OPF:EK008 Macroeconomic Analysis and Pro - Course Information
EK008 Macroeconomic Analysis and Prognosis
School of Business Administration in KarvinaWinter 2006
- Extent and Intensity
- 2/0/0. 5 credit(s). Type of Completion: zk (examination).
- Teacher(s)
- doc. Ing. Pavel Tuleja, Ph.D. (lecturer)
- Guaranteed by
- doc. Ing. Pavel Tuleja, Ph.D.
Departament of Economics and Public Administration – School of Business Administration in Karvina - Course Enrolment Limitations
- The course is also offered to the students of the fields other than those the course is directly associated with.
- fields of study / plans the course is directly associated with
- National Economy (programme OPF, M_HOSPOL)
- Course objectives (in Czech)
- Cílem předmětu je seznámit posluchače předmětu s metodami, nástroji a cíli analýzy a prognózy vývoje ekonomiky realizovaných na makroúrovni. Kurs je vystavěn tak, aby posluchače nejprve obeznámil se základními pojmy a souvislostmi z oblasti makroekonomických analýzy a následně mu poskytnul nejdůležitější informace o teoretických základech prognostické praxe. Na základě této filozofie tak bude posluchač postupně obeznámen se základy národního účetnictví, s problematikou rozboru vnitřní a vnější rovnováhy a v závěrečné fázi pak s problémy v oblasti prognostických úloh a s jejich možným řešením. Závěr předmětu pak bude věnován praktickému ověření znalostí formou případových studií. Snahou je vést posluchače k pochopení základních metod a postupů makroekonomické analýzy a prognózy, a to v takovém rozsahu, aby byli schopni kvalitně pracovat s běžně dostupnými ekonomickými údaji.
- Syllabus (in Czech)
- Struktura výkladu:
1. Teoreticko-metodologické souvislosti makroekonomické analýzy
2. Systém národních účtů
3. Analýza výroby
4. Ekonomická úroveň země
5. Agregátní poptávka
6. Analýza vývoje národohospodářské rovnováhy
7. Zahraniční obchod a vnější ekonomická rovnováha
8. Zaměstnanost a trh práce
9. Konjunkturní analýza a konjunkturní ukazatele
10. Teoretické základy prognostické praxe
11. Prognostické úlohy a jejich řešení
Obsah předmětu:
1. Teoreticko-metodologické souvislosti makroekonomické analýzy
Předmět zkoumání makroekonomické analýzy. Makroekonomická analýza a ekonomický systém. Výstupy makroekonomické analýzy. Analýza problémové situace. Typy analytických úloh.
2. Systém národních účtů
Význam národního účetnictví pro makroekonomickou analýzu. Historie národního účetnictví. Cíle a podstata systému národního účetnictví. Základní účty a jejich vzájemné vztahy. Metodologické otázky národního účetnictví. Systém bilance národního hospodářství.
3. Analýza výroby
Význam a postavení procesu výroby v národním hospodářství. Hlavní souvislosti reprodukčního procesu. Strukturální změny ve výrobě. Rozvoj soukromého sektoru a sféry služeb v ČR
4. Ekonomická úroveň země
Ekonomická úroveň země a možnosti její kvantifikace. Hrubý domácí produkt na 1 obyvatele v USD podle oficiálního směnného kurzu. Metoda parity kupní síly a metoda fyzických ukazatelů.
5. Agregátní poptávka
Soukromá spotřeba a příjmy obyvatelstva. Veřejná spotřeba. Investice. Čistý vývoz. Vztah poptávky a výroby.
6. Analýza vývoje národohospodářské rovnováhy
Proces prohlubování národohospodářské nerovnováhy. Národohospodářský koloběh. Vnitřní ekonomická rovnováha a vzájemný vztah mezi nabídkou a poptávkou. Vývoj inflace a vnitřní ekonomická rovnováha. Cenové indexy používané v České republice. Fiskální politika, vyrovnanost státních rozpočtů a vnitřní zadluženost země. Monetární politika a měnový vývoj.
7. Zahraniční obchod a vnější ekonomická rovnováha
Úloha zahraničního obchodu v ekonomickém rozvoji země. Analýza vývoje zahraničního obchodu. Některé problémy kurzové politiky. Vnější ekonomická rovnováha.
8. Zaměstnanost a trh práce
Zaměstnanost a měření nezaměstnanosti. Náklady a přínosy nezaměstnanosti. Trh práce ve vyspělých tržních ekonomikách. Nástin vývoje na trhu práce v České republice.
9. Konjunkturní analýza a konjunkturní ukazatele
Konjunkturní analýza, její pojetí a cíle. Hospodářský cyklus jako významná složka zkoumání konjunkturní analýzy. Fáze a délka hospodářského cyklu. Hospodářský cyklus a ekonomická teorie. Obsah a struktura konjunkturní analýzy. Souběžné, předstihové a zpožďující se konjunkturní ukazatele. Konjunkturní ukazatele a jejich prezentace.
10. Teoretické základy prognostické praxe
Prognostika jako nauka. Pojetí prognostické praxe. Prognózy. Teoretizace prognostické praxe. Podněty pro prognostickou praxi. Stabilizace strategie jednání prognostickou prací. Informační znalostí, hodnota prognostické praxe. Logické hodnocení a kulturní hodnota prognostické praxe.
11. Prognostické úlohy a jejich řešení
Znalostí koncepce prognostického inženýrství. Poznatelnost a predikovatelnost skutečnosti. Informační hodnota požadovaného poznání v prognózách. Uspořádání poznávacího procesu a potřeba prognóz. Vymezení prognostické úlohy. Prognostická služba. Řešení pasivních predikcí. Řešení aktivních predikcí. Řešení normativních predikcí.
V rámci výuky předmětu a k jeho prezentaci jsou využívána prezentační média (dataprojektor, me
- Struktura výkladu:
- Language of instruction
- Czech
- Further comments (probably available only in Czech)
- The course can also be completed outside the examination period.
- Enrolment Statistics (Winter 2006, recent)
- Permalink: https://is.slu.cz/course/opf/winter2006/EK008