OPF:CVABKCMA Marketing cestovního ruchu - Informace o předmětu
CVABKCMA Marketing cestovního ruchu
Obchodně podnikatelská fakulta v Karvinéléto 2025
- Rozsah
- 16/0/0. Přednáška 16 HOD/SEM. 6 kr. Ukončení: zk.
- Vyučující
- Ing. Miroslava Kostková, Ph.D. (přednášející)
doc. Ing. Halina Starzyczná, Ph.D. (přednášející) - Garance
- doc. Ing. Halina Starzyczná, Ph.D.
Katedra cestovního ruchu a volnočasových aktivit – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
Kontaktní osoba: doc. Ing. Pavlína Pellešová, Ph.D. - Rozvrh
- Pá 28. 2. 18:05–19:40 A211, Pá 21. 3. 18:05–19:40 A211, Pá 11. 4. 18:05–19:40 A211
- Předpoklady
- FAKULTA(OPF) && TYP_STUDIA(B) && FORMA(K) && (ROCNIK(2) || ROCNIK(3))
OPF,(B), (K), (2 a 3) - Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Předmět si smí zapsat nejvýše 25 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 30/25, pouze zareg.: 8/25 - Mateřské obory/plány
- Marketing (program OPF, B_MAR)
- Cíle předmětu
- Cílem předmětu je poskytnout studentům základní orientaci v oblasti marketingu cestovního ruchu, rozlišovat marketingový systém cestovního ruchu, aplikovat rozšířený marketingový mix služeb cestovního ruchu, charakterizovat produkt cestovního ruchu a jeho specifika a umět aplikovat principy marketingového přístupu v oblasti turismu.
- Výstupy z učení
- Student dokáže specifikovat ekonomické odvětví cestovního ruchu, umí definovat marketing cestovního ruchu, jeho význam a vývoj, marketingový výzkum a jeho aplikaci v odvětví turismu, rozlišovat marketingový systém cestovního ruchu, identifikuje rozšířený marketingový mix služeb cestovního ruchu, umí charakterizovat produkt cestovního ruchu a jeho specifika, aplikovat principy marketingového přístupu v oblasti turismu a jeho pododvětví služeb základních a doplňkových, umí identifikovat etapy marketingového procesu, aplikovat segmentaci trhu, rozpozná potřeby a požadavky účastníků cestovního ruchu, umí vytvářet a navrhovat produkty cestovního ruchu dle aktuálních trendů, umí sestavit marketingový plán, prezentovat výsledky marketingového výzkumu s návrhy pro praxi, aplikovat marketingový výzkum na jednotlivé složky marketingového mixu, testovat produktové inovace a vnímanou hodnotu produktů, podávat návrhy pro zvyšování kvality a inovace produktu, analyzovat efektivitu distribučních strategií a měřit dopady marketingové komunikace na cílové skupiny, umí popsat a vysvětlit význam eventů v cestovním ruchu, navrhovat tvorbu balíčků a programování v jednotlivých organizacích cestovního ruchu, řešit marketing destinace a navrhovat produktové destinační balíčky, pracovat s nabídkou producentů v turismu a umět ji marketingové komunikovat.
- Osnova
- 1.Marketing v cestovním ruchu, specifické znaky marketingu služeb, marketingová koncepce a marketingová strategie v cestovním ruchu, tvorba marketingového plánu, základní marketingová pravidla cestovního ruchu. 2.Metodologie a význam marketingového výzkumu v cestovním ruchu, výzkum trhu, výzkum produktu, výzkum marketingové komunikace, proces marketingového výzkumu, analytické metody marketingového výzkumu, marketingový informační systém. 3. Marketingový mix služeb, „8 P“ marketingového mixu cestovního ruchu, charakteristika a specifikace jednotlivých marketingových nástrojů, jejich význam při tvorbě turistické nabídky. Packaging a Programming jako významný marketingový nástroj cestovního ruchu. 4. Marketingová komunikace v cestovním ruchu, její význam a specifické znaky, komunikační proces, komunikační mix a jeho nástroje, reklama, podpora prodeje, osobní prodej, Public Relations, On line marketing, Direct marketing v cestovním ruchu. 5.Event management a Event marketing, význam Event marketingu v cestovním ruchu, charakteristika a rozdělení eventů, specifické eventy, postup a podmínky vytváření eventů, požadavky a trendy v tvorbě eventů. 6. Klasifikace procesů ve službách, diagramy procesů, zapojení zákazníků do procesů, industrializace procesu poskytování služeb, produktivita procesů. Význam a hodnocení kvality, stanovení standardů kvality, hodnotový marketing ve službách cestovního ruchu.
- Literatura
- povinná literatura
- Jakubíková, D. (2012) Marketing v cestovním ruchu: jak uspět v domácí i světové konkurenci. Praha: Grada Publishing. ISBN 978-80-247-4209-0.
- Kotler, P., Bowen, J.T., and Makens, J.C. (2013) Marketing for Hospitality and Tourism. Prentice Hall: Upper Saddle River. ISBN 978-0132784023.
- Gúčik, M. (2011) Marketing cestovného ruchu. Banská Bystrica: Dali-BB, s.r.o. ISBN 978-80-89090-85-3.
- Kostková, M., a Starzyczná, H. (2024) Marketing cestovního ruchu: Distanční studijní text. 2. rozšířené vyd. Karviná: Slezská univerzita Obchodně podnikatelská fakulta Karviná.
- doporučená literatura
- Vystoupil, J., Šauer, M., Holešinská, A., a Metelková, P. (2007) Marketing cestovního ruchu. Brno: ESF. ISBN 978-80-210-4240-7.
- Vaštíková, M. (2014) Marketing služeb efektivně a moderně. Praha: Grada Publishing. ISBN 978-80-247-5037-8.
- Dwyer, L. a kol. (2010) Tourism Economics and Policy. Bristol: St Nicolaus House. ISBN 978-1-84541-152-7.
- Horner, S. and Swarbrooke, J. (2013) Cestovní ruch, ubytování a stravování, využití volného času. Praha: Grada Publishing. ISBN 80-247-0202-9.
- Lacina, K. (2010) Management a marketing cestovního ruchu. Praha: VŠE.
- Výukové metody
- Přednáška – frontální výuka, práce s textem, práce v týmech, metoda skupinové diskuse a skupinového řešení problémů, kooperativní a kolaborativní učení, brainstorming, výuka pomocí případových studií.
- Metody hodnocení
- Hodnotící metody: Vypracování seminární práce (30 % hodnocení), aktivita ve výuce a účast na expertních přednáškách (10 % hodnocení), písemná zkouška (60 % hodnocení).
- Informace učitele
- Nepovinná účast na tutoriálech, zpracování seminární práce, aktivní vystupování ve výuce, nepovinná účast na expertních přednáškách.
- Další komentáře
- Studijní materiály
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
- Statistika zápisu (nejnovější)
- Permalink: https://is.slu.cz/predmet/opf/leto2025/CVABKCMA