FIN103 Monetary Theory and Policy

School of Business Administration in Karvina
Winter 2006
Extent and Intensity
2/1/0. 5 credit(s). Type of Completion: zk (examination).
Guaranteed by
prof. Ing. Lumír Kulhánek, CSc.
Department of Finance and Accounting – School of Business Administration in Karvina
Course Enrolment Limitations
The course is also offered to the students of the fields other than those the course is directly associated with.
fields of study / plans the course is directly associated with
  • Banking (programme OPF, M_HOSPOL)
  • Banking (programme OPF, N_HOSPOL)
  • Finance (programme OPF, M_HOSPOL) (2)
Course objectives (in Czech)
Prohloubit a konkretizovat základní poznatky z oblasti peněžní teorie, získané v kursech mikroekonomie a makroekonomie, peníze, banky a finanční trhy. Podat ucelenou orientaci v problematice dynamicky se rozvíjející soudobé teorie peněz a monetární politiky. Vytvořit nezbytné základy k analýze vlivu monetárních procesů na hlavní makroekonomické veličiny, na chování, očekávání a rozhodování ekonomických subjektů a k aplikaci na podmínky v ČR i ve světě.
Syllabus (in Czech)
  • Struktura výkladu:
    1. Peníze a úvěr v ekonomice. Analýza měnových agregátů
    2. Teorie poptávky po penězích
    3. Teorie nabídky peněz
    4. Finanční trhy a utváření úrokových sazeb
    5. Transmise monetárních impulsů
    6. Monetární teorie a strategie monetární politiky
    7. Měnová politika ČNB
    8. Peníze a inflace
    9. Peníze, agregátní nabídka a agregátní poptávka
    10. Monetární politika a model IS-LM
    11. Model IS-LM-BP a monetární politika
    12. Finanční inovace a monetární politika
    Obsah kurzu:
    1. Peníze a úvěr v ekonomice. Analýza měnových agregátů
    Podstata peněz. Vývoj peněžního oběhu. Peněžní a reálný sektor ekonomiky, vliv peněz na ekonomické aktivity. Neutralita peněz, superneutralita peněz a aktivní úloha peněz v soudobé ekonomice. Teoretická a empirická definice peněz. Množství peněz v oběhu, měnové agregáty a měnová báze. Měnový přehled. Emise peněz. Peníze a úvěr, úvěrové agregáty. Struktura aktiv, důchod a bohatství. Výnos, riziko a likvidita. Časová hodnota peněz.
    2. Teorie poptávky po penězích
    Poptávka po penězích, skutečná a požadovaná peněžní zásoba. Hlavní teoretické přístupy k poptávce po penězích, mikroekonomické základy poptávky po penězích a makroekonomická analýza Rovnice směny, kvantitativní teorie peněz a její vývoj. Fisherova a cambridgeská teorie poptávky po penězích. Preference likvidity a keynesiánská teorie poptávky po penězích. Monetarismus a Friedmanova teorie poptávky po penězích. Teorie portfolia a modely poptávky po penězích. Elasticita poptávky po penězích. Empirické výzkumy poptávky po penězích.
    3. Teorie nabídky peněz
    Struktura bankovních soustav v soudobých tržních ekonomikách. Subjekty nabídky peněz. Modely nabídky peněz, mikroekonomická a makroekonomická analýza nabídky peněz. Bilance bankovních a nebankovních subjektů. Centrální banka a emise peněz, regulace monetárních veličin. Chování bankovních podniků a nabídka peněz. Bankovní systém a multiplikace depozit. Peněžní multiplikátory, ovlivňování měnové báze a determinanty růstu peněžní nabídky.
    4. Finanční trhy a utváření úrokových sazeb
    Finanční trhy a alokace finančních prostředků. Struktura a fungování finančních trhů. Měření výnosů a úrokových sazeb. Historický a očekávaný výnos, nominální a reálná úroková sazba na finančních trzích v ČR a ve světě. Segmentace mezinárodních finančních trhů, kursový a úrokový vývoj na eurotrzích a zahraničních finančních trzích. Klasické a neoklasické teorie úrokové sazby. Teorie zápůjčních fondů. Keynesiánské a postkeynesiánské teorie úroku. Teorie časové struktury úrokových sazeb.
    5. Transmise monetárních impulsů
    Monetární impulsy. Reálný sektor a proces transmise monetárních impulsů. Keynesiánský a monetaristický přístup k procesu transmise. Monetární impulsy a očekávání ekonomických subjektů. Úloha informací v procesu transmise monetárních impulsů. Krátkodobé a dlouhodobé aspekty dopadů monetárních impulsů. Transmise monetárních impulsů a transmisní mechanismy měnové politiky.
    6. Monetární teorie a strategie monetární politiky
    Měnová rovnováha a vývoj měnové politiky. Základní transmisní mechanismy měnové politiky a jejich modifikace. Peněžně politické strategie centrálních bank a jejich změny. Teoretické základy a praktické uplatňování měnové politiky. Konečné cíle měnové politiky v keynesiánské a monetaristické teorii. Zprostředkující kritéria a indikátory měnové politiky centrální banky. Regulace peněžního trhu a selektivní úvěrová politika.
    7. Měnová politika ČNB
    Vymezení cílů a nástrojů měnové politiky ČNB. Vnitřní a v
Language of instruction
Czech
Further comments (probably available only in Czech)
The course can also be completed outside the examination period.
The course is also listed under the following terms Winter 1990, Summer 1991, Winter 1991, Summer 1992, Winter 1992, Summer 1993, Winter 1993, Summer 1994, Winter 1994, Summer 1995, Winter 1995, Summer 1996, Winter 1996, Summer 1997, Winter 1997, Summer 1998, Winter 1998, Summer 1999, Winter 1999, Summer 2000, Winter 2000, Summer 2001, Winter 2001, Summer 2002, Winter 2002, Summer 2003, Winter 2003, Summer 2004, Winter 2004, Summer 2005, Winter 2005, Summer 2006, Summer 2007, Winter 2007, Summer 2008.
  • Enrolment Statistics (Winter 2006, recent)
  • Permalink: https://is.slu.cz/course/opf/winter2006/FIN103