FIUPBAA Bankovnictví A

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
léto 2015
Rozsah
1/2/0. 4 kr. Ukončení: zk.
Garance
doc. Ing. Pavla Klepková Vodová, Ph.D.
Katedra financí a účetnictví – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
Kontaktní osoba: Ing. Irena Szarowská, Ph.D., MPA
Předpoklady
K absolvování předmětu nejsou vyžadovány žádné podmínky a předmět může být zapsán nezávisle na jiných předmětech
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Předmět Bankovnictví A seznamuje posluchače společně s ostatními kurzy finančního zaměření s místem a úlohou bank v tržní ekonomice. Kromě základního přehledu o bankovnictví, úloze regulace a dohledu a mezinárodním bankovnictví podá podrobnou charakteristiku organizace a základních forem činnosti bank. Veškeré probírané otázky jsou vztaženy ke konkrétnímu vývoji bankovnictví v ČR.
Osnova
  • 1. Banky ve struktuře finančních institucí
    Místo a úloha bankovního sektoru ve finančním systému, místo bank v tržní ekonomice a ve struktuře finančního sektoru, vztah bank k ostatním finančním institucím a k centrální bance. Konkurence v bankovním sektoru, fúze, velké a malé banky. Vývojové trendy v bankovnictví a stav bankovnictví v České republice. Privatizace v bankovnictví. Zákon č. 21/1992 Sb., o bankách, a jeho novely.
    2. Regulace a dohled nad bankovním sektorem
    Cíle bankovní regulace. Proč regulovat bankovní sektor. Nástroje bankovní regulace a dohledu. Operace na volném trhu, povinné minimální rezervy, refinanční úvěry, kapitálová přiměřenost bank, úvěrová angažovanost bank. Bankovní regulace a dohled v České republice.
    3. Instituce bankovního dohledu
    Instituce bankovního dohledu. Regulátor a jeho nezávislost. Základní varianty institucionálního uspořádání regulace a dohledu. Klady a zápory jednotlivých forem institucionálního uspořádání. Věřitel poslední instance.
    4. Nelegální bankovní praktiky
    Příčiny nelegálních bankovních praktik. Charakteristika a klasifikace nelegálních bankovních praktik. Zpronevěry, bankovní loupeže a krádeže. Insider trading. Insider informace, insider osoby. Důsledky insider trading.
    5. Korupce v bankovnictví
    Nejrozšířenější oblasti korupce v bankovnictví v tranzitivních ekonomikách - poskytování úvěrů, garancí, oceňování majetku a cenných papírů. Možnosti odstranění korupce v bankovnictví. Měření korupce.
    6. Praní špinavých peněz
    Vymezení špinavých peněz. Koloběh nelegálního kapitálu. Postup při praní špinavých peněz. Způsoby umístění špinavých peněz do legálního oběhu. Bankovní sektor a špinavé peníze. Legislativa zamezující legalizaci výnosů z trestné činnosti.
    7. Organizační struktura bank
    Řízení bank a organizační struktura bank. Organizační struktura podle základních funkcí: úvěry, investice, provoz a platby. Závislost organizační struktury banky na velikosti banky. Organizace podle produktů a podle zákazníků. Centralizace versus decentralizace. Řídící orgány banky.
    8. Hospodaření bank
    Management banky. Komerční a investiční banky. Základní položky aktiv a pasiv bank, hodnocení likvidity, solventnosti a rentability bank. Likvidita versus ziskovost. Výnosy a náklady banky.
    9. Rizika podnikání v bankovnictví
    Charakteristika rizik bankovního podnikání. Jednotlivé druhy rizika a bankovní sektor. Systémové a jedinečné riziko.
    10. Management aktiv bank
    Klasifikace aktiv bank. Primární a sekundární aktiva. Úvěry a investice. Klasifikace úvěrů, úvěry krátkodobé a dlouhodobé, zajištěné a nezajištěné. Portfolio úvěrů bank. Hotovost a cenné papíry. Management aktiv bank.
    11. Investiční bankovnictví
    Charakteristika investičního bankovnictví. Riziko, cena, příjmy a lhůty splatnosti investic. Investice do cenných papírů, nemovitostí, drahých kovů, investiční politika bank.
    12. Management pasiv bank
    Depozita krátkodobá a dlouhodobá, mezibankovní depozita, depozitní certifikáty. Náklady na depozita. Zajištění depozit. Kapitál banky, funkce a zdroje kapitálu, regulativní opatření k určení kapitálové přiměřenosti. Nedepozitní závazky banky. Management pasiv bank.
    13. Bankovnictví mimo bilanci
    Formy bankovnictví mimo bilanci. Svěřenecké služby. Bankovní záruky, pohotovostní akreditivy. Správa cenných papírů. Homebanking. Význam a váha bankovnictví mimo bilanci v činnosti bank.
Literatura
    povinná literatura
  • POLOUČEK, S. a kol. Bankovnictví. Praha: C.H.Beck, 2006. ISBN 80-7179-462-7. info
  • POLOUČEK, S. Bankovnictví. Karviná: OPF SU, 2005. ISBN 80-7248-287-4. info
    doporučená literatura
  • Časopisecké články z: Banker, Euromoney, Economist, Ekonom, Politická ekonomie, Ekonomický časopis, Finance a úvěr a jiných periodik dle doporučení vedoucích seminářů. info
  • DVOŘÁK, P. Bankovnictví pro bankéře a klienty. Praha: Linde, 2005. ISBN 80-7201-515-X. info
  • MASCIANDARO, D. Handbook of Central Banking and Financial Authorities in Europe. New Architectures in the Supervision of Financial Markets. Cheltenham, UK, Northampton, MA, USA: Edward Elg, 2005. ISBN 1 84376 789 9. info
  • HORVÁTHOVÁ, E. a kol. Operácie komerčných bánk. Bratislava: Ekonóm, 2004. ISBN 80-225-1843-3. info
  • ROSE, PS. Commercial Bank Management. New York: McGraw-Hill, 2002. ISBN 0-07-112122-6. info
  • FABOZZI, F.J., MODIGLIANI, F., FERRI M.G. Foundations of Financial Markets and Institutions. Englewood Cliffs, N.J. Prentice-Hall, 1994. ISBN 0-13-328980-X. info
  • COLE, R.H. Consumer and Commercial Credit Management. Homewood, L-Boston, MA: Irwin, 1993. info
  • ROSE, P.S., KOLARI, J.W., FRASER, D.R. Financial Institutions. Homewood, L-Boston, MA: Irwin, 1993. info
  • MADURA, J. Financial Markets and Institutions. Saint Paul etc.: West Publishing Company, 1992. ISBN 0-314-87735-5. info
  • LIPSCOMBE, G. Economics and the Banks Role in the Economy. London: Pitman Publishing, 1991. info
  • PERRY, F.E. The Elements of Banking. The Elements of Banking,Six Edition. London: Routledg, 1989. info
  • COULT, H.V. Management in Banking. Englewood Cliffs, New Jersey: Prentice Hall, 1980. info
Výukové metody
Demonstrace dovedností
Seminární výuka
Metody hodnocení
Test
Informace učitele
Povinná účast na seminářích 25 %, seminární práce, diskuze, průběžný test, závěrečná písemná zkouška
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích léto 2016, léto 2017, léto 2018, léto 2019.