KCJKNEC European Union Communication

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
léto 2008
Rozsah
Seminář 8 HOD/SEM. 3 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
Mgr. Irina Ruberova (cvičící)
Garance
Mgr. Irina Ruberova
Katedra cestovního ruchu a volnočasových aktivit – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Cíle předmětu
Cílem předmětu je zefektivnit cizojazyčnou přípravu studentů v oblasti evropské hospodářské politiky a posílit jejich konkurenceschopnost v hospodářských složkách EU. Na základě práce s žánrově rozrůzněnými texty a optimálně zvolenými typovými cvičeními je cílem předmětu prohloubit lexikální, textové a širší kontextové, ale i složitější gramatické jevy, a to se zvláštním zřetelem k rozvoji ústní řečové komunikace. Obsahovou náplní předmetu je průřez činností EU: od fiskální a monetární přes obchodní a podnikatelskou ke spotřebitelské, právní, sociální a dalším politikám. Předmět je modelován v návaznosti na kurikulum studijního oboru Evropská integrace, jakož i v souladu s potřebami vyplývajícími z pozice Česka v EU.
Osnova
  • 1. Institutionelle Fragen / Institucionální otázky
    2. Haushalt / Rozpočet
    3. Steuerwesen / Daňová soustava
    4. Regionalpolitik / Regionální politika
    5. Unternehmen / Podnikání
    6. Beschäftigung und Sozialpolitik / Zaměstnanost a sociální politika
    7. Verbraucher / Spotřebitelé
    8. Gesundheitswesen / Zdravotnictví
    9. Binnenmarkt / Vnitřní trh
    10. Wettbewerb / Konkurence
    11. Wirtschaft und Währung / Hospodářství a měna
    12. Außenbeziehungen / Zahraniční vztahy
    13. Außenhandel / Zahraniční obchod
    1. Institutionelle Fragen.
    Geschichte und Gegenwart der Europäischen Union (EU), Meilensteine deren Entwicklung. Struktur der EU: Institutionen, Finanzinstitutionen, beratende Organe, interinstitutionelle Einrichtungen, autonome Einrichtungen (Agenturen), deren Befugnisse.
    Institucionální otázky
    Minulost a dnešek Evropské unie (EU), milníky jejího vývoje. Struktura EU: instituce, finanční instituce, poradní orgány, interinstitucionální ústavy, autonomní ústavy (agentury), jejich pravomoci.
    2. Haushalt.
    Haushaltsordnung und Finanztätigkeiten der EU. Eigenmittel und sonstige Einnahmen. Finanzregelung und -kontrolle. Rechnungswesen. Betrugsbekämpfung.
    Rozpočet
    Rozpočtový systém a finanční činnosti EU. Vlastní prostředky a jiné příjmy. Finanční nařízení a kontrola. Účetní agenda. Potírání podvodů.
    3. Steuerwesen.
    Direkte Steuern (Steuern bei Privatpersonen, Vermeidung der Doppelbesteuerung, Unternehmensteuern), indirekte Steuern (Umsatz-,Mehrwertsteuer, Verbrauchsteuern, Kapital- und Wertpapiersteuer), Steuerbefreiungen. Bekämpfung des Steuerbetrugs. Steuersysteme Deutschlands und Tschechiens. Steuerpolitik der EU.
    Daně
    Přímé daně (daně z příjmů osob, odstranění dvojího zdanění, daně ze zisku společností), nepřímé daně (daň z obratu, daň z přidané hodnoty, spotřební daně, daně z kapitálu a z operací s cennými papíry), osvobození od daní. Potírání daňového úniku. Daňový systém v Německu a České republice. Daňová politika EU.
    4. Regionalpolitik.
    Soziale und wirtschaftliche Lage in der EU und Auswirkungen auf die Regionalpolitik. Entwicklung der wirtschaftlich unterentwickelten Regionen, Restrukturalisierung, Unterstützung der Ausbildung und Beschäftigung. Forschung und Innovation. Interregionale Zusammenarbeit. Fonds, Subventionen, Kredite. Verwaltungsstruktur auf Regionalebene.
    Regionální politika
    Sociální a hospodářská situace v EU a její dopad na regionální politiku. Rozvoj hospodářsky zaostalých regionů, restrukturalizace, podpora vzdělanosti a zaměstnanosti. Výzkum a inovace. Spolupráce mezi regiony. Fondy, subvence, úvěry. Správní struktura na regionální úrovni.
    5. Unternehmen.
    Umfeld der kleinen und mittleren Unternehmen in der EU. Europäische Industriepolitik. Wechselwirkungen zwischen Unternehmenspolitik und anderen Politikbereichen. Internationale Dimension und Erweiterung.
    Podnikání
    Prostředí malých a středních podniků v Evropské unii. Evropská průmyslová politika. Interakce mezi podnikatelskou politikou a ostatními oblastmi politiky. Mezinárodní rozměr a rozšíření.
    6. Beschäftigung und Sozialpolitik.
    Beschäftigungs- und Sozialpolitik der EU (Arbeitsbedingungen und -sicherheit, Unterstützung der Beschäftigung, Bekämpfung von Diskriminierungen und Armut, Sozialversicherung).
    Zaměstnanost a sociální věci
    Politika zaměstnanosti a sociální politika EU (pracovní podmínky, bezpečnost práce, podpora zaměstnanosti, boj proti diskriminaci a chudobě, sociální zabezpečení).
    7. Verbraucher.
    Informationen für Verbraucher. Sicherheit der Verbraucher. Schutz der wirtschaftlichen und rechtlichen Interessen der Verbraucher. Kennzeichnung und Verpackung von Erzeugnis
Literatura
    povinná literatura
  • RUBEROVÁ, I. Němčina v evropských studiích. info
  • RIBHEGGE, H. Europäische Wirtschafts- und Sozialpolitik. Berlin: Springer Verlag, 2007. ISBN 103421042705. info
  • GADDUM, E. Europa verstehen / Handbuch für Europäische Union von A bis Z. München: DVA, 2006. ISBN 103421042705. info
Vyučovací jazyk
Němčina
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2007.
  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.slu.cz/predmet/opf/leto2008/KCJKNEC