UVSRPHK017 Komunitní plánování jako makro metoda sociální práce

Fakulta veřejných politik v Opavě
zima 2022
Rozsah
10/0/0. 5 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
PaedDr. Miroslav Pilát, Ph.D. (přednášející)
Garance
PaedDr. Miroslav Pilát, Ph.D.
Ústav veřejné správy a sociální politiky – Fakulta veřejných politik v Opavě
Kontaktní osoba: JUDr. Marie Sciskalová, Ph.D.
Rozvrh
Pá 21. 10. 12:15–16:20 C205, Pá 4. 11. 8:05–12:10 C201
Předpoklady
FAKULTA(FVP) && TYP_STUDIA(N) && FORMA(K)
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Předmět seznamuje se společenskými a legislativními východisky nového systému sociálních služeb po roce 1989 se zabezpečením jejich kvality a dostupností v současných podmínkách prostřednictví makrometody komunitní práce – komunitním plánováním sociálních služeb. Předmět je koncipován do chronologických tematických bloků, a to od stručného náhledu do vývoje poskytování sociálních služeb v ČR do roku 2006 až po nové přístupy v oblasti zjišťování potřeb uživatelů a potencionálních uživatelů sociálních služeb. Značná pozornost je věnována problematice dostupnosti sociálních služeb, potřebám uživatelů a jednotlivým fázím komunitního plánování sociálních služeb. Závěr je věnován stručnému exkurzu do problematiky plánování sociálních služeb na Slovensku.
Výstupy z učení
Odborné znalosti:
Student získá a prokáže znalost základní problematiky legislativního ukotvení sociálních služeb v ČR a metod směřujících k dosažení kvality a dostupnosti v oblasti poskytování sociálních služeb.
Odborné dovednosti
Student se dokáže orientovat v legislativě upravující poskytování sociálních služeb v ČR, bude ovládat metodu komunitního plánování sociálních služeb jako nástroje k zajištění jejich místní a typové dostupnosti sociálních služeb. Bude se rovněž orientovat v problematice definování a naplňování standardů kvality sociálních služeb, jako jednou z metod zajištění kvality sociálních služeb, inspekce sociálních služeb, legislativního ukotvení standardů kvality sociálních služeb a tvorby střednědobých plánů rozvoje sociálních služeb v ČR.
Obecná způsobilost
Student je schopen prakticky participovat na tvorbě střednědobých plánů sociálních služeb na úrovni obcí a krajů a tvorbě a zavádění standardů kvality u jednotlivých poskytovatelů sociálních služeb. Metodami výuky předmětu je současně podpořen rozvoj kritického myšlení, kreativita a schopnost studenta pracovat samostatně a odpovědně.
Osnova
  • 1. Stručný náhled vývoje poskytování sociálních služeb v ČR do roku 2006 a jejich legislativního ukotvení.
  • 2. Formy poskytování a typologie sociálních služeb. Standardy kvality sociálních služeb.
  • 3. Komunitní plánování sociálních služeb a typologie sociálních služeb. Určování sítí sociálních služeb. Komunitní plánování a určování sítí sociálních služeb.
  • 4. Komunita a komunitní práce. Základní charakteristika a definice komunitního plánování sociálních služeb. Vybrané modely a přístupy ke komunitnímu plánování.
  • 5. Komunitní plánování z pohledu právního řádu České republiky. Účastníci komunitního plánování sociálních služeb. Základní principy komunitního plánování sociálních služeb.
  • 6. Dostupnost sociálních služeb. Potřeby uživatelů sociálních služeb. Zjišťování potřeb uživatelů sociálních služeb. Participace v procesu komunitního plánování.
  • 7. Fáze a postupy komunitního plánování sociálních služeb – přípravná fáze.
  • 8. Fáze a postupy komunitního plánování sociálních služeb – analyticko-popisná fáze.
  • 9. Fáze a postupy komunitního plánování sociálních služeb – fáze plánování, implementační fáze.
  • 10. Evaluace v komunitním plánování sociálních služeb. Zapojování veřejnosti do procesu komunitního plánování.
