EVSBPHOP Hospodářská politika

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
léto 2020
Rozsah
2/1/0. 5 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
Ing. Eva Kotlánová, Ph.D. (přednášející)
Ing. Eva Kotlánová, Ph.D. (cvičící)
Garance
Ing. Eva Kotlánová, Ph.D.
Katedra ekonomie a veřejné správy – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
Kontaktní osoba: Dr. Ing. Ingrid Majerová
Předpoklady
FAKULTA(OPF) && TYP_STUDIA(B) && FORMA(P)
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Osnova
  • 1. Teorie hospodářské politiky
    Vymezení pojmů, definice HP, nositelé, cíle a nástroje HP. Vztahy mezi nástroji a cíli. Teoretická východiska hospodářské politiky (období předkeynesiánské HP, keynesiánská HP a HP aplikovaná po selhání keynesiánsky orientované HP).
    2. Provádět či neprovádět hospodářskou politiku
    Názory na hospodářskou politiku (liberální, intervencionistický). Efektivnost. Typy tržních selhání (monopolní síla, asymetrie informací, externality, veřejné statky), netržní selhání, vládní selhání (existence byrokracie, časová zpoždění, souvislost hospodářského a politického cyklu, nevyužití politického kapitálu, vztah politiků k ekonomické teorii a praxi).
    3. Hospodářsko-politické koncepce a přístupy k uplatňování HP
    Nabídkově a poptávkově orientovaná hospodářská politika. Makroekonomická a mikroekonomická hospodářská politika. Stabilizační HP (stop&go policy a politika automatického ladění), prorůstová HP (ekonomický růst, faktory růstu, teorie růstu).
    4. Hodnocení účinnosti HP a problematika očekávání
    Účinnost HP a způsoby jejího měření. Magický čtyřúhelník (základní, rozšířená verze), rating, indexy. Očekávání a ekonomická realita. Přístupy k formování očekávání (adaptivní, racionální) a jejich vliv na HP v různých modelech (monetaristický, noví klasikové, noví keynesiánci).
    5. Fiskální politika
    Definice, cíle a nositelé fiskální politiky. Nástroje FP. Rozpočtová soustava, státní rozpočet, typy rozpočtových deficitů a způsoby jejích krytí. Státní versus veřejný dluh. Fiskální brzda. Teoretické přístupy k fiskální politice.
    6. Monetární politika
    Definice a cíle monetární politiky. Nositelé monetární politiky (CB a její nezávislost, základní funkce CB). Nástroje monetární politiky (přímé, nepřímé). Transmisní mechanismy a cílování inflace).
    7. Vnější hospodářská politika
    Definice, cíle a nositelé vnější hospodářské politiky. Východiska a zásady realizace vnější hospodářské politiky. Nástroje hospodářské politiky (smluvní, autonomní). Instituce na podporu exportu. Platební bilance a její vyrovnávací mechanismy.
    8. Typické modelové koncepty praktické hospodářské politiky
    Intervencionistický stop&go přístup. Liberální přístup v podobě thatcherismu a reganomiky. Indikativní plánování. Japonský hospodářský zázrak. Německé sociálně-tržní hospodářství a ordoliberalismus. Švédský stát blahobytu. Státní kapitalismus.
Literatura
    povinná literatura
  • KLIKOVÁ, CH., I. KOTLÁN a kol. Hospodářská politika. 3. vyd. Ostrava: SOKRATES, 2013. ISBN 978-80-86572-76-5. info
    doporučená literatura
  • BAUMOL, W. J. and A. S. BLINDER. Macroeconomics: Principles and Policy. Mason: South-Western Cengage Learning, 2011. ISBN 978-0538453653. info
  • TOMEŠ, T. a kol. Hospodářská politika 1900 ? 2007. Praha: C. H. Beck, 2008. ISBN 978-80-7400-002-7. info
  • ŽÁK, M. Hospodářská politika. Praha, 2006. ISBN 80-867-30-04-2. info
Informace učitele
Požadavky na studenta: docházka na semináře, prezentace na vybrané téma, průběžný test.
Hodnotící metody: účast na seminářích min. 60 % (10 % hodnocení), prezentace na vybrané téma (15 % hodnocení), průběžný test (15 % hodnocení), kombinovaná zkouška (60 % hodnocení).
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích léto 2019, léto 2022, léto 2023, léto 2024.