FVP:UODK034 Ošetřovatelská péče o seniory - Informace o předmětu
UODK034 Ošetřovatelská péče o seniory
Fakulta veřejných politik v Opavězima 2016
- Rozsah
- Přednáška 3 HOD/SEM, Seminář 3 HOD/SEM. 2 kr. Ukončení: zk.
- Vyučující
- MUDr. Hugo Přibyl, Ph.D. (přednášející)
Bc. Alena Kovaříková, DiS. (cvičící)
Mgr. Silvie Stará (cvičící) - Garance
- MUDr. Hugo Přibyl, Ph.D.
Ústav nelékařských zdravotnických studií – Fakulta veřejných politik v Opavě - Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
- Mateřské obory/plány
- Všeobecná sestra (program FVP, B5341-OSET)
- Cíle předmětu
- Cílem předmětu je seznámit studenty s involuční i změnami, péčí o zdraví, zdravotním stavem a onemocněními ve vyšším věku. Předmět popisuje ošetřovatelství seniorů v teoreticko-praktické rovině. Mimo charakteristiky stárnutí a stáří, jednotlivých onemocnění provázejících osoby ve vyšším věku, je kladen důraz na individuální odlišnosti uspokojování potřeb lidí vyššího věku. Pozornost bude věnována rovněž odlišnosti multidisciplinární péče o seniory v oblasti primární, sekundární a terciární zdravotnické péče. Student se po absolvování předmětu bude orientovat v problematice ošetřovatelské péče o seniory, a to jak po stránce teoretické, tak po stránce praktické. Bude respektovat individualitu seniorů. Výstupy z učení: Odborné znalosti: Student umí charakterizovat stárnutí a stáří, orientuje se nejen v problematice nejčastějších onemocněních, která se ve vyšším věku vyskytují, ale také v problematice změn u seniorů (tělesných, psychických i sociálních). Odborné dovednosti: Na základě individuálního zhodnocení umí student sestavit ošetřovatelský plán péče, ve kterém reflektuje individuální potřeby daného seniora. Obecná způsobilost: Student dokáže se seniorem samostatně komunikovat a zvolit vhodný typ intervence. Kompetence: Student je kompetentní na základě vypracovaného ošetřovatelského plánu péče navrhnout vhodnou intervenci na úrovni primární, sekundární i terciární péče.
- Osnova
- Přednášky:
1. Současné trendy v prodlužování lidského života, dělení staršího věku u dospělé populace.
2. Morbidita a mortalita (délka života, nejčastější chronická onemocnění).
3. Tělesné změny u seniorů (jednotlivé tělesné orgány a systémy).
4. Zdravé stáří - vymezení cílů pro věkově starší populaci; rozvoj služeb a péče o seniory v rámci primární a terciální péče.
5. Organizace zdravotní péče a sociálních služeb; základní odlišnosti oblasti primární, sekundární a terciální péče o seniory.
6. Podpora zdraví a prevence v primární péči (anamnéza, fyzikální vyšetření, laboratorní a diagnostické testy, edukace, poradenství, dieta, tělesný pohyb; omezení kouření, alkoholu, léčba závislostí; prevence úrazů, pádů, popálení; péče o chrup a zubní náhrady; péče o rizikové skupiny seniorů při hormonální léčbě, při nadužívání analgetik a salicylátů; ochrana kůže před nadměrným sluněním, imunizace: tetanus, influenza, pneumokokové infekce, u rizikových skupin: hepatitida B).
7. Sekundární péče: akutní klinické stavy, léčba a prevence vzniku komplikací (ošetřovatelská péče).
8. Terciární péče: chronické stavy, léčba a prevence vzniku komplikací (ošetřovatelská péče).
9. Klinické stavy poruchy vnímání, paměti, stavy úzkosti, smutku, lítosti, beznaděje, bezmocnosti, zmatenosti, demence, suicida apod.
Semináře a cvičení:
1. Práva seniorů, základní odlišnosti celostní ošetřovatelské péče o potřeby seniorů (nejčastější ošetřovatelské diagnózy).
2. OP (= ošetřovatelská péče) o seniora s poruchou dýchání; srdeční činnosti; termoregulace.
3. OP o seniora s poruchou rovnováhy tekutin a elektrolytů; s poruchou výživy.
4. OP o seniora s poruchou vyprazdňování moče; stolice.
5. OP o seniora se sníženou pohyblivostí s protrahovaným pobytem na lůžku.
6. OP o seniora s bolestí (akutní, chronickou) a tělesným nepohodlím: nauzea, zvracení, svědění.
7. OP o seniora s deficitem sebepéče (neschopnost: najíst se, umýt se, okoupat se, obléknout se, dojít si na toaletu, nakoupit si, uvařit si, udržovat domácnost).
8. OP o seniora s poruchami vnímání a paměti; s projevy úzkosti, smutku, lítosti, duchovní tísně, beznaděje, zmatenosti. OP o seniora s bezmocností, demencí a se suicidálním pokusem.
9. OP o seniora po operaci.
- Přednášky:
- Literatura
- povinná literatura
- KALVACH, Z. a kol. Geriatrické syndromy a geriatrický pacient. Praha:Grada Publishing, 2008. info
- PŘIBYL, H. Lidské potřeby ve stáří. Vydal Maxdorf,s.r.o.nakladatelství odborné liter. ISBN 978-80-7345-437-1. info
- PŘIBYL, H. Ošetřovatelská péče o seniory. Distanční studijní opora [online]. c2008, posl. akt. 2008 [cit. 2012-09-15]. Opava: Slezská univerzita v Opavě, 2008. URL info
- VENGLAŘOVÁ, M. Problematické situace v péči o seniory. Příručka pro zdravotnické a sociální pracovníky. Praha: Grada Publishing, 2007. ISBN 978-80-247-2170-5. info
- doporučená literatura
- MINIBERGEROVÁ, L., DUŠEK, J. Vybrané kapitoly z psychologie a medicíny pro zdravotníky pracující se seniory. Brno: NCO NZO, 2006. ISBN 80-7013-436-4. info
- TOPINKOVÁ, E. Geriatrie pro praxi. Praha:Galén, 2005. ISBN 80-726-2365-6. info
- DOENGES E. M., MOORHOUSE M. F. Kapesní průvodce Zdravotní sestry. Praha: Grada Publishing, 2001. ISBN 80-247-0242-8. info
- Informace učitele
- Podmínkou před vykonáním ústní zkoušky je udělení zápočtu. Podmínky zápočtu: 80% účast, vypracování plánu péče, písemný test (minimální úspěšnost 80 %). Ústní zkouška.
- Další komentáře
- Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
- Statistika zápisu (zima 2016, nejnovější)
- Permalink: https://is.slu.cz/predmet/fvp/zima2016/UODK034