  • 11. Uživatelé sociálních služeb jako nejdůležitější aktéři procesu komunitního plánování. Zapojování uživatelů do procesu komunitního plánování. Příklad participace uživatelů na rozhodovacích procesech v oblasti financování sociálních služeb na úrovni obce.
  • 12. Nové přístupy k zjišťování potřeb uživatelů sociálních služeb. Ohniskové skupiny. Nové zjišťování potřeb.
Literatura
    povinná literatura
  • BRUEGGEMANN, G. William. The Praktice of Macro Social Work. Edition 4. Cengage Learning, 2013. ISBN-13 9780495602286.
  • ČÁMSKÝ, P., SEMBDNER, J., KRUTILOVÁ, D. Sociální služby v ČR v teorii a praxi. Praha: Portál, 2011. ISBN 978-80-262-0027-7. info
  • MATOUŠEK, O. a kol. Encyklopedie sociální práce. Praha: Portál, 2013. ISBN 978-80-262-0366-7. info
  • PILÁT, M. Komunitní plánování sociálních služeb v současné teorii a praxi. Praha: Portál, 2015. ISBN 978-80-262-0932-4. info
  • PILÁT, Miroslav. Komunitní plánování jako makro metoda sociální práce. Opava: Slezská univerzita v Opavě, Fakulta veřejných politik v Opavě, 2021. Elektronická studijní opora.
    doporučená literatura
  • JANÁK, Dušan a Miroslav PILÁT. Vývoj právních norem k sociální péči a sociálním službám v Československu a v České republice od roku 1956. In Dušan JANÁK ml. a kol. Mikropodnikání v sociálních službách. Ostrava-Opava, 2012, s. 13-64, 183 s. ISBN 978-80-7248-766-0. info
  • KUBALČÍKOVÁ, Kateřina a KRCHŇAVÁ, Anna. Komunitní plánování jako prostor pro účast uživatelů na rozhodování: realita nebo iluze? O respektování principů jedné z metod sociální práce v praxi. Sociální práce/Sociálna práca. 2010, ročník 10, č. 3, s. 110 -
  • Sociální práce/sociálná práca, 2004, ročník 9, č. 3. ISNN: 1213-6204.
  • PILÁT, Miroslav. Metoda komunitního plánování jako nástroj k zajištění dostupnosti sociálních služeb prostřednictvím komunitní sociální práce. Speciální pedagogika. 2014, ročník 24, č. 2, s. 104-124. ISSN 121-2720.
  • ŠŤASTNÁ, Jaroslava. Když se řekne komunitní práce. Praha: Karolinum, 2016. ISBN 978-80-246-3356-5. info
    neurčeno
  • Zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů.
  • Vyhláška č. 505/2006 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů.
Metody hodnocení
Zkouška
Podmínkou připuštění ke zkoušce je zpracování stati v minimálním rozsahu 7 normostran na téma, které si student vybere ze sylabu přednášek nebo seminářů předmětu. Literatura, z níž bude studující čerpat, bude v minimálním rozsahu 3 tituly z okruhu literatury základní a 1 titul z okruhu literatury doporučené. Základním kritériem při posuzování kvality stati bude prokázání schopnosti práce s odborným textem, s akcentem na vhodné propojování tezí jednotlivých autorů do uceleného logického rámce a schopnost promítnout teoretické poznatky do praxe. Zpracovanou stať studenti odevzdají nejpozději dva týdny před zahájením zápočtového týdne, aby měl pedagog příležitost práce vyhodnotit a případně vrátit k přepracování prostřednictvím elektronické pošty. V rámci konzultací (osobních, elektronických) může student využít čas pro řešení nejasností při zpracovávání úkolů. Zpracovaná stať je podmínkou přihlášení se ke zkoušce. Předmět je ukončen písemnou zkouškou.
Informace učitele
Vyučujícího pedagoga je možno kontaktovat po soustředění, v době jeho konzultačních hodin prostřednictvím elektronické pošty či telefonicky. Současně je pro studenty připravena studijní opora a další materiály v prostředí e-learningu (https://elearning.slu.cz/enrol/index.php?id=142). Student může po dohodě s pedagogem využívat osobních individuálních nebo skupinových konzultací.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2018, zima 2019, zima 2020, zima 2021, zima 2023, zima 2024.