg. politiky v ČR a v okolních zemích, koncepční dokumenty, instituce a jejich kompetence, aplikace zásad reg. politiky EU
Literatura
    povinná literatura
  • RUMPEL, P. Lokální a regionální rozvoj - část 1. Ostrava: Ostravská univerzita, 2003. info
  • BLAŽEK, J. Teorie regionálního rozvoje: je na obzoru nové paradigma či jde o pohyb v kruhu. In Geografie - Sborník ČGS, ročník 104. Praha: ČGS, 1999. info
  • BLAŽEK, J. Regionální vývoj a regionální politika: hlavní přístupy v zemích západní Evropy. In Sýkora, L. (ed.): Teoretické přístupy v současné geografii. Praha: Univerzita Karlova, 1993. info
Výukové metody
Přednáška s aktivizací
Metody hodnocení
Písemná zkouška
Ústní zkouška
Analýza výkonů studenta
Informace učitele
Znalosti v rozsahu sylabu (vybrané kapitoly povinné literatury) a přednášek, získání zápočtu v semináři.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2008, zima 2009, zima 2011, zima 2012, zima 2013, zima 2014, zima 2015, zima 2016, zima 2017, zima 2018.