UODD076 Anglický jazyk 1

Fakulta veřejných politik v Opavě
zima 2014
Rozsah
Cvičení 6 HOD/SEM. 2 kr. Ukončení: z.
Vyučující
Mgr. et Bc. Roman Adamczyk, Ph.D. (cvičící)
Garance
Mgr. et Bc. Roman Adamczyk, Ph.D.
Ústav nelékařských zdravotnických studií – Fakulta veřejných politik v Opavě
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem předmětu je prohloubit znalosti gramatických pravidel, rozvinout komunikační dovednosti v anglickém jazyce (psané i mluvené), seznámit studenty s pozicí anglického jazyka v obecné i odborné komunikací a se základním penzem zdravotnické terminologie. Předmět zahrnuje procvičování všech základních jazykových dovedností (Reading, Listening, Speaking, Writing, Translation) s akcentem na porozumění odbornému textu a schopnost komunikovat v situacích specifických pro zdravotnické profese (rozhovor s pacientem, porozumění dokumentace a odborných článků). Student se po absolvování předmětu bude orientovat ve frekventovaných zdravotnických termínech (včetně anatomické nomenklatury a jejích latinských kořenů), klíčových gramaticko-komunikačních prostředcích a vybraných reáliích zdravotnictví anglicky mluvících zemí. Výstupy z učení: Odborné znalosti: Student umí charakterizovat anglický jazyk z lingvistického i společenského hlediska, definovat základní jazykové vrstvy, popsat základní gramatická pravidla, jmenovat a aktivně vysvětlit klíčové termíny ve vymezených tematických oblastech. Je schopen osvojené termíny včlenit do kontextu. Odborné dovednosti: Student je schopen základní obecné i odborné komunikace v anglickém jazyce v mluveném a psaném projevu. Je schopen porozumět jednoduchému odbornému textu a adekvátně jej přeložit. Obecná způsobilost: Student získává a produkuje verbálně kódované informace v různých profesních i mimoprofesních komunikačních situacích. Kompetence: Efektivně komunikuje v anglickém jazyce, rozumí odbornému textu na základní úrovni složitosti, účelně formuluje myšlenky v anglickém jazyce v mluvené i psané formě na obecné rovině i v odborné zdravotnické tematice.
Osnova
  • 1. Charakteristika anglického jazyka a jeho postavení ve světě. Odborná komunikace a terminologie./Vstupní diagnostika úrovně jazykových znalostí.
    2. Gramatické repetitorium 1 - výslovnost, pravopis, členy, podstatná jména./Zadání témat seminárních prezentací.
    3. Gramatické repetitorium 2 - přídavná jména, příslovce, číslovky./Elementární komunikace v dialogu.
    4. Gramatické repetitorium 3 - zájmena, předložky, spojky, citoslovce./Krátká autobiografická informace.
    5. Gramatické repetitorium 4 - slovesa, systém slovesných časů, větná skladba, struktura textu, styl./Rozhovor sestry s pacientem.
    6. Základy zdravotnické terminologie 1 - úvod, terminologie zdraví a nemoci./Odběr anamnézy anglicky mluvícího pacienta.
    7. Základy zdravotnické terminologie 2 - nemocnice a její části, zdravotnická zařízení (srovnání ČR a zahraničí)./Popis v anglickém jazyce.
    8. Základy zdravotnické terminologie 3 - zdravotnické profese, práce sestry, obory a specializace./Dialog sestry s lékařem.
    9. Základy zdravotnické terminologie 4 - lidské tělo (vnější anatomie)./Porozumění příbalovému letáku.
    10. Základy zdravotnické terminologie 5 - lidské tělo (vnitřní anatomie, fyziologie)./Komunikace při základním fyzikálním vyšetření.
Literatura
    povinná literatura
  • ADAMCZYK, R. Anglický jazyk 1. Distanční studijní opora [online]. c2012, posl. akt. srpen 2012 [cit. 2012-08-23]. Opava: Slezská univerzita v Opavě, 2012. URL info
  • ADAMCZYK, R. Anglický jazyk 2. Distanční studijní opora [online]. c2012, posl. akt. srpen 2012 [cit. 2012-08-23]. Opava: Slezská univerzita v Opavě, 2012. URL info
  • TOPILOVÁ, V. Medical English = Angličtina pro zdravotníky. Havlíčkův Brod: Tobiáš, 2001. ISBN 80-7311-001-6. info
  • PAROUBKOVÁ, J. a kol. Lékařský slovník anglicko-český, česko-anglický. Praha: Avicenum, 1991. ISBN 80-201-0178-0. info
    doporučená literatura
  • BENTZEN, N. Lékařský slovník česko-anglický a anglicko-český: výkladový slovník pro lékaře v praxi. Praha: Verlag Dashöfer, 2004. ISBN 80-86229-78-5. info
  • MURRAY, J. P. Anglicko-český lékařský terminologický slovník. Jinočany: H & H, 1995. ISBN 80-85787-43-1. info
Informace učitele
Podmínkou udělení zápočtu je nejméně 90% účast na výuce a zpracování následujících výstupů:
Glosář termínů - průběžný záznam slovní zásoby, kontrola vyučujícím.
Seminární prezentace - zadané dílčí gramatické téma formou PPT nebo frontální/interaktivní ústní prezentace.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2015, zima 2016, zima 2017, zima 2018.